Ostatnia sobota listopada to Dzień bez Zakupów

Został ustanowiony jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych. 30 listopada przypada w tym roku Dzień bez Zakupów, znany również jako Międzynarodowy Dzień bez Zakupów. Jest obchodzony w Europie w ostatnią sobotę listopada, a w USA w piątek po Święcie Dziękczynienia.

Obchodzi się go powstrzymując się od dokonywania jakichkolwiek zakupów. Zamiast tego proponuje się uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, spędzanie czasu z rodziną i aktywny wypoczynek, mające służyć umacnianiu więzi społecznych.

Dzień bez Zakupów przypomina również o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata. Około 20% ludzkości konsumuje ponad 80% produkowanych na świecie dóbr. Sama produkcja tych dóbr wiąże się nierozłącznie z wyzyskiem milionów pracowników, głównie w krajach azjatyckich.

Reklama

Obchody tego dnia mają wyraźny wydźwięk antyglobalistyczny. Zamiast kolejnych wypraw do hipermarketów ludzi zachęcani są do uczestniczenia w wydarzenia kulturalnych lub do aktywnego wyrażenie sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu w formie różnych happeningów. Zrealizowane dotychczas pomysły to na przykład: przecinanie kart kredytowych w centrach handlowych, "spacer zombie" wokół hipermarketów czy też ustawianie się w długie kolejki do kasy z pustymi koszykami.

Dzień bez Zakupów został ustanowiony na początku lat 90. XX wieku. W Polsce po raz pierwszy był obchodzony był w 2003 roku i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób. Ważne jednak, by święto bez kupowania nie było jednorazowym wydarzeniem, ale przyczynkiem do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości.

Eksperci finansowi uważają, że jest to bardzo dobra okazja, by przyjrzeć się naszym wydatkom i temu jak radzimy sobie z oszczędzaniem. Radzą, by już dzieci uczyć oszczędzania. Zaznaczają, że najważniejsza jest systematyczność i wpojenie odpowiednich nawyków związanych z oszczędzaniem. .

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sobota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »