PGG kusi odprawami socjalnymi

Zatrudniająca ponad 32 tys. osób Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła sondaż dotyczący zainteresowania pracowników dobrowolnym odejściem z pracy z wykorzystaniem osłon socjalnych. Szacuje się, że na odejście zdecyduje się ok. 3,8-4 tys. osób.

- Akcja, która potrwa do końca tego tygodnia, ma charakter wyłącznie sondażowy. Chcemy poznać skalę zainteresowania pracowników osłonami oraz uzyskać informację, jak to zainteresowanie rozkłada się w poszczególnych grupach zawodowych - zapowiedział rzecznik PGG, Tomasz Głogowski.

W ramach prowadzonej w PGG akcji informacyjnej pracownicy składają wstępne deklaracje przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie - zgodnie z tzw. ustawą górniczą - możliwe jest skorzystanie z finansowanych przez budżet osłon, czyli urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Wstępne deklaracje nie są wiążące ani dla pracownika, ani dla pracodawcy i służą jedynie ocenie skali zainteresowania.

Reklama

W kwietniowym porozumieniu ze związkami zawodowymi, poprzedzającym przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do PGG, zapisano, że dobrowolnym przejściem do SRK w celu skorzystania z osłon może być zainteresowanych ok. 3,8-4 tys. pracowników. Obecny sondaż jest jedną z form weryfikacji tych szacunków; służy także ocenie, jak rozkłada się zainteresowanie np. wśród górników dołowych i pracowników powierzchni oraz w poszczególnych kopalniach.

Rzecznik PGG nie powiedział w środę, jaki majątek PGG wraz z grupą pracowników będzie przekazany do SRK oraz kiedy to nastąpi. Według wcześniejszych informacji, ma to być część obecnej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej, po połączeniu tego zakładu z innymi rudzkimi kopalniami: Bielszowice i Halemba. Połączenie kopalń ma nastąpić 1 lipca, a przekazanie części majątku do SRK byłoby możliwe w kolejnym etapie restrukturyzacji, prawdopodobnie na przełomie roku.

Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w pierwszym kwartale tego roku z osłon socjalnych przewidzianych w tzw. ustawie górniczej skorzystało już w sumie ponad 3 tys. osób - łączny koszt osłon dla nich to ok. 520 mln zł. Z tej grupy 2330 pracowników dołowych przeszło na urlopy górnicze, podczas których otrzymują trzy czwarte wynagrodzenia. 210 osób to przebywający na podobnych urlopach pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, a 546 osób skorzystało z jednorazowych odpraw pieniężnych.

Osłony socjalne dla odchodzących z SRK pracowników kopalń są finansowane ze środków budżetowych. Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata. Podczas urlopu pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, a wraz z częścią nagród - nawet 90 proc. wynagrodzenia.

Z jednorazowych odpraw pieniężnych mogą korzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej pięć lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy. W zależności od terminu odejścia, odprawy mogą wynosić od ponad 25,7 tys. do nawet ok. 77 tys. zł brutto, nie licząc kodeksowej odprawy.

Z początkiem kwietnia Kompania Węglowa (obecnie PGG) przekazała już do SRK likwidowaną kopalnię Anna w Pszowie, wraz z grupą ok. 1,3 tys. pracowników. Ok. 900 z nich odeszło już z pracy korzystając z osłon. Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje się do przekazania do SRK części kopalni Jas-Mos z grupą ok. 2,5 tys. pracowników. Plany dotyczące przekazania wybranego majątku do SRK ma również Katowicki Holding Węglowy.

- - - - -

Zarząd PGG przyjął regulamin zwolnień grupowych emerytów

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przyjął regulamin zwolnień grupowych, w ramach których w najbliższym czasie z pracy w spółce ma odejść 286 pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. Docelowo w tej formie odejść ma nawet 600 osób, które nie zdecydowały się na emeryturę.

Rezygnacja z pracy osób, które mają uprawnienia emerytalne, była jednym z postulatów poruszanych podczas negocjacji porozumienia społecznego, poprzedzającego przekazanie z początkiem maja kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej.

Procedura zwolnień grupowych została wszczęta w połowie maja. Teraz - jak poinformował w środę PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski - zarząd przyjął regulamin zwolnień i formalnie wystąpi do związkowców o opinię w tej sprawie. Związki będą miały czas na jej wyrażenie do przyszłego tygodnia.

Wśród osób przewidzianych do zwolnienia są także związkowcy; według nieoficjalnych informacji jest to ok. 90 osób. Wcześniej część z działających w Kompanii związków deklarowała, że odejścia pracowników z uprawnieniami emerytalnymi powinny dotyczyć także związkowców. Niektóre związki zapowiadały jednak, że będą bronić swoich członków przed zwolnieniem.

Opinia związków nie jest dla pracodawcy wiążąca. PGG zamierza zwolnić tych związkowców z uprawnieniami emerytalnymi, którzy nie są chronieni ustawowo. W przypadku, gdy związkowcowi przysługuje ochrona przed zwolnieniem z mocy ustawy, odejście na emeryturę będzie zależało od jego woli.

Jak mówił w połowie maja prezes PGG Tomasz Rogala, odejście z pracy emerytów będzie procesem komplementarnym wobec tworzenia kopalń zespolonych, który ma uprościć strukturę firmy i poprawić jej efektywność. Do łączenia ze sobą kopalń ma dojść 1 lipca tego roku; wówczas z obecnych 11 kopalń PGG pozostanie pięć.

Obecnie kopalnie i centrala PGG zatrudniają w sumie ponad 32 tys. osób. Około 3,8-4 tys. pracowników może dobrowolnie odejść z firmy, korzystając z osłon socjalnych - zapisano to w porozumieniu poprzedzającym powołanie PGG. Osoby te miałyby odejść w tym i przyszłym roku; teraz PGG sonduje zainteresowanie pracowników osłonami.

Za wyjątkiem osób z uprawnieniami emerytalnymi PGG nie planuje innych zwolnień grupowych - redukcja zatrudnienia ma następować stopniowo, w drodze odejść na emerytury lub dobrowolnego odchodzenia pracowników z wykorzystaniem osłon socjalnych, w miarę wydzielania majątku nieprodukcyjnego.

Zgodnie z przepisami procedura zwolnień grupowych wymaga zgłoszenia w powiatowym urzędzie pracy, powiadomienia strony społecznej oraz przyjęcia regulaminu zwolnień.

- - - - -

Jak informował wcześniej dziennik "Rzeczpospolita", górniczy gigant PGG działająca obecnie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jeszcze w tym roku ma rozpocząć procedurę przekształcania w spółkę akcyjną.

Jednocześnie - jak wynika ze słów cytowanego przez "Rz" menedżera zbliżonego do PGG - spółka ma w planach debiut giełdowy, który umożliwi po pięciu latach jej udziałowcom sprzedaży akcji przez GPW.

Jednak dziennik zwraca uwagę, że dotychczas Energa, PGE oraz PGNiG Termika nie informowały ani o możliwości, ani tym bardziej o terminie potencjalnego odsprzedania swoich udziałów w PGG. Gazeta zaznacza również, że w oficjalnych dokumentach związanych z powołaniem PGG mowa jest o zakazie wyjścia z inwestycji przed 2026 rokiem.

Sceptycznie do kwestii debiutu giełdowego PGG podchodzą analitycy. Cytowany przez dziennik Paweł Puchalski z DM BZ WBK zwraca uwagę, że obecny rząd krytycznie ocenia zasadność wprowadzenia spółek energetycznych i górniczych na giełdę. Jednocześnie zaznacza on, że po debiucie giełdowym PGG będzie musiała ujawniać informację na temat kontraktów z odbiorcami i wówczas może wyjść na jaw, że węgiel energetyczny może być teraz sprzedawany akcjonariuszom po wysokich cenach.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienia grupowe | Polska Grupa Górnicza | PGG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »