Piłkarski sezon 2019/2020 w sportowych kanałach

Nowy sezon piłkarski 2019/2020 w niektórych ligach (19.07 - polska PKO Ekstraklasa i czeska Fortuna Liga) już wystartował. Lada tydzień ruszają następni. Piłkarscy kibice dostaną kolejne dawki transmisji na żywo atrakcyjnych rozgrywek piłki nożnej. Sprawdź, gdzie i co oglądać z piłkarskich meczów w polskich stacjach sportowych, w tym także w jakości 4K. Co ciekawe skończyła się tolerancja widzów dla transmisji meczów w jakości SD, chyba że dany kanał ma wersję HD i SD, np. TVP Sport.

Jak co roku portal satkurier.pl przygotował przegląd różnych lig piłkarskich i zawodów pucharowych, które są emitowane w stacjach telewizyjnych w Polsce. W niektórych ligach i pucharach nie są jeszcze znani nadawcy - jeszcze nie ma porozumienia pomiędzy właścicielem praw do transmisji i nadawcy telewizyjnego. Negocjacje mogą odbywać się na samym początku lig/pucharów.

Jak zwykle nie jest wykluczone, że prawa będą sprzedawane tylko na bieżący sezon, np. nie do końca wiadomo, kto pokaże francuską Ligue 1 w (ostatnio w Eleven Sports, który zrezygnował, bo zainteresowanie było słabiutkie - czy ktoś się nią zainteresuje w sezonie 2019/20?), ligę rosyjską Priemjer Liga (Puchar Rosji miała nc+, wcześniej Polsat Sport pokazywał ligę), belgijską Jupiler Pro League (miał Eleven, ale prawie jej nie pokazywał) - szczegóły w tabelkach poniżej. Sytuacja wielu praw jest nie do końca rozstrzygnięta, więc prosimy o informacje.

Reklama

PKO Ekstraklasa zwiększa zasięg

W sezonie 2019/20 doszło do znaczącego zwiększenia zasięgu ekstraklasowych rozgrywek, bo w zeszłym sezonie mecze jeszcze LOTTO Ekstraklasy były w nc+ i Eurosporcie, a to nie dawało dużego zasięgu. W tym sezonie nastąpiła bardzo istotna zmiana już w PKO Ekstraklasie, której 1. kolejka została rozegrana w dniach 19-22.07. 2019. Dlatego 11 lipca br. platforma nc+ włączyła dwa nowe kanały Canal+ Sport 3 i 4, udostępniając je platformom Cyfrowy Polsat, Orange oraz player+.

Na dwóch nowych kanałach będzie można zobaczyć wszystkie 296 meczów najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich w Polsce (część w programie "Multiliga+"), magazyny ligowe prowadzone przez dziennikarzy i ekspertów Canal+ oraz skróty i analizy spotkań.

Pojawiła się też nowa oprawa graficzna PKO Ekstraklasy. Co więcej, Ekstraklasa pojawi się 7 krajach Europy! Na bazie licencji i sublicencji w 7 bałkańskich krajach, tj. w Serbii, Chorwacji, Północnej Macedonii, Czarnogórze, Kosowie, Słowenii, Bośni i Hercegowinie prawa do transmisji meczów PKO Ekstraklasy nabyła telewizja Planet Sport, będąca własnością Telekom Austria.

Wszystkie mecze PKO Ekstraklasy w sezonie 2019/20, skróty, analizy i magazyny ligowe będzie można zobaczyć również niezmiennie na pozostałych antenach Canal+ i nSport+ oraz za pośrednictwem telewizji mobilnej nc+ GO i w serwisie Canal+ Sport Online.

Platforma nc+ w grudniu 2018 r. przedłużyła prawa telewizyjne do transmisji spotkań Ekstraklasy w sezonach 2019/2020 i 2020/2021. Nowa umowa gwarantuje nc+ prawa do transmisji wszystkich 296 meczów sezonu zasadniczego i rundy finałowej, w tym nawet 100 hitowych spotkań w jakości 4K UHD na kanale Canal+ 4K Ultra HD.

Champions League i Europa League UEFA - tylko w Super HD i HD

Wiadomo, że rozgrywki fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA są w kanałach Polsat Sport Premium 1-6 w platformie Cyfrowy Polsat, ale kanały te trafiły także do platform nc+ i Orange, więc zasięg wzrósł i to znacząco. Do tego stacje Polsat Sport Premium 1 i 2 są w jakości Super HD (takie lepsze HD), a Polsat został nawet wyróżniony przez UEFA za pokazywanie Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Niewątpliwie brakuje transmisji z LM i LE w jakości 4K.

To może się jeszcze zmienić, bo możliwe, że w końcu Polsat się złamie i skorzysta chociażby z HbbTV dla emisji Champions League w 4K. Czasami zdarza się, że wybrany mecz Ligi Mistrzów można oglądać w FTA lub na Rai 4K w Tivusat (finał LM był tu w 4K). Satkurier.pl często informuje o tym.

Polskie drużyny w eliminacjach Ligi Mistrzów i Ligi Europy pokazują Polsat Sport i TVP Sport.

Niestety mistrz Polski - Piast Gliwice odpadł z Ligi Mistrzów, więc polskich piłkarzy można będzie zobaczyć tylko w zagranicznych zespołach. Prawdopodobnie i realnie zobaczymy w fazie grupowej LM UEFA tylko 8 polskich piłkarzy. To Robert Lewandowski (Bayern), Wojciech Szczęsny (Juventus), Jakub Piotrowski (RC Genk), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński (Napoli), Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus (Lokomotiw). Spore szanse na znalezienie się w kadrze na Ligę Mistrzów mają też Arkadiusz Reca (Atalanta) i Marcin Bułka (PSG), a bardzo małe - Tomasz Kucz i Adrian Stanilewicz (Bayer Leverkusen). W bardzo optymistycznym i nierealnym scenariuszu można będzie zobaczyć w Lidze Mistrzów aż 16 polskich piłkarzy.

Jakich lig brakuje i czy warto je kupować?

Nadal brakuje w Polsce transmisji tak "mocnych" rozgrywek ligowych, jak portugalska, argentyńska, brazylijska, duńska, chorwacka, japońska czy słowacka. (kolejność i przykład nie ma tu znaczenia w stosunku do wartości ligi czy piłkarzy - chodzi o możliwość transmisji). Przypomnijmy, że kiedyś była przecież grecka liga w Polsacie Sport. Była też liga australijska czy portugalska - zainteresowanie było marne. Co ciekawe to z tych lig często trafiają piłkarze do Ekstraklasy czy 1. Ligi, więc może warto podglądać nowych zawodników w telewizji. Jest jednak inna zasada - tam gdzie grają Polacy, to jednak jest nieco większe zainteresowanie polskich widzów. Nadal są wybrane transmisje rozgrywek drugoligowych, w tym angielska (Championship jest w Eleven Sports, który ma nawet 3. ligę angielską) i niemiecka (Bundesliga 2 w Eleven Sports). W tych ligach też grają polscy zawodnicy (np. Grosicki w Hull City, itd). Hity sierpnia w Eleven Sports zapowiadają się całkiem sympatycznie.

Ligi "symboliczne"

Niektóre transmisje z lig próbują pojawiać się w polskich stacjach sportowych symbolicznie tylko dlatego, że chwilowo grają tam polscy piłkarze (Belgia, Rosja i Ukraina). Kto by przypuszczał, że najwięcej, bo 8 polskich piłkarzy gra w lidze rosyjskiej - ostatnio Kucharczyk. A transmisji z ligi rosyjskiej na dzień obecny nikt nie nadaje!

Nadal najważniejsze są rozgrywki w Polsce oraz 5 najważniejszych lig w Europie (Hiszpania, Niemcy, Anglia, Włochy, Francja). Czasami nie ma czasu antenowego lub wolnego kanału dla słabszych ligowych rozgrywek. Efektem tego te słabsze ligi w momencie konfliktu z ważniejszymi meczami trafiają na internetowe portale tvpsport.pl czy polsatsport.pl. To bolączka stacji sportowych, stąd Multiliga+, kiedy trzeba zrobić jednoczesną transmisję z 8-10 meczów. Radzą sobie z tym Polsat Sport czy nc+, umieszczając transmisje na kanałach 38, Canal+ Now czy Canal+, Canal+ Family (nc+) oraz na Super Polsacie, Polsacie Sport Fight czy Polsacie HD (Cyfrowy Polsat). Problem ma Telewizja Polska, bo jeden TVP Sport to już dawno za mało. Nie ma drugiego TVP Sport (podobno ma być w sieci), a zapomniano kompletnie o TVP HD, który stał się kanałem"nijakim". Pisaliśmy o roli TVP HD i drugiego TVP Sport już dawno. Niestety po MŚ w Rosji zniknął TVP 4K, a o HbbTV też jakoś zapomniano, szczególnie w kontekście kanału 4K.

Sportklub pozostał właściwie bez żadnych transmisji rozgrywek piłkarskich, choć to może się jeszcze zmienić. Sportklub miał prawa do ligi szkockiej, ale nie nadawał jej. Wiadomo, że Tipico Bundesliga jest symbolicznie w nSport+ i Canal+ Sport 2 w platformie nc+. Pytanie co stanie się z ligą szkocką czy ukraińską?

Wydaje się, że Polsat Sport za mało czasu antenowego poświęca polskiej Fortuna 1. Lidze - nadal tylko po 2-3 mecze w kolejce. 26 lipca rusza Fortuna 1. Liga. Co ciekawe już w zeszłym sezonie TVP pokazywał wybrane mecze 2. Ligi w Polsce, w tym mecze Widzewa Łódź czy Radomiaka, co znacząco urozmaiciło rynek praw i pokazało, że można w lokalnej telewizji pokazywać mecze, które z pozoru nie mają wielkiej wartości, ale wzmacniają lokalne społeczności kibiców.

Nadal jest dużo tzw. "wynalazków" na rynku praw telewizyjnych do lig piłkarskich. Są przecież Chiny z bardzo bogatą Chinese Super League (miał to kiedyś Polsat Sport), Indie (też próbował Polsat Sport), Turcja, Arabia Saudyjska, Katar, Rumunia, Australia, Japonia czy Korea Płd.

Jakub Sulisz/Janusz Sulisz

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »