PMI: Producenci pozostają ostrożnI

Wskaźnik PMI pokazujący kondycję sektora przemysłowego, spadł w grudniu w porównaniu do listopada i wyniósł 52,8 punktów. Pozostał jednak na najwyższym poziomie od marca.

Wskaźnik PMI pokazujący kondycję sektora przemysłowego, spadł w grudniu w porównaniu do listopada i wyniósł 52,8 punktów. Pozostał jednak na najwyższym poziomie od marca.

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu spadł do 52,8 pkt. z 53,2 pkt. w listopadzie - podał HSBC w piątkowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit.

Wartość ta jest zdecydowanie powyżej średniej z badań, która wynosi 50.1 i sygnalizuje wyraźną poprawę warunków w sektorze. W IV kwartale średnia wartość wskaźnika wynosiła 52.4 i była wyższa od średniej za III kwartał - 49.3.

Komentując wyniki badań PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała:

Reklama

- Wskaźnik PMI spadł w grudniu w porównaniu do listopada, ale nadal pozostał najwyższym odczytem od marca 2014 roku. Badanie PMI pokazało, że wzrost produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia pozostał stabilny w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Natomiast spadek zapasów półproduktów w grudniu był tym czynnikiem, który pociągnął główny wskaźnik PMI w dół.

Spadek zapasów półproduktów w grudniu nastąpił po pierwszym od 32 miesięcy wzroście w listopadzie. Spadek ten sugeruje, że producenci ciągle pozostają ostrożni, jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące wzrostu produkcji w nieco dłuższym niż krótszym okresie. W grudniu nieco wolniej niż w poprzednim miesiącu wzrosły nowe zamówienia eksportowe. Po stronie inflacji nieco wolniej, ale ciągle spadały ceny wyrobów gotowych, natomiast koszty produkcji spadły w grudniu po wzrostach odnotowanych w poprzednich dwóch miesiącach.

Należy podkreślić, że pomimo niewielkiego spadku w grudniu, wskaźnik PMI wzrósł w 4.kw 2014 do 52.4 z 49.3 w 3.kw 2014 i 51.0 w 2.kw 2014. Jesteśmy ostrożnymi optymistami i oczekujemy konsolidacji tempa wzrostu na poziomie około 3 proc.r/r w 2015. Słaby popyt zewnętrzny pozostaje jednym z głównych czynników ryzyka dla wzrostu.

Przewiduje się, że inflacja pozostanie bardzo niska w 2015 roku. Do co najmniej 2.kw 2015 spodziewamy się utrzymania deflacji, co będzie utrzymywało presje na obniżkę stóp procentowych.

Zważywszy jednak na to, że RPP w ostatnim czasie kieruje się przede wszystkim tempem wzrostu nie spodziewamy się obniżek stóp tak długo, jak wzrost PKB będzie pozostawał stabilny.

Główne wyniki badań:
- Ponowny wyraźny wzrost wielkości produkcji i liczby nowych zamówień
- Pierwszy od maja 2011 roku wzrost zaległości produkcyjnych
- Koszty produkcji bez zmian w stosunku do listopada

Poniżej dane z ostatnich 13 miesięcy.

12/2013 53,2
1/2014 55,4
2/2014 55,9
3/2014 54
4/2014 52
5/2014 50,8
6/2014 50,3
7/0214 49,4
8/2014 49
9/2014 49,5
10/2014 51,2
11/2014 53,2
12/2014 52,8

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

OPINIE

Wskaźnik koniunktury w polskim przetwórstwie przemysłowym (PMI) spadł w grudniu ub. r. do 52,8 pkt. wobec 53,2 pkt. w listopadzie, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi i lekko poniżej naszej prognozy (53,0 pkt.). Tym samym badania koniunktury sygnalizują, iż tempo wzrostu aktywności gospodarczej w przetwórstwie pozostało w grudniu na relatywnie wysokim poziomie.

Składowa dotycząca nowych zamówień ogółem obniżyła się tylko nieznacznie (pozostając blisko poziomu 55 pkt.), przy jednoczesnym wyraźnym spadku (o ok. 2-3 pkt.) składowej dotyczącej nowych zamówień eksportowych.

Oznacza to, że w grudniu popyt krajowy pozostał silny natomiast nastąpiło pogorszenie popytu zagranicznego. Biorąc pod uwagę fakt, iż grudniowe wyniki badań koniunktury (PMI) wskazywały na poprawę warunków gospodarczych w strefie euro, w tym w Niemczech, spadek dynamiki zamówień ogółem jest najprawdopodobniej efektem negatywnego wpływu kryzysu rosyjsko-ukraińskiego na polski eksport. Taką przyczynę podawały również niektóre ankietowane przez Markit przedsiębiorstwa.

Silny wzrost nowych zamówień ogółem sprzyjał utrzymaniu się tempa wzrostu produkcji na wysokim, niezmienionym w stosunku do listopada poziomie (składowa dotycząca bieżącej produkcji nie zmieniła się w grudniu i wyniosła 55,0 pkt., co jest jej najwyższym poziomem od marca ub. r.). W połączeniu z korzystną różnicą w liczbie dni roboczych, stanowi to wsparcie dla naszej prognozy istotnego zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej w grudniu (5,3% r/r wobec 0,3% w listopadzie).

Dodatkowo w grudniu ub. r., zaległości produkcyjne w przetwórstwie wzrosły po raz pierwszy od maja 2011 r., co przy dużej liczbie składanych nowych zamówień stanowi impuls do zwiększania mocy produkcyjnych poprzez wzrost inwestycji. Pozytywną informacją jest także wzrost składowej dotyczącej zatrudnienia, której poziom (powyżej 52 pkt.) świadczy o utrzymującym się wzroście popytu na pracę w polskim przetwórstwie.

Pomimo niewielkiego spadku w grudniu, wskaźnik PMI wzrósł w IV kw. 2014 r. do 52,4 pkt. z 49,3 pkt. w III kw., co wskazuje na przyspieszenie wzrostu aktywności w przetwórstwie w ujęciu kw/kw w IV kw. ub. r. Ze względu na oddziaływanie efektów bazy nie zmienia to naszego scenariusza lekkiego spowolnienia wzrostu PKB w IV kw. br. do 3,0% r/r wobec 3,3% w III kw. Skala spowolnienia aktywności gospodarczej w IV kw. będzie zatem zbieżna z oczekiwaną w listopadowej projekcji inflacji NBP. W konsekwencji, biorąc pod uwagę sygnalizowany przez RPP wzrost relatywnego znaczenia wzrostu gospodarczego jako czynnika wpływającego na decyzje Rady dotyczące stóp procentowych) dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego utrzymanie stopy referencyjnej przez RPP na obecnym poziomie (2,00%) w 2015 r.

Dodatkowe wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego utrzymanie status quo na styczniowym posiedzeniu RPP stanowi obserwowane w ostatnim czasie osłabienie złotego.

Krystian Jaworski

Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: HSBC Bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »