Podatkowe perturbacje

Prace nad ustawą o podatku VAT i akcyzie ciągle trwają. Już trzy tygodnie temu rząd przyjął projekt nowelizujący pierwszą z nich, jednak do tej pory nie przysłał jej do Sejmu.

Prace nad ustawą o podatku VAT i akcyzie ciągle trwają. Już trzy tygodnie temu rząd przyjął projekt nowelizujący pierwszą z nich, jednak do tej pory nie przysłał jej do Sejmu.

Dzisiaj rozpoczęło się kolejne posiedzenie, na którym ministrowie zastanawiają się, co zrobić z tym projektem. Szanse na to, że zmiany będą przyjęte przez Sejm są niewielkie. Już raz bardzo podobny projekt, podwyższający stawki VAT posłowie odrzucili. Wywołało to polityczne zamieszanie, w efekcie przesunięty został termin złożenia do Sejmu projektu budżetu państwa na przyszły rok.

Dlaczego ustawa o podatku VAT jest tak ważna? Po pierwsze zapewnia miliardowe wpływy do skarbu państwa, a po drugie nie przyjęcie jej spowoduje, że w przyszłym roku obowiązywać będą najwyższe z możliwych stawki tego podatku m.in. na materiały budowlane, maszyny rolnicze i książki. Jakie są ewentualne rozwiązania tej kwestii? Rząd zastanawia się nad dwoma. Może zrezygnować z przesłania do Sejmu własnego projektu - wtedy posłowie będą pracować nad projektami leżącymi od dłuższego czasu w Sejmie. Mogą je dowolnie zmodyfikować, oczywiście, jeśli zbiorą odpowiednią większość. Problem w tym, że rząd zaopiniował już negatywnie dwa projekty PSL i ZChN. Pozostaje jeszcze trzeci projekt - SLD. Rząd wyda o nim opinię jeszcze dziś.

Reklama

Rząd zastanawia się też nad wprowadzeniem autopoprawek do przyjętego już projektu ustawy - takich, które by zdobyły poparcie większości parlamentarnej.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: rząd | VAT | NAD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »