Polska chce dwóch mocnych filarów

Kształt wspólnej polityki rolnej po 2013 r. był tematem rozmów polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z ministrem rolnictwa, rybołówstwa i żywności Irlandii Brendana Smitha. Według irlandzkiego ministra, była to ważna wizyta, a rozmowy owocne i użyteczne.

Kształt wspólnej polityki rolnej po 2013 r. był tematem rozmów polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z ministrem rolnictwa, rybołówstwa i żywności Irlandii Brendana Smitha. Według irlandzkiego ministra, była to ważna wizyta, a rozmowy owocne i użyteczne.

"Rozmawialiśmy nad przyszłym kształtem unijnej polityki rolnej. Zależy nam tym wspólnie, by do finału dyskusji, który będzie miał miejsce prawdopodobnie podczas polskiej prezydencji w drugiej połowie 2011 roku, dobrze się przygotować" - powiedział w środę Sawicki na konferencji prasowej.

Dodał, że rozmowy dotyczyły także obecnej sytuacji rynkowej, jak również "naszej niechęci i sprzeciwu wobec rozpoczętych już negocjacji Unii Europejskiej z grupą Mercosur (organizacja krajów Ameryki Południowej) oraz w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Reklama

"Polsce i Irlandii zależy na tym, by przyszła wspólna polityka rolna miała odpowiednio wysoki budżet, była nadal polityką silną, aby nie naruszała konkurencyjności, była sprawiedliwa, oparta o dwa filary finansowania" - mówił Sawicki.

Wyjaśnił, że pierwszy filar - to płatności bezpośrednie, które mają gwarantować rolnikom stabilizację dochodów oraz drugi - zapewniać rozwój obszarów wiejskich i rekompensować koszty ponoszone przez rolników na rzecz środowiska i społeczności lokalnej.

Jak zaznaczył szef polskiego resortu rolnictwa, w wielu sprawach poglądy na temat WPR są wspólne, rozbieżności dotyczą podziału środków w ramach pierwszego filaru. "Irlandia jest przywiązana do historycznych tytułów do płatności i uważa ten system za właściwy. My, jako Polska, podnosimy, że ten system wyczerpał swoje możliwości i warto rozpocząć dyskusję o bardziej sprawiedliwym podziale środków" - podkreślił Sawicki.

Irlandzki minister rolnictwa poinformował, że jego kraj jest za utrzymaniem silnej WPR, która gwarantowałby bezpieczeństwo żywności i proekologiczne korzystanie z zasobów naturalnych biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne. Dodał, że polityka ta powinna być spójna i oparta o struktury gospodarstw rodzinnych.

Irlandia opowiada się też za utrzymaniem dwóch filarów finansowania. Pierwszy - mają to być płatności niepowiązane z wysokością produkcji i mają gwarantować odpowiedni poziom dochodów dla rolników, drugi - to płatności pozwalające na świadczenie przez wieś usług na rzecz całego społeczeństwa - mówił Smith.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: WPR | Sawicki | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »