Polski e-dowód w 2019 roku - przewidują przedstawiciele MSWiA i PWPW

Międzynarodowa konferencja "Impact Fintech'17" w Katowicach jest dla PWPW kolejną okazją do pokazania potencjału technologicznego, rozmów ze startupami i ujawniania niektórych planów. Przedstawiciele wytwórni zapewniali, że technicznie są gotowi do produkcji e-dowodów dla Polaków, a pierwszy kwartał 2019 roku podali jako możliwy termin, w którym trafią one do użytku.

Podczas dwudniowej konferencji "Impact Fintech'17" w Katowicach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prezentuje nowoczesne rozwiązania związane z produkcją e-dowodu. O stanie przygotowań do wprowadzenia polskiego dowodu osobistego rozmawiali podczas debaty "PL-ID: are we there yet?" (PL_ID: jesteśmy tam jeszcze?") sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot i członek Zarządu PWPW S.A. Robert Malicki.

Debata o e-dokumentach

Tomasz Zdzikot przypomniał, że projekt wdrażania w Polsce dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powstaje we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji (koordynacja projektu), MSWiA oraz Ministerstwa Zdrowia, gdyż - jak wyjaśnił - "jest tam także komponent, który będzie umożliwiać w przyszłości potwierdzenie uzyskania świadczenia, czyli po prostu wizyty u lekarza".

Reklama

Opracowaną przez trzy resorty koncepcję e-dowodu Rada Ministrów przyjęła w sierpniu, a teraz - w zespole międzyresortowym w Komitecie Sterującym - trwają prace projektowe. - Mamy nadzieję, że zakończą się - tak jak pierwotnie zakładaliśmy - wdrożeniem tego nowego dokumentu, nowego dowodu osobistego z czipem, w pierwszym kwartale 2019 roku - powiedział Zdzikot.

Dokumenty mają być bardzo podobne do obecnych, a dane, które są teraz widoczne, będą dostępne w warstwie elektronicznej. "Oprócz tego znajdą się tam dane biometryczne, a to podwyższy bezpieczeństwo potwierdzania tożsamości" - poinformował Robert Malicki.

Zdzikot zwrócił uwagę, że jest teraz wiele narzędzi i technik potwierdzania cyfrowej tożsamości, ale dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie "najbardziej powszechnym i bezpiecznym rozwiązaniem potwierdzającym tożsamość w świecie cyfrowym, umożliwiającym rozwój usług on-line".

Malicki porównał nowy dokument z kluczem, który umożliwi poruszanie się we wszystkich systemach cyfrowych (np. zdrowotnym czy bibliotecznym), jednak instytucje tym zainteresowane będą musiały zastosować w swoich systemach interfejs umożliwiający odczytanie e-dowodu.

Wprowadzanie nowych dowodów nie spowoduje przymusu wymiany obecnie posiadanych i nadal ważnych. Jednak każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o nowy dowód. Zainteresowanie może być duże, ponieważ e-dowód - poza potwierdzeniem tożsamości i możliwością podróżowania w strefie Schengen - będzie mieć kilka nowych funkcjonalności. Są wśród nich składanie oświadczeń woli, zdobycie poświadczenia wizyty u lekarza czy wyrażenie zgody na dostęp do dokumentacji medycznej. Szacuje się, że dzięki ułatwieniom służba zdrowia zaoszczędzi 650 mln zł rocznie.

- To będzie rozwiązanie absolutnie elastyczne. Każdy pomysł, przy którym będzie można wykorzystać tożsamość cyfrową, znajdzie zastosowanie - podkreślił Malicki. - Damy klucz będący nośnikiem tożsamości cyfrowej obywateli, który można będzie zastosować w zasadzie wszędzie - dodał Malicki.

Decyzje wkrótce

- Nie ma większych przeszkód prawnych. W przyszłym roku planowane jest skierowanie nowelizacji ustawy o dowodzie osobistym do Sejmu i Senatu - poinformował menadżer ds. rozwoju produktów w PWPW Maciej Jankowski. Zapewnił, że spółka jest przygotowana do produkcji e-dowodu i przypomniał, że wytwórnia produkuje już dowody z warstwą elektroniczną m.in. dla Armenii i Litwy.

Centrum Prasowe PAP

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dowody | PWPW | MSWiA | 2019 | dowód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »