POPiS pomoga uciec przed fiskusem

Nie ustają apele do Ministerstwa Finansów o zwolnienie Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii z podatku dochodowego. Głos w tej sprawie solidarnie zajęli senatorowie PO i PiS, domagając się zniesienia podwójnego opodatkowania ze względu na "ważny interes społeczny".

Tydzień temu szefowa resortu finansów Zyta Gilowska poinformowała, że w projekcie zmian podatkowych, które w piątek zostaną zaprezentowane przez Ministerstwo Finansów, znajdą się rozwiązania "radykalnie łagodzące dotkliwość obowiązujących obecnie przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania". Rząd chce, by pakiet ten wszedł w życie z początkiem 2007 roku, ale z możliwością stosowania niektórych przepisów do rozliczeń za rok 2006.

Ważny interes społeczny

Grupa 50 senatorów z PO i PiS uważa propozycję za niesatysfakcjonującą i proponuje własne rozwiązanie problemu.

Reklama

"Ta zapowiadana zmiana (sprowadzająca się do objęcia wskazanych tu podatników przez skorygowany system diet) ma istotne mankamenty. Ustawa zawierająca tę korektę wejdzie bowiem w życie 1 stycznia 2007 roku, a więc obejmie podatników, którzy rozliczą się dopiero za rok 2007. Nie obejmie to zatem podatników, którzy rozliczą się za rok 2006, 2005 i lata wcześniejsze, czyli za lata wielkiego exodusu naszych rodaków do Wielkiej Brytanii" - czytamy w oświadczeniu senatorów.

Senatorowie przekonują, że resort powinien skorzystać z możliwości, którą daje Ordynacja podatkowa i wydać rozporządzenie zwalniające z obowiązku płacenia podatku osoby pracujące w Wlk. Brytanii z powodów ważnego interesu społecznego. Dodatkowo - zdaniem senatorów - do czasu wydania rozporządzenia w tej sprawie, należałoby przedłużyć termin złożenia zeznania dla podatników pracujących w Wielkiej Brytanii

"Jesteśmy przekonani, że rezygnacja z proponowanego przez nas rozwiązania grozić może kryzysem społecznym w postaci decyzji o pozostaniu na obczyźnie najbardziej dynamicznych rodaków, świadomym o uchylaniu się przez nich od płacenia podatku, fikcyjnych, a być może rzeczywistych rozwodach, zrywaniu więzi materialnych z rodziną pozostałą w kraju" - podkreślają senatorowie.

Rzecznik też się przyłącza

Wcześniej podobny apel do Gilowskiej wystosował Rzecznik Praw Obywatelskich. "Przyłączam się do wniosku o rozważenie przez panią premier zaniechania poboru podatku PIT za 2005 r. od wynagrodzeń za pracę najemną wykonywaną za granicą - nie tylko uzyskanych w Wielkiej Brytanii lecz również w innych państwach, w tym w Holandii - do wysokości uwzględniającej rzeczywiste ponoszone przez zatrudnionego koszty utrzymania oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne" - czytamy w piśmie, które RPO skierował do wicepremier.

Polska obecnie negocjuje z Wielką Brytanią nową umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania. Może zostać podpisana jeszcze w tym roku, jednak musi być potem ratyfikowana przez oba parlamenty.

Obecnie obowiązuje umowa z 1976 r. zakładająca metodę proporcjonalnego odliczenia podatku. Podatnicy, mający miejsce zamieszkania w Polsce, ale pracujący w Wielkiej Brytanii, powinni rozliczyć się z podatku dochodowego w naszym kraju. Od obliczonego w Polsce podatku mają prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla polskich podatników ze względu na różnice w stawkach podatkowych, bowiem Polacy pracujący w Wlk. Brytani muszą płacić podatki w Polsce według drugiej lub nawet trzeciej stawki podatkowej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: senatorowie PO | popis | Prawo i Sprawiedliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »