Postawmy mocniej na współpracę z Izraelem

Spoglądamy w Polsce w stronę Izraela z nadzieją, że tamtejsze rozwiązania, które już od wielu lat wspierają rynek innowacji i nowych technologii, uda się - przynajmniej częściowo - zastosować nad Wisłą. Udało się to na razie tylko nielicznym. Jak więc będzie z Polską?

Dlaczego Izrael? Odpowiedź wydaje się prosta. To mały kraj, który przez 70 lat swojego istnienia zrobił rzecz wręcz nieprawdopodobną. Niewielkie, piętnastokrotnie mniejsze państwo od Polski, z jedynie 8,5 mln mieszkańców - potrafiło zbudować jeden z najbardziej rozwiniętych ekosystemów wspierających innowacje i nowe technologie.

Dlaczego Izrael dzisiaj? Ostatnie relacje polsko-izraelskie zdominował przekaz oparty na wzajemnych oskarżeniach i nieporozumieniach; ostatnie tygodnie i spór wokół ustawy o IPN niesłusznie przyćmił sprawy gospodarcze i biznesowe, o których i tak mówiło się zdecydowanie zbyt mało. Tymczasem współpraca polsko-izraelska ma szanse na dynamiczny rozwój. Obie strony widzą potencjał do jej zacieśnienia i nie powinniśmy o tym zapominać.

Reklama

Dlatego Interia postanowiła sprawdzić i pokazać, które doświadczenia izraelskie są możliwe do zastosowania w Polsce, które rozwiązania mogą w najbliższych latach napędzać machinę innowacyjności i przyczynić się do wzrostu konkurencyjności firm nad Wisłą.

W serii rozmów, które przeprowadzamy, spróbujemy razem z partnerami projektu: Polskim Funduszem Rozwoju, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii i Ambasadą Izraela w Warszawie, odpowiedzieć na pytanie: jak budować wspólne polsko-izraelskie relacje, w tym głównie gospodarcze, jak kreować współpracę w obszarze hi-tech i innowacji, wymiany kompetencji i tworzenia know-how. Pytamy o to ekspertów ze świata biznesu, start-upów, przedstawicieli polityki i nauki, tak ze strony polskiej, jak i izraelskiej. W tym celu wybraliśmy się do Tel Awiwu i Jerozolimy, by na miejscu, na własne oczy, zobaczyć jak to wszystko działa i jest zorganizowane.

Gdzie zatem doświadczenia izraelskie mogą być dla nas wzorem? Co możemy zyskać na zacieśnieniu polsko-izraelskich więzów gospodarczych? Czego - myśląc o budowaniu własnego ekosystemu wsparcia i rozwoju innowacji - możemy się od Izraela nauczyć, z których - działających teraz rozwiązań - skorzystać, gdzie zaś szukać wyłącznie inspiracji?

Więcej w raporcie "Polska - Izrael: Kierunek gospodarka"

Bartosz Bednarz

Pobierz za darmo program PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Izrael
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »