Poszukiwani bohaterowie przyszłości

BASF ogłasza konkurs dla gimnazjów i szkół średnich poświęcony związkom pomiędzy zrównoważonym rozwojem a naukami przyrodniczymi.

W tym roku twórcy istniejącego od czterech lat portalu edukacyjnego Chemiatomy.pl postanowili pokazać młodym ludziom bardziej zabawną stronę chemii i nauk ścisłych, organizując ciekawy konkurs naukowy.

Konkurs naukowy "Bohaterowie przyszłości" ruszył w grudniu 2014 r. w Czechach, Rumunii i Serbii, a w styczniu 2015 r. - w kolejnych 7 krajach europejskich. W Polsce konkurs rozpoczął się 15 stycznia. Celem konkursu jest zaznajomienie uczniów gimnazjów i szkół średnich z nauką oraz zwrócenie ich uwagi na rolę, jaką nauka odgrywa w codziennym życiu oraz w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

Reklama

Poprzez konkurs naukowy "Bohaterowie Przyszłości" BASF poszukuje przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe do wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Zadaniem zespołów złożonych z uczniów gimnazjów i szkół średnich, jest przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności. Problemy mogą polegać na marnotrawieniu energii elektrycznej w szkole lub nadmiernej produkcji odpadów - chodzi o to, aby rozwiązać problem za pomocą metod naukowych. Przygotowując i wprowadzając w życie rozwiązań problemów, uczniowie powinni zrozumieć, że nauka, a w szczególności chemia, jest ważnym narzędziem służącym zrównoważonemu rozwojowi.

- W ciągu 150-lat istnienia BASF dokonaliśmy szeregu odkryć technologicznych służących promowaniu zrównoważonego rozwoju, od innowacyjnych materiałów umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zielonej energii do nowoczesnych i bardziej przyjaznych środowisku części samochodowych. - Mówi Filip Dvorak, szef działu Communications & Government Relations, BASF Central Europe. - Celem konkursu naukowego "Bohaterowie przyszłości" jest zapoznanie młodego pokolenia z koncepcją zrównoważoności oraz rolą, jaką w tej dziedzinie odgrywa nauka. Chcemy też nauczyć młodych ludzi stosowania wiedzy w praktyce. Wierzymy, że osoby, które dzisiaj są młodymi wynalazcami, w przyszłości staną się naukowcami.

"Uczyń świat lepszym dzięki nauce"

Zadaniem zespołów szkolnych biorących udział w konkursie naukowym "Bohaterowie przyszłości" jest zidentyfikowanie, przy pomocy nauczyciela prowadzącego, problemu istniejącego w lokalnym środowisku. Następnie zespoły powinny razem z nauczycielem prowadzącym przeanalizować problem oraz znaleźć rozwiązanie i wprowadzić je w życie. Do wykonania zadania potrzebna będzie wiedza teoretyczna i naukowe zainteresowania młodzieży. Przyda się też kreatywność i bogata wyobraźnia. Najlepsze pomysły mogą posłużyć jako dobry przykład, bądź zainspirować innych do wprowadzenia zmian i zastosowania zrównoważonych rozwiązań.

BASF przygotował materiały edukacyjne, które pomogą uczniom i nauczycielom przygotować się do konkursu. Są to dostępne do pobrania artykuły naukowe omawiające związki pomiędzy zrównoważonym rozwojem a nauką w odniesieniu do globalnych problemów najbardziej dotykających nasz świat, jak zużycie energii czy niedobory wody pitnej. Teksty informują uczniów o najnowszych wynikach badań i innowacjach oraz dostarczają wielu ciekawych danych, które mogą zainteresować młodych ludzi. Artykuły naukowe wspomagają w pracy także nauczycieli, przedstawiając najnowsze odkrycia naukowe, o których być może jeszcze nie słyszeli.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać prezentację lub nagranie wideo pokazujące zrównoważone rozwiązanie opracowane przez zespół za pośrednictwem strony http://www.chemiatomy.pl do końca kwietnia 2015 r. Prace zgłoszone do konkursu będą oceniane przez profesjonalne jury, a najlepsze zespoły otrzymają cenne nagrody.

Więcej informacji i rejestracja: http://www.chemiatomy.pl

Zdjęcia i nagrania: http://www.chemiatomy.pl

Partnerzy konkursu: Interia, Centrum Nauki Kopernik, Experymentarium, Flogiston, Humanitarium, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych, Wydział Chemii Politechniki Warszawskiej, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, 21. Wiek, Chemia i Biznes, Chemia Przemysłowa, Edukacja Internet Dialog, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Perspektywy, Przemysł Chemiczny.

O stronie Chemiatomy.pl

Strona edukacyjna Chemiatomy.pl, powstała w 2011r. z inicjatywy BASF, przedstawia historię chemii jako dziedziny nauki oraz wpływ, jaki wywarła na spektakularny i zadziwiający rozwój cywilizacyjny. Najważniejszym celem strony jest wzbudzenie zainteresowania wśród młodych ludzi nauką i pokazanie roli chemii w świecie, w tym jej znaczenia dla przyszłości ludzkości i zrównoważonego rozwoju.

O firmie BASF

W BASF tworzymy chemię i robimy to już od 150 lat. Nasza oferta obejmuje wyroby chemiczne, tworzywa sztuczne, ulepszacze, środki ochrony roślin oraz ropę naftową i gaz. Jako wiodące przedsiębiorstwo chemiczne łączymy sukces ekonomiczny z ochroną środowiska naturalnego i odpowiedzialnością społeczną. Naszym klientom, którzy reprezentują praktycznie wszystkie branże, stwarzamy możliwość zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb społeczeństwa za pomocą innowacji i osiągnięć nauki. Nasze produkty i rozwiązania przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, dostępu do żywności oraz poprawy jakości życia. Nasz wkład najlepiej odzwierciedla nasze przesłanie korporacyjne: Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju. W 2013 roku firma BASF osiągnęła sprzedaż rzędu 74 mld EUR, zatrudniając ponad 112 000 pracowników (według stanu na koniec roku). Akcje firmy BASF notowane są na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) oraz Zurychu (AN). Więcej informacji na temat firmy BASF można znaleźć na stronie internetowej: www.basf.pl

O firmie BASF w Polsce

Portfolio BASF w Polsce obejmuje m.in. chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe. Centrala firmy BASF mieści się w Al. Jerozolimskich w Warszawie. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF w tym w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu) oraz w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe), gdzie znajduję się również centrala dystrybucyjno-logistyczna działu chemii budowlanej. Kolejny zakład, fabryka katalizatorów samochodowych, został uruchomiony w lipcu 2014 w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Dziś BASF zatrudnia w Polsce ok. 430 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2013 roku wyniosły 722 miliony Euro. Od maja 2012 r. prezesem BASF Polska jest dr Dirk Elvermann. Więcej informacji na www.basf.pl

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »