Potrzebna wiedza o "ustawie śmieciowej"

O zorganizowanie kampanii informacyjnej nt. ustawy o gospodarce odpadami zaapelowali w środę w Poznaniu do ministerstwa środowiska prezydenci Wrocławia i Poznania. Ich zdaniem, Polacy nadal zbyt mało wiedzą, na temat wprowadzanych od lipca zmian w odbiorze śmieci.

O zorganizowanie kampanii informacyjnej nt. ustawy o gospodarce odpadami zaapelowali w środę w Poznaniu do ministerstwa środowiska prezydenci Wrocławia i Poznania. Ich zdaniem, Polacy nadal zbyt mało wiedzą, na temat wprowadzanych od lipca zmian w odbiorze śmieci.

Od początku lipca to gminy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Zdaniem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, potrzebne jest skuteczne dotarcie do wszystkich Polaków z informacją, jakie zmiany wywołają wprowadzane za niespełna dwa miesiące rozwiązania. Stąd konieczność kampanii promocyjnej w ogólnopolskich mediach.

- Widzimy wyraźnie, że jest niezwykle potrzebny ogólnopolski impuls promujący nową ustawę. Informacja, z którą my docieramy lokalnie do mieszkańców nie jest, jak sądzę, wystarczająco czytelna - powiedział prezydent Wrocławia na konferencji prasowej.

Reklama

Według prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, kampania promocyjna przybliżyłaby społeczeństwu zalety wprowadzanych rozwiązań. Jego zdaniem, organizowana przez resort środowiska kampania byłaby też wskazana ze względów ekonomicznych.

"Trzeba pamiętać, że jest 2,5 tys. gmin, nie jest nawet racjonalne robić 2,5 tys. akcji promocyjnych. W różnych miejscach są różne rozwiązania, ale zasada jest jedna w całej Polsce. Z tą informacją powinniśmy dotrzeć do każdego, każdy powinien dowiedzieć się, że to, co robimy, ma nam dać czystsze środowisko, a nie tylko kłopot z wypełnianiem deklaracji, ewentualnie z płaceniem" - dodał Grobelny.

Prezydenci zaapelowali też o ściślejszą niż dotąd współpracę resortu środowiska z samorządami. Ich zdaniem, pomoże to szybciej poprawiać wprowadzane prawo. Jak wskazali, już teraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają problemy z wprowadzanymi przepisami.

- Wchodzimy w nowe rozwiązanie cywilizacyjne i trzeba je będzie doszlifowywać. My po stronie praktycznej będziemy widzieli, gdzie ten system się zacina. Apelujemy, by ministerstwo zechciało współpracować z samorządami i elastycznie przygotowywało zmiany ustawy - powiedział Dutkiewicz.

Obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy i od 1 lipca br. przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także do usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk

Zagłosuj w internetowym referendum w 

sprawie OFE

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wiedza | prezydent | Poznań | ustawy | ustawa śmieciowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »