Pozytywne dane wspierają kupujących

Wczorajsza sesja, zarówno na warszawskim parkiecie, jak i na europejskich rynkach, nie obfitowała w znaczące zmiany wycen indeksów. Pomimo iż opublikowane dane makroekonomiczne można uznać za pozytywne, to jednak inwestorzy nadal wyczekują na dodatkowy impuls, który zachęciłby stronę popytową do odważniejszych zakupów.

Wczorajsza sesja, zarówno na warszawskim parkiecie, jak i na europejskich rynkach, nie obfitowała w znaczące zmiany wycen indeksów. Pomimo iż opublikowane dane makroekonomiczne można uznać za pozytywne, to jednak inwestorzy nadal wyczekują na dodatkowy impuls, który zachęciłby stronę popytową do odważniejszych zakupów.

WIG 20 w okolicach kluczowego poziomu 2500 punktów

W środę indeks największych polskich spółek rozpoczął dzień od wzrostów, zyskując na początku sesji 0,6 proc., aby w okolicach godzin południowych rosnąć o około 1 proc. Za jeden z czynników porannych wzrostów można uznać dość optymistyczne odczyty wskaźników efektywności usług na rynku europejskim. Obecnie indeks WIG 20 znajduje się przy istotnym poziomie 2480 pkt, co oznacza niewielki dystans do oporu usytuowanego w okolicach psychologicznych 2500 pkt.

Pomimo wspomnianych, dość optymistycznych nastrojów z początku sesji, wspieranych pozytywnymi danymi makroekonomicznymi, wciąż potrzeba dodatkowych bodźców, aby byki mogły sforsować ten kluczowy poziom. Sytuację tę mogliśmy obserwować wczoraj, gdy, po dwóch "kontrach" strony podażowej, nagle indeks blue chipów znalazł się w krótkim odstępie czasowym o 20 punktów niżej. Ostatecznie indeks zakończył dzień zyskując 2480 pkt (+0,57 proc.).

Reklama

Apple traci 6 proc.

W Stanach Zjednoczonych inwestorzy nadal obawiają się o tzw. "klif fiskalny" i jego potencjalne skutki dla przedsiębiorstw. Wczoraj indeks Dow Jones, po wzrostach na otwarciu, w ciągu trwania sesji sukcesywnie spadał, kończąc dzień wzrostem na poziomie 0,53 proc. Natomiast technologiczny Nasdaq stracił na wartości prawie 0,8 proc. Niewątpliwi, do spadków przyczyniła sie dość duża przecena Apple. Akcje spółki produkującej iPady traciły na koniec sesji około 6 proc.

Za przyczynę takiego stanu rzeczy można uznać obawy o dobrą sprzedaż produktów konkurencyjnych marek, takich jak Google czy Samsung. Ostatni z głównych amerykańskich indeksów, S&P 500, zakończył dzień minimalnie na plusie, zwyżkując o 0,16 proc. Reasumując, środa na światowych giełdach okazała się dniem wzrostów.

Dziś seria danych makroekonomicznych

Wczoraj, bez wątpienia kluczową informacją, która wpłynęła na rynek, była decyzja RPP o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc., z poziomu 4,50 proc. do 4,25 proc. Dziś natomiast czeka nas seria kolejnych, istotnych danych makroekonomicznych. O godzinie 11:00 warto zwrócić uwagę na publikację PKB w Eurolandzie, a o 13:45 na decyzję EBC ws. stóp procentowych.

W godzinach popołudniowych kluczowe dane będą napływać ze Stanów Zjednoczonych. O 14:30 poznamy listę osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych (obecnie 3287 tys.). Następnie warto zwrócić uwagę na liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA. Poprzednio wskaźnik ten wynosił 393 tys., natomiast analitycy prognozują spadek do poziomu 378 tys., co bez wątpienia było by pozytywnym impulsem dla indeksów, nie tylko na kontynencie amerykańskim.

Grzegorz Świerczek, specjalista rynku CFD i Forex, City Index

O City Index:

City Index jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, pionierem rynku kontraktów na różnice kursowe (ang. contract for difference, CFD) i liderem w zakresie CFD w Polsce. Poprzez City Index klienci indywidualni inwestują w ponad 12 tysięcy różnych instrumentów finansowych. Oddział City Index w Polsce działa od 2008 roku. Jest on częścią istniejącej od 1983r. Grupy City Index, za której pośrednictwem inwestorzy z ponad 50 krajów na świecie przeprowadzają ponad 1,5 miliona transakcji miesięcznie. Broker oferuje jedne z najniższych kosztów inwestowania w Polsce. Dzięki niewielkiej kwocie kapitału potrzebnej do rozpoczęcia inwestycji oraz prostym w obsłudze elektronicznym platformom transakcyjnym City Index umożliwia inwestowanie każdemu, w dowolnym miejscu i czasie.

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: deta | pozytywne | kupować | kupujcie | Dana | danie | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »