Pracownicy naciągają

Pracownicy najczęściej naciągają pracodawców na różne koszty : wykorzystywanie sprzętu pracodawcy do prywatnych zleceń, wychodzenie z pracy na pocztę i na zakupy oraz telefonowanie na koszt firmy.

W Polsce jest 700 tys. podmiotów, które dają pracę. Wydawać by się mogło, że kilkanaście lat gospodarki rynkowej, w połączeniu z katastrofalną sytuacją na rynku pracy, spowoduje, że pracodawcy będą mieli załogi, które na każdym kroku będą wspierać firmę, szanując jej mienie i stanowiska pracy.

Niestety, wielu pracowników wciąż traktuje pracodawcę jak przeciwnika. Z badań Katedry Socjologii Ekonomicznej SGH wynika, że ma niedbałe wykonywanie pracy skarży się 22,4 proc. właścicieli prywatnych firm. Pracownicy w swoich codziennych zachowaniach nie myślą o interesach firmy. Przykładem może być znaczące zwiększenie absencji pracowników (w przypadku choroby trwającej do 6 dni). Na porządku dziennym są też wyjścia w czasie godzin pracy do urzędu, na pocztę czy też przerwy na papierosa.

Reklama

Do tego dochodzą prywatne telefony (również na numery 0-700). Nagminne są również przypadki wykorzystywania samochodów służbowych do prywatnych wyjazdów i tzw. jazda na dwa baki, czyli przelewanie paliwa z pojazdu służbowego do prywatnego. Za to wszystko płaci właściciel firmy. Kontrolą pracodawców zajmuje się kilka agend z Państwowa Inspekcją Pracy na czele. Kontrolą wykonywania obowiązków przez pracowników żadna. Kontrolę taką powinien prowadzić pracodawca, gdyż to jego obciąża ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej.

Negatywne zachowania pracowników (w proc):
Rodzaj zachowania	  Często     Rzadko     Nigdy
Nadużywanie zwolnień 	27,5	47,5	  25
Lekceważenie bhp		20	58,8	  21,3
Alkohol			16,3	43,8	  40
Kradzieże 		10,1	55	  35
Fuchy			3,8	27,5	  68,8
źródło: Badania- Pracodawcy i pracobiorcy firm prywatnych '
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pracownicy | pracodawcy | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »