Precz z bezmyślną konsumpcją

W obliczu kryzysu ekonomicznego konieczny jest powrót do nieprzemijających wartości, które nadają sens postępowi i pomagają pokonać bezmyślny kult konsumpcji - przekonywał kardynał Stanisław Dziwisz w piątek w podkrakowskich Tomaszowicach na IX Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".

"W obliczu światowego kryzysu ekonomicznego słyszy się coraz częściej głosy zachęcające do refleksji nad jakością i sensem życia. Po raz kolejny widać, że cywilizacja nastawiona na posiadanie dóbr materialnych szybko wyczerpuje swoje możliwości rozwoju.

Wydaje się konieczny powrót do nieprzemijających wartości, które nadają sens postępowi i pomagają pokonać bezmyślny kult konsumpcji oraz ukazać transcendentny wymiar naszego życia" - powiedział metropolita krakowski.

Kardynał przypomniał słowa Jana Pawła II, że chrześcijanie są odpowiedzialni za losy świata poprzez zaangażowanie w sprawy ekonomiczne i społeczne. Mają moralny obowiązek, w oparciu o zasadę solidarności społecznej, dzielić się dobrami z biedniejszymi. "Prawdziwy rozwój nie polega więc na egoistycznym gromadzeniu dóbr materialnych, zasobów technicznych czy intelektualnych, lecz wymaga dokonywania sprawiedliwego podziału tego, co człowiek wytwarza" - podkreślił kardynał, powołując się na słowa papieża.

Reklama

"Widząc niesprawiedliwości, jakie dokonują się we współczesnym świecie, Jan Paweł II napiętnował istnienie mechanizmów ekonomicznych, finansowych i społecznych, które prowadzą do gwałtownego wzbogacania się jednych i zubożenia drugich" - przypomniał hierarcha. "Jakże prorocze okazały się te słowa Ojca świętego w kontekście kryzysu, jaki rozpoczął się w ubiegłym roku i ogarnął cały świat" - stwierdził kard. Dziwisz.

Dodał, że według Jana Pawła II zło nie polega na tym, iż ktoś posiada dobra materialne, lecz na tym, że stają się one celem jego działania, a nie środkiem, oraz że nie uwzględnia on "jakości i hierarchii" tych dóbr. W tym kontekście problem kryzysu wynika z faktu, że człowiek w poczuciu pychy i egoizmu bardziej nastawia się na posiadanie niż na dzielenie się dobrami materialnymi i duchowymi.

Metropolita krakowski przywołał też słowa papieża Benedykta XVI, że walka z kryzysem powinna polegać na głębokiej przemianie stosunków między narodami i liberalnego modelu życia gospodarczego. "Przypomina o potrzebie solidarności między bogatymi i biednymi, między "Północą" i "Południem", oraz o konieczności odniesienia spraw gospodarczych do sumienia człowieka" - argumentował kard. Dziwisz.

"Ojciec Święty Benedykt XVI podkreśla, że potrzebna jest zmiana podejścia do życia. Chodzi o to, abyśmy wszyscy zrewidowali styl życia, który często polega na szukaniu nowych przyjemności i konsumowaniu ich bez końca.

Papież pisze w encyklice: "Potrzebna jest skuteczna zmiana mentalności, która nas skłoni do przyjęcia nowych stylów życia, w których szukanie prawdy, piękna i dobra oraz wspólnota ludzi dążących do wspólnego rozwoju byłyby elementami decydującymi o wyborze jakości konsumpcji, oszczędności i inwestycji"- podsumował metropolita krakowski.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kardynałowie | Sens | Dziwisz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »