Premier Saksonii: Powrót do energii jądrowej jest możliwy

Najpóźniej w 2022 r. przestaną pracować ostatnie elektrownie atomowe w Niemczech. Według premiera Saksonii trzeba trzymać rękę na pulsie. W razie fiaska zwrotu energetycznego powrót do energetyki jądrowej jest możliwy.

Premier Saksonii Michael Kretschmer jest zdania, że wyobrażalny jest powrót w Niemczech do energii atomowej. "Czy będzie to konieczne, zależy od powodzenia zwrotu energetycznego, od tego czy koszty energii będą się utrzymywały w rozsądnych ramach, a bezpieczeństwo energetyczne będzie zagwarantowane", powiedział polityk CDU sieci gazet Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). Jak dodał, "jest to pytanie, które może nas czekać za dziesięć lub piętnaście lat".

Obywatelom i politykom trzeba dać możliwość wyboru, dlatego Niemcy nie mogą kompletnie wycofać się z tematu: "Trzeba kontynuować i wspierać badania jądrowe. Musimy pozostać otwarci na tę technologię. Nie znaczy to, że od razu zaczniemy budować nowe elektrownie atomowe. Ale musimy pozostać kompetentni w tym zakresie".

Reklama

Większość niemieckiego społeczeństwa jest obecnie przeciwna energii jądrowej, przyznał saksoński polityk. Ale kwestie energetyki jądrowej trzeba ciągle od nowa dyskutować. "Jakby nie było z energią atomową ma się mniejszą emisję CO2", dodał Michael Kretschmer.

Saksonia jest jednym z czterech krajów związkowych (obok Saksonii-Anhalt, Brandenburgii i Nadrenii Północnej-Westfalii), które najbardziej odczują podjętą przez rząd federalny decyzję o odejściu od energii węglowej. Dzisiaj uzgodniono harmonogram tych planów.

Przed prawie dekadą, po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku, Niemcy podjęły decyzję o odejściu od atomu.

dpa/stas, Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: energia atomowa | energetyka atomowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »