Prezydent chce niezależności NBP

Jest wola współpracy między rządem i Radą Polityki Pieniężnej. Moja misja mediatora przyniosła efekty - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski po spotkaniu z RPP.

Jest wola współpracy między rządem i Radą Polityki Pieniężnej. Moja misja mediatora przyniosła efekty - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski po spotkaniu z RPP.

- Jest wola współpracy między rządem i Radą Polityki Pieniężnej. Moja misja mediatora przyniosła efekty - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski po spotkaniu z RPP. Jego zdaniem, jest to wiadomość ważna i dobra. Szef NBP Leszek Balcerowicz najbardziej ucieszył się z tego, że prezydent będzie bronił niezależności NBP. Dał natomiast do zrozumienia, że w kwestii bieżącej polityki pieniężnej raczej nie ustąpi.

W opinii prezydenta, RPP chce rozpocząć rozmowy z rządem w dwóch kwestiach: zmniejszenia presji na aprecjację złotego oraz strategii kursowej. Gotowość RPP do rozmów z Radą Ministrów potwierdził prezes NBP Leszek Balcerowicz. Zwrócił jednak uwagę, że RPP chce dyskutować przede wszystkim o ograniczaniu presji na złotego poprzez odpowiednie zarządzanie zadłużeniem zagranicznym Polski oraz o strategii kursowej przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i strefy euro. Nie do końca pokrywa się to z postulatami rządu, który oczekuje podjęcia przez NBP natychmiastowych interwencji na rynku walutowym w celu obniżenia wartości złotego i dalszych, bardziej zdecydowanych redukcji stóp procentowych.

Reklama

- Mogę zapewnić, że decyzje w sprawie stóp procentowych będą podejmowane wyłącznie na podstawie analiz ekonomicznych - powiedział L. Balcerowicz, sugerując, że Rada nie będzie reagować na naciski polityczne. - W kwestii interwencji walutowych, Rada podtrzymała swoje zdanie, że obecny mechanizm kursowy jest lepszy od propozycji rządowych. Jesteśmy natomiast gotowi do dyskusji nad tym problemem w kontekście wchodzenia Polski do UE - dodał.

Członkowie RPP usłyszeli od prezydenta, że będzie stał na straży niezależności banku centralnego.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że NBP będzie nadal działał w sposób autonomiczny - stwierdził A. Kwaśniewski. Prezydent zapowiedział, że nie będzie się angażował w prace legislacyjne Sejmu. Wyraził nadzieję, że po rozmowach, jakie przeprowadził z rządem i RPP "parlamentarzyści będą mądrzejsi".

Przypomniał również, że będzie miał w tej sprawie dużo do powiedzenia, gdy ustawy trafią na jego biurko. W Sejmie znajdują się obecnie trzy projekty nowelizacji ustawy o NBP: rządowy i dwa poselskie, autorstwa PSL i UP oraz PiS. Projekt rządowy ma charakter kosmetyczny, dostosowuje nasze przepisy do wymogów UE. Propozycje poselskie zakładają natomiast zwiększenie liczby członków RPP i obarczenie jej odpowiedzialnością za wzrost gospodarczy.

Parkiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »