Produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 2,3 proc.

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w kwietniu o 2,7 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 2,0 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w kwietniu wzrostu produkcji rdr o 5,5 proc., zaś mdm spadku o 4,9 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w kwietniu i marcu:

GUS: W kwietniu spadła sprzedaż detaliczna w skali roku o 1,5 proc.

W kwietniu br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w skali roku o 1,5 proc. - poinformował w środę w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

W cenach stałych sprzedaż wzrosła o 1,5 proc. rok do roku - wobec wzrostu o 6,6 proc. przed miesiącem oraz 8,9 proc,. w kwietniu ub. r. W porównaniu z marcem br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła o 2,1 proc. z kolei w cenach stałych spadek wyniósł 2,6 proc wobec wzrostu 2,3 przed rokiem.

Reklama

"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu br. była wyższa niż przed rokiem w większości grup" - wskazano w komunikacie.

Ogółem najwyższy wzrost odnotowano w jednostkach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 5,7 proc. wobec wzrostu o 15,9 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 4,4 proc. wobec 10,2 proc.).

Jak podał GUS sprzedaż wzrosła także w grupach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" o 14,8 proc., "tekstylia, odzież, obuwie" o 10,9 proc. oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" o 7,6 proc. Spadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi o 1,2 proc., co - jak wskazuje GUS w komunikacie - było związane z wcześniejszą datą Świąt Wielkanocnych w tym roku.

Niższą sprzedaż odnotowano również w jednostkach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe o 0,6 proc. W okresie styczeń-kwiecień br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 3,4 proc. (wobec wzrostu o 6,5 proc. w 2014 r.).

Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz podkreśla, że gorsze dane to efekt niekorzystnego kalendarza w kwietniu. Mimo gorszego odczytu dla całej produkcji, przetwórstwo przemysłowe rosło szybciej. Zdaniem eksperta podstawy ożywienia gospodarczego nie są zagrożone, a kolejnych miesiącach powinniśmy zaobserwować przyśpieszenie produkcji.

Polacy kupują mniej niż przed rokiem. Rozmówca IAR tłumaczy, że jest to konsekwencja świąt wielkanocnych, które przypadły na początek miesiąca. Tezę tę, zdaniem eksperta, potwierdza mniejsza sprzedaż żywności.

Główny ekonomista banku Millenium, Grzegorz Maliszewski wyjaśnia, że dana miesięczne podlegają dużym wahaniom. W związku z tym po lepszych informacjach z marca przyszły gorsze dane za kwiecień. W opinii rozmówca IAR wpływ na gorsze dane o sprzedaży detalicznej mają także spadające ceny. Grzegorz Maliszewski wskazuje, że po wyeliminowaniu tego czynnika sprzedaż wzrosła.

Eksperci spodziewali się lepszych wyników. 26 maja GUS poda jeszcze informację o bezrobociu. 29 maja poznamy końcowy odczyt PKB za pierwszy kwartał.

kwiecień kwiecień marzec marzec
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 2,3 -8,1 8,8 13,4
górnictwo i wydobywanie 4,3 -7,8 15,6 32,4
przetwórstwo przemysłowe 2,5 -7,9 9,6 14,4
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę -1,9 -11,9 -1,5 -1,9
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 4,6 -0,1 5,8 6,4
PRODUKCJA BUDOWLANA 8,5 8,7 2,9 28,2

- - - - -

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w kwietniu i marcu:

kwiecień kwiecień marzec marzec
rdr mdm rdr mdm
ogółem -1,5 -2,1 3,0 17,4
pojazdy mechaniczne 0,6 -9,5 0,1 14,4
paliwa -9,6 2,2 -10,4 15,5
żywność, napoje, wyroby tytoniowe -2,9 -5,3 11,3 17,9
pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach 4,5 0,8 8,3 15,8
leki, kosmetyki 7,6 1,1 9,3 8,3
odzież, obuwie 5,5 2,2 7,1 29,0
meble, AGD, RTV 1,9 -4,2 9,3 21,1
prasa, książki 15,4 1,7 16,3 15,0
pozostałe -9,3 -0,4 -10,8 22,4

Komentarz

Wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wyraźnie rozczarował i zdaje się sprowadzać zbyt wygórowane oczekiwania o przyspieszającym wzroście gospodarczym na ziemię.

Produkcja przemysłowa wzrosła zaledwie o 2,3 proc. rdr, a sprzedaż detaliczna w ujęciu nominalnym spadła o 1.5 proc. rdr. W przypadku produkcji przemysłowej spowolnienie okazało się większe niż nasza - bardziej pesymistyczna od konsensusu - prognoza.

Kluczowy dla polskiej produkcji będzie rozwój sytuacji gospodarczej u naszych sąsiadów.

Wczoraj powiało pesymizmem, gdy wskaźnik ZEW wyraźnie rozczarował. Na razie PMI, utrzymujący się powyżej granicy 50, sugeruje kontynuację wzrostu w przemyśle, ale może nie być ona tak dynamiczna, jak początkowo oczekiwano, jeśli sentyment rynkowy będzie się pogarszał. Spadek sprzedaży detalicznej to również rozczarowanie, szczególnie, że sytuacja na rynku pracy stale się poprawia.

Katarzyna Rzentarzewska, analityk Erste Group

Zaskakująco duży spadek dynamiki produkcji przemysłowej

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w kwietniu o 2,3% r/r wobec wzrostu o 8,8% w marcu, co było poniżej naszej prognozy (5,5%) i konsensusu rynkowego (6,0%). Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia dynamiki produkcji pomiędzy marcem a kwietniem była niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych (w kwietniu br. liczba dni roboczych była taka sama jak w 2014 r., podczas gdy w marcu br. była ona o 1 wyższa niż przed rokiem). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w kwietniu o 2,0% m/m (wzrost o 2,7% r/r), co wskazuje na spadek aktywności w polskim przemyśle.

Efekt świąt Wielkiejnocy ograniczył wzrost produkcji

Silny spadek rocznej dynamiki produkcji w kwietniu jest niespodzianką w świetle utrzymującej się dobrej koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, na co wskazywał kwietniowy odczyt PMI dla tego sektora ), w tym w szczególności najwyższy od lutego 2014 r. poziom składowej dla nowych zamówień w eksporcie.

Na utrzymujące się ożywienie popytu zewnętrznego wskazuje odnotowany w kwietniu relatywnie szybki wzrost produkcji sprzedanej w branżach z istotnym udziałem eksportu w przychodach ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów: "urządzenia elektryczne" (wzrost o 13,2% r/r wobec 13,1% w marcu), "pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy" (10,6% wobec 16,9%), "meble" (5,2% wobec 14,0%) i "komputery, wyroby elektronicznych" (4,8% wobec 18,4%).

Uważamy, że główną przyczyną zaskakująco niskiej dynamiki produkcji w kwietniu było silne obniżenie tempa wzrostu produkcji w dziale "artykuły spożywcze", która spadła w kwietniu o 7,2% r/r wobec wzrostu o 10,2% r/r w marcu.

Szacujemy, że obniżenie dynamiki produkcji w tym dziale spowodowało spadek rocznego tempa wzrostu produkcji przemysłowej pomiędzy marcem a kwietniem o 2,9 pkt. proc. Naszym zdaniem do tak silnego obniżenia aktywności w branży spożywczej przyczyniły się wcześniejsze niż przed rokiem święta Wielkiejnocy (patrz niżej), które znacząco podbiły produkcję w marcu i silniej niż oczekiwaliśmy obniżyły jej dynamikę w kwietniu.

Oczekujemy, że po wygaśnięciu wpływu świąt Wielkiejnocy w maju br. dynamika produkcji ukształtuje się na poziomie ok. 4% r/r. Wsparciem dla umiarkowanego wzrostu aktywności w polskim przemyśle będzie prognozowana przez nas poprawa koniunktury w strefie euro (wstępne odczyty indeksów PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek zostaną opublikowane jutro.

Ożywienie w budownictwie

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa wzrosła w kwietniu o 8,5% r/r wobec wzrostu o 2,9% r/r w marcu, do czego w znacznym stopniu przyczynił się efekt niskiej ubiegłorocznej bazy i relatywnie dobre warunki atmosferyczne w kwietniu br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w ujęciu miesięcznym o 1,3% wobec 0,6% w marcu, co wskazuje na kontynuację umiarkowanego wzrostu aktywności w branży budowlanej.

Dane o produkcji budowlano-montażowej w kwietniu stanowią wsparcie dla naszego scenariusza trwałego przyspieszenia wzrostu produkcji budowlano-montażowej w kolejnych kwartałach 2015 r., będącego efektem ożywienia w budownictwie mieszkaniowym (por. MAKROmapa z 9.02.2015) i inwestycjach infrastrukturalnych.

Sprzedaż detaliczna pod wpływem efektu świąt Wielkanocnych

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób spadła w kwietniu o 1,5% r/r wobec wzrostu o 3,0% r/r w marcu, co było poniżej naszej prognozy (1,8%) i konsensusu rynkowego (1,1%). Liczona w cenach stałych sprzedaż zwiększyła się w kwietniu o 1,5% r/r wobec wzrostu o 6,6% w marcu.

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku dynamiki sprzedaży detalicznej w kwietniu było ustąpienie efektu statystycznego związanego z wcześniejszą datą Świąt Wielkiejnocy.

W br. Wielki Tydzień wypadł na początku kwietnia (a w ub. r. na końcu miesiąca), a tym samym większość świątecznych zakupów żywności przez gospodarstwa domowe została zrealizowana już w marcu. Ustąpienie efektu statystycznego znalazło odzwierciedlenie przede wszystkim w silnym zmniejszeniu realnej dynamiki sprzedaży detalicznej w kategorii "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (do -1,2% r/r wobec 14,1% r/r w marcu) oraz w kategorii "sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach", obejmującej sklepy wielopowierzchniowe (5,5% r/r wobec wzrostu o 9,6% w marcu).

Oczekujemy, że po ustąpieniu efektu świąt Wielkiejnocy dynamika sprzedaży detalicznej w maju ukształtuje sią na poziomie ok. 2-3% r/r, co będzie zgodne z naszym scenariuszem przewidującym lekkie przyspieszenie wzrostu konsumpcji prywatnej w II kw. do 3,7% r/r wobec 3,5% w I kw. Wsparciem dla naszej prognozy są utrzymujące się wysokie odczyty wskaźników koniunktury konsumenckiej. W kwietniu Bieżący i Wyprzedzający Wskaźnik Koniunktury Konsumenckiej ukształtowały się na poziomie najwyższym od września 2008 r.

Dane o produkcji i sprzedaży neutralne dla złotego i obligacji Naszym zdaniem silne wyhamowanie dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu było w znacznym stopniu spowodowane przez przejściowy efekt świąt Wielkiejnocy. Ponadto, dane o produkcji budowlano-montażowej były wyraźnie wyższe od naszych oczekiwań. Tym samym dzisiejsze dane nie sygnalizują istotnego ryzyka w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w II kw. (3,5% r/r, bez zmian w stosunku do I kw.).

W konsekwencji, sumaryczny wpływ opublikowanych dziś danych o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej jest w naszej ocenie neutralny dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna | produkcja przemysłowa | produkcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »