Projekty na topie

Inwestycje inicjowane i prowadzone przez samorządy w takich dziedzinach, jak infrastruktura, ochrona środowiska, edukacja i kultura sprawiają, że żyjemy i pracujemy wygodniej, sprawniej, efektywniej. Warto wyróżniać te najlepsze.

Samorządy były i są największym inwestorem w kraju. Grupa PTWP wraz z serwisem Portalsamorzadowy.pl organizuje doroczny konkurs TOP Inwestycje Komunalne, którego celem jest wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych. Dzięki tej inicjatywie możliwe jest przeanalizowanie projektów realizowanych w całym kraju i wyróżnienie tych najlepszych. Jakie zatem inwestycje są na topie?

Ważne odpady

Reforma śmieciowa wymusiła na samorządach zupełnie nowe podejście do gospodarki odpadami komunalnymi. Coraz bardziej rygorystyczne wymogi prawne skutkują licznymi inwestycjami w zakłady zajmujące się przetwarzaniem śmieci. A te zakłady to nie tylko mniej odpadów na wysypiskach. To także nowe miejsca pracy, to energia elektryczna i ciepło.

Reklama

- Uzyskaliśmy efekt dzięki porozumieniu siedemnastu gmin, by stworzyć spółkę, która z biomasy produkuje energię - zaznacza Adama Pawlicki, burmistrz Jarocina. Zakład Zagospodarowania Odpadów Jarocin uzyskał nagrodę specjalną czytelników serwisu Portalsamorzadowy.pl.

Wśród nominowanych w tegorocznej edycji konkursu znalazła się też stacja segregacji odpadów komunalnych w Ostrołęce oraz aż trzy nowo powstałe spalarnie: w Bydgoszczy, w Białymstoku i w Krakowie. Wyróżniony Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie zapewnia odzysk energii zawartej w odpadach i jej produkcję w kogeneracji.

Frontem do biznesu

Samorządy już dobrze wiedzą, że bez prywatnego kapitału, którego aktywność przekłada się na rynek pracy, nie są w stanie skutecznie walczyć z problemem odpływu mieszkańców. Przygotowanie terenów inwestycyjnych, tworzenie przyjaznych warunków dla rozpoczynających działalność gospodarczą stało się dla wielu miast priorytetem.

Nominowany w konkursie powiat rzeszowski, posiadając własny olbrzymi obszar inwestycyjny (83,42 ha), zdecydował się na jego pełne uzbrojenie i budowę Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko. Nominowany Mielec pokusił się o utworzenie Mieleckiego Inkubatora Przedsiębiorczości dla małych firm, a Kielce wybudowały inkubator technologiczny Skye Inc. Tarnów zasłużył na wyróżnienie za rozbudowę Strefy Aktywności Gospodarczej "Mechaniczne".

Współpraca z biznesem zaczyna mieć też przełożenie na wspólnie realizowane inwestycje, czego dowodem jest nagrodzona rewitalizacja dworca PKP w Sopocie. Stworzono nową przestrzeń w reprezentacyjnej części miasta oraz zmodernizowano układ komunikacyjny, tworząc na terenach przydworcowych integracyjny węzeł komunikacyjny.

Drogi do celu

Wśród samorządowych inwestycji nadal sporą grupę stanowią te związane z poprawą infrastruktury drogowej, remontami i tworzeniem nowych ciągów komunikacyjnych. I takich też nie brakowało wśród zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu. O wyróżnienie walczyła przebudowa DK 91 w Częstochowie, obwodnica Krosna, II linia warszawskiego metra, Drogowa Trasa Średnicowa Katowice-Gliwice. Ta ostatnia, która stała się główną arterią komunikacyjną w aglomeracji górnośląskiej, "wyjechała" z gali konkursu ze statuetką i dyplomem.

Wydaje się, że czas budowy na potęgę anegdotycznych już aquaparków mamy za sobą, nie znaczy to jednak, że samorządowcy nie dbają o wzbogacanie oferty rekreacyjnej swoich gmin i powiatów. W tym roku nagrodzono m.in. projekt pod nazwą Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej. Nagrodę otrzymał też Wodzisław Śląski za stworzenie kompleksu "Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza" - największej atrakcji dla całego powiatu wodzisławskiego.

Teraz tradycja

Jak się wyróżnić, jak nie stracić swojej tożsamości w dobie powszechnej globalizacji? Aby uzyskać ten efekt, coraz częściej samorządowcy stawiają na inwestycje nawiązujące do tradycji, historii gmin, regionów "podanych" w nowoczesnej formie.

Przykładem jest tu budowa Centrum Edukacyjno-Turystycznego Naturum położonego w Rudzie Sułowskiej w gminie Milicz, którego celem jest m.in. rozwój oferty edukacyjno-turystycznej regionu Doliny Baryczy, promowanie lokalnych produktów. Wyjątkową inwestycją, także nagrodzoną w tegorocznej edycji konkursu, jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta.

W ten trend wpisały się także Katowice z Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Ten wyjątkowy obiekt dedykowany biznesowym wydarzeniom w Polsce wyróżnia się postindustrialną estetyką i użytecznym designem. Jest jednym z filarów katowickiej Strefy Kultury powstałej na terenach poprzemysłowych.

Agnieszka Widera-Cichoń

Więcej informacji w portalu "Wirtualny Nowy Przemysł"

Dowiedz się więcej na temat: top
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »