Resort Emilewicz szykuje kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców

Kilkudziesięciu przedsiębiorców z Krakowa i Małopolski wzięło udział w piątkowym spotkaniu z minister Jadwigą Emilewicz. Uczestnicy spotkania "Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany" dowiedzieli się, nad jakimi ułatwieniami i uproszczeniami dla przedsiębiorców pracuje resort przedsiębiorczości i technologii.

Jak powiedziała minister, to jedno z serii około 20 zaplanowanych spotkań. Ostatnie ma się odbyć pod koniec czerwca.

- Będziemy mówić o tym, jakie zmiany już zostały przeprowadzone i co jeszcze przedsiębiorców czeka. Pytamy też państwa, jak oceniacie to, co się dzieje, jakie jeszcze zmiany są potrzebne - powiedziała prezes PARP Małgorzata Oleszczuk, która rozpoczęła piątkowe spotkanie.

Podczas dyskusji przypomniano, jakie zmiany zostały już wprowadzone, a jakie jeszcze ułatwienia i uproszczenia dla przedsiębiorców szykuje resort przedsiębiorczości i technologii. Co ciekawe, minister Emilewicz powiedziała, że wciąż nie wszyscy młodzi przedsiębiorcy wiedzą o niektórych ułatwieniach. Zmiany, które już funkcjonują, to m.in. wprowadzenie flagowego projektu Konstytucja Biznesu. Poza tym funkcjonuje m.in. Pakiet 100 zmian, a także Pakiet MŚP.

Reklama

- Teraz do tej listy dodajemy kolejny pakiet - Pakiet przyjazne prawo - zapowiedziała minister Emilewicz.

Przypomniała też, że wiele uproszczeń już wprowadzonych cieszy się dużą popularnością.

- Od ubiegłego roku widzimy, że tzw. Pas Startowy jest rozwiązaniem bardzo chętnie wykorzystywanym przez nowych przedsiębiorców. 75 procent z nich korzysta z tego ułatwienia. Od początku tego roku działa też "mały zus". Z tego rozwiązania skorzystało ponad 70 procent uprawnionych. Kolejne popularne rozwiązanie to "zarządca sukcesyjny", czyli każdy właściciel może ustalić zarządcę, który po jego śmierci przejmie po nim firmę. Problem dziedziczenia jest realnym kłopotem, a wiele rozpoznawalnych firm upada. Z tego rozwiązania skorzystało już ponad 800 przedsiębiorców - powiedziała Emilewicz.

- Proponujemy też wiele uproszczeń biurokratycznych. Od ubiegłego roku widzimy również, że powstaje więcej firm niż się zamyka - dodała.

- Wśród ciekawych rozwiązań pakietu "Przyjazne prawo", jest m.in. prawo do "żółtej kartki", czyli prawo do popełnienia błędu. Będzie to funkcjonować od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiedziała.

Jednym z głównych zmian znajdujących się w pakiecie "przyjazne prawo", jest reforma prawa zamówień publicznych. Tak, by przedsiębiorca miał większą dostępność i przejrzystość. Założenia reformy przedstawił Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

- Odwróciliśmy sposób myślenia o prawie zamówień publicznych. Zakwestionowaliśmy całą filozofię, bo zauważyliśmy, że wszystkim kojarzy się to z pewną procedurą. Ma to być po prostu umowa. A umowa to trzy części: co potrzebuję, jak to nabyć, wykonanie. W ciągu ostatnich 15 lat spłaszczyliśmy prawo zamówień publicznych do treści proceduralnych. A tak być nie powinno, stąd zmiany - powiedział Nowak.

W kolejnej części spotkania jego organizatorzy przypomnieli szereg funkcjonujących już rozwiązań, które mogą być przydatne w prowadzeniu działalności gospodarczej lub mogą zachęcić do jej założenia.

Organizatorzy przybliżyli, na czym polegają wprowadzone rozwiązania, m.in. działalność nierejestrowa, ulga na start, preferencyjny zus, mały zus, status "małego podatnika", zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP, nowelizacja kpa, "zarządca sukcesyjny". Szczegółowe informacje na temat tych rozwiązań można znaleźć pod adresem: www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.

Uczestnikami piątkowego spotkania byli m.in. już doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chętnie podpytywali o planowane kolejne rozwiązanie, a także ci, którzy dopiero zastanawiają się nad założeniem działalności gospodarczej. Informacji udzielali pracownicy m.in. ZUS, PARP, BGK czy ministerstwa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »