Rostowski Ministrem Finansów 2009 roku

Szef polskiego resortu finansów Jacek Rostowski otrzymał nagrodę Ministra Finansów Roku 2009 Europejskich Rynków Wschodzących (Finance Minister of the Year 2009 for Emerging Europe) - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Nagrodę, przyznawaną przez serwis "Emerging Markets" minister Rostowski odebrał w niedzielę w Stambule podczas corocznego spotkania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MF napisało w komunikacie, że zdaniem redaktorów "Emerging Markets", wyróżnienie dla ministra Rostowskiego jest dowodem zaufania zagranicznych inwestorów do jego polityki gospodarczej. Wyboru laureatów dokonali ekonomiści, analitycy, bankierzy i inwestorzy zarówno ze sfery publicznej, jak i prywatnej. Według MF, serwis "Emerging Markets", wydawany przez Euromoney Institutional Investor, Plc., cieszy się wysoką renomą w środowiskach biznesowych. "Euromoney" to obok "Financial Times" i "The Economist" najbardziej prestiżowy europejski magazyn finansowy.

Reklama

Miesięcznie jest czytany przez przeszło 140 tys. decydentów i ekspertów ekonomicznych z ponad 100 krajów świata. "Emerging Markets" zawiera szczegółowe wiadomości ekonomiczne, finansowe i polityczne z krajów rozwijających się, m.in. z Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. Serwis umożliwia dostęp do sprawozdań finansowych spółek publicznych i prywatnych, raportów branżowych, notowań giełdowych, statystyk i danych makroekonomicznych uzyskiwanych z wiarygodnych źródeł krajowych i zagranicznych.

*****

Jan Vincent-Rostowski (vel Jacek Rostowski)
Urodził się 30 kwietnia 1951 r. w Londynie. Jego ojciec Roman Rostowski był osobistym sekretarzem Tomasza Arciszewskiego, premiera Rzeczpospolitej na uchodźctwie. Po II wojnie światowej, ojciec pozostał na emigracji politycznej. W latach pięćdziesiątych pracował w The Foreign and Commonwealth Office (odpowiednikiem ministerstw spraw zagranicznych w innych krajach). Charakter pracy ojca sprawił, że Rostowski spędził dzieciństwo na placówkach dyplomatycznych m.in. w Kenii, Mauritiusie i na Seszelach. W latach siedemdziesiątych Rostowski studiował stosunki międzynarodowe (1972- BSc), ekonomię i historię (1973-MA) na University College London. W 1975 roku uzyskał tytuł magistra z ekonomii na London School of Economics and Political Science. Zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako wykładowca ekonomii.

W latach 1988-1995 Rostowski pracował jako wykładowca w School of Slavonic and East European Studies, University of London, a w latach 1992-1995 jako pracownik Centre for Economic Performance, London School of Economics and Political Science (LSE). W 1995 został profesorem mianowanym i dziekanem Wydziału Ekonomii na Central European University w Budapeszcie. W latach 1989-1991 był doradcą ekonomicznym wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. Na początku lat dziewięćdziesiątych doradzał również rządowi Federacji Rosyjskiej w sprawach polityki makroekonomicznej.

Rostowski redagował także wspólnie z Ljublo Sircem pismo akademickie ,,Communist Economies" (później znane jako "Communist Economies & Economic Transformation" i "Post Communist Economies"). W okresie rewolucji solidarnościowej, Jacek Rostowski wspierał założoną w Londynie organizację Polish Solidarity Campaign. W latach 1995-2000 oraz 2005-2006 pełnił funkcję dziekana Wydziału Ekonomii w Central European University w Budapeszcie. W okresie od 1997 do 2001 r. pełnił funkcję szefa Rady Polityki Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów, a w latach 2002-2004 doradcy Prezesa NBP. Od 2004 r. współpracował z Bankiem PEKAO S.A. jako doradca zarządu. Współpracę zakończył tuż przed objęciem funkcji ministra finansów. Rostowski jest jednym z założycieli Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Był też członkiem Rady Fundacji (zrezygnował wraz z objęciem funkcji ministra finansów).

Jacek Rostowski jest zwolennikiem szybkiego wejścia Polski do strefy euro. Jako profesor ekonomii jest autorem licznych publikacji poświęconych problematyce integracji Unii Europejskiej, polityce monetarnej, polityce kursowej i transformacji gospodarek postkomunistycznych. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Mówi płynnie po angielsku, francusku, rosyjsku i hiszpańsku.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »