RPP podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc. w skali rocznej.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. 13 z 19 ankietowanych przez PAP ekonomistów było zdania, że na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 25 pb. Pozostałych sześciu ekonomistów uważało, że RPP podniesie stopy dopiero w lipcu.

Jest to czwarta podwyżka stóp procentowych w tym roku. RPP podniosła stopy proc. w styczniu, kwietniu i maju, także o 25 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

Reklama

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.

- - - - -

KOMENTARZE

AGNIESZKA DECEWICZ, Pekao SA: - Rada po raz kolejny zdecydowała się na przyspieszenie cyklu zacieśniania polityki monetarnej (dzisiejsza podwyżka stóp jest czwartą w tym roku) w celu "zakorzenienia" oczekiwań inflacyjnych oraz przeciwdziałaniu wzrostowi inflacji. W naszej ocenie nadchodzące 1-2 miesiące mogą przynieść szczyt inflacji, a w kolejnych miesiącach inflacja powinna stopniowo spadać do około 4,1 proc. rdr na koniec roku (wciąż zdecydowanie powyżej górnego ograniczenia celu inflacyjnego NBP).

Kluczowy będzie komentarz do decyzji, choć oczekujemy, że nadchodzące miesiące powinny przynieść stabilizację stóp procentowych. Dostrzegamy ryzyko jeszcze jednej podwyżki stóp w czwartym kwartale, jednak decyzje Rady będą silnie uzależnione od rozwoju sytuacji gospodarczej. Obecne dane z gospodarki są wspierające, niemniej jednak w strukturze PKB i w obliczu czynników egzogenicznych uwidacznia się ryzyko dla dynamiki wzrostu w Polsce.

Dane wspierające złotego lekko negatywne dla rynku obligacji.

MACIEJ RELUGA, BZ WBK - W świetle tego jakie informacje z gospodarki napłynęły w ostatnim czasie, decyzja Rady jest oczekiwana i uzasadniona. Kluczowe będzie to co znajdzie się w komunikacie - zaryzykuję stwierdzenie, że przed nami przerwa wakacyjna.

Myślę, że w trakcie roku inflacja nie spadnie do takiego poziomu jakiego oczekuje RPP, co oznacza dalsze podwyżki na końcu tego i na początku przyszłego roku. Myślę, że do końca roku stopa wzrośnie jeszcze o 25 pb, na początku roku kolejna podwyżka o 25 pb.

URSZULA KRYŃSKA, Bank Millennium: - Decyzja Rady była umiarkowanym zaskoczeniem; było pewne, że podwyżka stóp procentowych nastąpi, nie było tylko pewne czy w czerwcu, czy w lipcu. Najwyraźniej RPP postanowiła działać szybko - jest to trzecia podwyżka z rzędu - żeby zmniejszyć skalę całkowitego zacieśnienia. Argumentów na podwyżką jest sporo, bo inflacja znajduje się powyżej celu i podwyższona pozostanie do końca roku.

My szacujemy, że w połowie roku inflacja zacznie spadać, więc spodziewamy się jeszcze jednej podwyżki o 25 pb.

MAJA GOETTIG, Bank BPH: - RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb (główna do poziomu 4,50 proc.), zgodnie z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym. Do podjęcia decyzji o czwartej w tym roku (i trzeciej z rzędu) podwyżce stóp skłoniły RPP wysoka i wciąż rosnąca inflacja, wzrost inflacji bazowej, przyspieszenie dynamiki płac oraz solidne dane na temat wydatków konsumpcyjnych, w tym m.in. dwucyfrowa dynamika sprzedaży detalicznej w kwietniu i lepszy od oczekiwań wzrost konsumpcji prywatnej w I kwartale.

Dzisiejsza decyzja nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi członków Rady, że trwa cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce. Na scenariusz kolejnej podwyżki w czerwcu wskazywały też wypowiedzi członków RPP o szerokim konsensusie w ramach Rady w kwestii szybkiego podnoszenia stóp procentowych, aby ograniczyć łączną skalę koniecznego zacieśnienia. Spodziewamy się, że w tym roku RPP zdecyduje się jeszcze na jedną podwyżkę stóp (do poziomu 4,75 proc. na koniec 2011 r.), najprawdopodobniej po sierpniowym okresie wakacyjnym, jeśli inflacja nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Oczekujemy, że wydźwięk komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady będzie umiarkowanie jastrzębi w tonie, zbliżony do tego opublikowanego w ubiegłym miesiącu.

MONIKA KURTEK, Bank Pocztowy: - Decyzja Rady okazała się zgodna z konsensusem rynkowym. Za trzecią z rzędu podwyżką stóp procentowych (i czwartą od początku br.) opowiedzieli się zapewne członkowie Rady, dla których wskaźnik CPI powyżej 4,0 proc. grozi utrwaleniem się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie i który może wywołać według nich efekty drugiej rundy. Część członków RPP za niepokojące uznała najprawdopodobniej także ostatnie dane z gospodarki, dotyczące np. płac w sektorze przedsiębiorstw czy sprzedaży detalicznej.

Biorąc pod uwagę fakt, że od początku br. stopy procentowe zostały podniesione już łącznie o 100 pb, jest wysoce prawdopodobne że po zapoznaniu się z projekcją inflacji i PKB w lipcu Rada nie podniesie już stóp procentowych w tym roku.

- - - - -

KOMENTARZ OPEN FINANCE: Jastrzębie zwyciężyły - raty znów w górę

Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci w tym kwartale podniosła stopy procentowe. Dla kredytobiorców oznacza to, że raty kredytów wzrosną o ponad 8 proc.

Majowa inflacja wzrosła do 4,5 proc. i coraz bardziej oddala się od celu inflacyjnego, na dodatek szybko rosną pensje i sprzedaż detaliczna. Polska gospodarka wyszła z kryzysu, PKB także zanotował solidny wzrost. W takim otoczeniu coraz więcej ekonomistów oczekiwało wzrostu stóp i RPP właśnie tak postąpiła.

Dla kredytobiorców trzecia w tym kwartale podwyżka stóp to mocny cios. Trzy miesiące temu decydujący o oprocentowaniu kredytów hipotecznych w złotych WIBOR 3M wynosił 4,18 proc., jego wzrost do poziomu 4,93 (o 75 p.b, czyli tyle, o ile stopy NBP) oznaczałby raty wyższe o 47-51 zł na każde 100 tys. zł kredytu (zależnie od marży kredytowej). WIBOR nieprzerwanie rośnie od jesieni 2010 roku, to wyraźny znak, że jesteśmy w trakcie cyklu podwyżek stóp procentowych.

Większość banków aktualizuje stawki bazowe raz na trzy miesiące (najczęściej na początku nowego kwartału), więc gros klientów zanotuje wzrost miesięcznej raty w lipcu. Jako że każda instytucja ma własny algorytm wyliczania stawek, zmiany rat mogą różnić się w poszczególnych bankach.

Wzrost stopy lombardowej (do 6 proc.) oznacza wzrost wysokości maksymalnego oprocentowania pożyczek. Zgodnie z ustawą antylichwiarską bank nie może pobierać więcej odsetek niż 24 proc. w skali roku. Do takiego pułapu kredyty hipoteczne oczywiście nie dochodzą, dotyczy on pożyczek gotówkowych oraz zadłużenia na kartach kredytowych.

Notowania kontraktów FRA, które obrazują oczekiwania rynku dotyczące stawki WIBOR, wskazują, że jesienią trzymiesięczny WIBOR wynosić będzie ponad 4,90 proc., a pod koniec roku przekroczy 5 proc. Wygląda zatem na to, że to nie ostatnie w tym roku złe wieści, jakie RPP szykuje dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych.

Marcin Krasoń, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Podwyżki stóp przez wysoką inflację oraz oczekiwania i obawy o nasilenie presji płacowej

RPP ocenia, że podwyższona inflacja oraz oczekiwania inflacyjne, a także ryzyko nasilenia presji płacowej w warunkach wzrostu zatrudnienia uzasadniają podwyżkę stóp. RPP sygnalizuje, że dzięki dokonanym w tym roku podwyżkom stóp inflacja wróci do celu w średnim okresie, a gdyby perspektywy powrotu pogarszały się, to jest gotowa do dalszych podwyżek.

"W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych" - napisano.

"W ocenie Rady, podwyższony poziom bieżącej inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych, a także ryzyko nasilenia się presji płacowej w warunkach istotnego wzrostu zatrudnienia uzasadniają podwyższenie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu. Rada ocenia przy tym, że dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie" - dodano.

"Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - napisano.

OBAWA O PRESJĘ PŁACOWĄ

RPP ocenia, że na razie trudno ocenić trwałość wzrostu płac. "W I kw. wzrostowi gospodarczemu towarzyszył szybszy niż w poprzednich kwartałach wzrost liczby pracujących i obniżenie się stopy bezrobocia, na co wskazują dane BAEL. Jednocześnie nie nasiliła się presja płacowa, o czym świadczy obniżenie się dynamiki płac w gospodarce. W kwietniu br. wyraźnie zwiększyła się dynamika wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, choć obecnie trudno ocenić trwałość tego przyspieszenia" - napisano.

ROSNĄ INWESTYCJE

RPP zauważyła przyspieszenie inwestycji w I kwartale. "W Polsce, dane o PKB w I kw. potwierdziły, że na początku br. utrzymało się relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Do wzrostu PKB przyczyniał się głównie rosnący popyt krajowy, a stabilną dynamikę spożycia indywidualnego zaczął wspierać wzrost inwestycji. W kwietniu natomiast nastąpiło pewne obniżenie dynamiki produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, przy jednoczesnym utrzymaniu tendencji wzrostowych sprzedaży detalicznej" - napisano.

- - - - -

Rada zamierza poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych - prezes NBP

- Rada zamierza poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych, jednak nie wyklucza dalszego dostosowania, jeśli perspektywy powrotu inflacji do celu, by się pogorszyły - powiedział prezes NBP Marek Belka.

- Zamierzamy poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Nie wykluczamy jednak dalszego dostosowania, jeśli okaże się, że perspektywy powrotu inflacji do celu by się pogorszyły - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes NBP.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »