RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej

Decyzja w sprawie stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na marcowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Wszyscy ankietowani oczekują także, że stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2019 r., a czternastu z nich przewiduje stabilizację stóp procentowych do końca 2020 r.

Spośród ośrodków, które podały prognozy poza 2020 r., dwa prognozują stabilizację stóp procentowych do końca 2021 r., a cztery inne nie wykluczają braku zmian stóp proc. do końca 2022 r.

Reklama

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

- - - - - -

Przed publikacją decyzji RPP

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że Rada pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jak przypomina ekspertka, prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński wskazywał, że w nadchodzącym czasie nie należy się spodziewać podwyżek stóp.

Monika Kurtek dodaje, że na razie do podwyższenia poziomu stóp nie przekonają członków Rady rosnące ceny żywności, ani dość wysokie ceny ropy na świecie. Ekonomistka wyjaśnia, że są to czynniki, na które Rada Polityki Pieniężnej nie ma wpływu. Zauważa jednak, że jeśli wyższe ceny paliw zaczną się przekładać na wzrost inflacji, to RPP może rozważyć decyzję o podwyższeniu stóp. (IAR)

- - - - - -

24 maja informowaliśmy: Prognozowanie ścieżki stóp procentowych rodzi problemy

Prognozowanie ścieżki stóp procentowych w projekcji inflacji rodzi problemy w komunikacji banku centralnego z otoczeniem - wynika z piątkowej wypowiedzi dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotra Szpunara.

"Po pierwsze, wielokrotnie okazywało się, że w takim przypadku rynki prognozowały przyszłą ścieżkę stóp procentowych lepiej niż sam bank centralny, co oczywiście stwarza problem reputacyjny.

Być może jest bardziej poważnym argument: jak przekonać obserwatorów, że publikowanie prognozy ścieżki dla stóp proc. nie tworzy zobowiązania ze strony banku centralnego, a jest jedynie warunkową prognozą, dokładnie tak samo jak w przypadku prognoz inflacji, które również są warunkowe i bazują na znanych nam informacjach oraz na naszych najlepszych zdolnościach do interpretowania tych informacji" - dodał.

Podobne problemy występują, jak wskazał, przy prognozowaniu kursu walutowego przez bank centralny.

DAE NBP trzy razy do roku (w marcu, lipcu i listopadzie) opracowuje dla potrzeb decyzyjnych RPP projekcję inflacji i PKB. Projekcja tworzona jest przy założeniu stałych stóp procentowych NBP.

- - - - -.

NBP oblicza zbiór danych zawierających statystykę bilansową, będącą różnicą między odsetkami konsumentów oczekujących wzrostów cen, a odsetkami konsumentów oczekujących braku zmian lub spadku cen.

Statystyka bilansowa nie ma bezpośredniego odniesienia do poziomu oczekiwanej inflacji, gdyż opinie ankietowanych są formułowane w kategoriach jakościowych i względem percepcji inflacji bieżącej. Wzrost statystyki bilansowej jest interpretowany jako przesunięcie opinii ankietowanych w kierunku silniejszych wzrostów cen.

W grudniu, w miesiącu publikacji ostatnich danych przez NBP, w Polsce trwała dyskusja dotycząca kształtowania się cen energii w tym roku. Rząd w ostatnich dniach grudnia przyjął ustawę zamrażającą ceny energii na poziomie z czerwca 2018 roku.

Poniżej statystyki bilansowe z ostatniego roku:

mar 18 20,7
kwi 18 14,8
maj 18 18,3
cze 18 22,3
lip 18 24,9
sie 18 27,0
wrz 18 27,6
paź 18 27,9
lis 18 27,9
gru 18 39,1
sty 19 32,8
lut 19 24,8
mar 19 27,0

J. Kropiwnicki (RPP) powiedział, że żądania płacowe, wzrost cen energii w kraju oraz wysokie ceny ropy naftowej mogą skutkować wzrostem inflacji w Polsce powyżej 3,5 proc. w połowie 2020.

Na początku przyszłego roku możliwe byłoby więc złożenie wniosku o podwyżkę stóp procentowych. W jego ocenie, obecnie w Polsce nie ma ani potrzeby, ani przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Stwierdził także, że po uwzględnieniu leasingu zarówno poziom jak i dynamika inwestycji w Polsce są znacząco wyższe od raportowanych przez GUS.

Dynamika PKB w 2019 r. może być wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji NBP

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 1,50%). W komunikacie po posiedzeniu Rada podtrzymała ocenę, zgodnie z którą "obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną". Rada odnotowała również, że "dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji". Rada podtrzymała ocenę, zgodnie z którą "w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego" (2,5% +/- 1 pkt. proc.).

Prezes NBP: ujemne realne stopy nie są powodem do niepokoju

Na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP A. Glapiński poinformował, że zarówno tempo wzrostu gospodarczego, jak i inflacja w 2019 r. będą najprawdopodobniej wyższe niż oczekiwano w marcowej projekcji NBP. Jego zdaniem pod koniec 2019 r. inflacja może wzrosnąć do poziomu zbliżonego do 3%, a następnie obniży się do poziomu nieznacznie wyższego od oczekiwanego w marcowej projekcji.

Obecni na konferencji członkowie RPP E. Gatnar i R. Sura przedstawili zbliżone do sformułowanych przez prezesa NBP oczekiwania dotyczące krótkookresowego profilu inflacji.

Tematem poruszonym na konferencji był również odnotowany w ostatnich miesiącach spadek realnych stóp procentowych (stopy referencyjnej NBP, stawek rynku pieniężnego i oprocentowania niektórych depozytów bankowych) do ujemnego poziomu. W ocenie prezesa NBP kluczowe dla oceny wpływu realnych stóp procentowych na gospodarkę są zmiany realnego oprocentowania kredytu dla przedsiębiorstw, które mimo spadku pozostaje dodatnie. Jego zdaniem wzrost akcji kredytowej w segmencie kredytu dla przedsiębiorstw nie jest nadmierny, co wskazuje, że realne stopy procentowe są na właściwym poziomie.

W poszukiwaniu źródeł ożywienia inwestycji

Prezes NBP skomentował również zaskakująco dobre dane o dynamice inwestycji przedsiębiorstw w I kw. br. (por. MAKROmapa z 3.06.2019). Jego zdaniem silne ożywienie inwestycji firm było swoistym paradoksem, gdyż nastąpiło mimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych (silnego pogorszenia koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski). W ocenie A. Glapińskiego trudno obecnie ocenić dlaczego wzrost inwestycji firm silnie przyspieszył w I kw. br., a zagadkę tego przyspieszenia pozwolą rozwikłać wyniki badań koniunktury.

Prezes NBP podtrzymał swoją ocenę dotyczącą średnioterminowych perspektyw stóp procentowych. Jego zdaniem nie ma obecnie podstaw zarówno do podwyższania, jak i obniżania stóp procentowych. W jego ocenie "może się tak zdarzyć", że stopy pozostaną stabilne do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej (początek 2022 r.). Podtrzymał on wyrażony przed miesiącem pogląd, zgodnie z którym jednym z głównych argumentów na rzecz stabilizacji stóp procentowych jest słaba koniunktura u głównych partnerów handlowych Polski, w tym w Niemczech, która oddziałuje w kierunku zmniejszenia inflacji w Polsce.

Ryzyko w dół dla naszej prognozy stóp procentowych w 2020 r.

Dzisiejsze wypowiedzi A. Glapińskiego stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym stopy procentowe NBP nie zmienią się do końca 2019 r. Odnotowane w ostatnich tygodniach pogorszenie perspektyw światowego handlu (por. MAKROmapa z 3.06.2019) wskazuje na ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą pierwsza podwyżka stóp procentowych (o 25 pb) nastąpi w marcu 2020 r. Nasz najnowszy scenariusz makroekonomiczny dla Polski przedstawimy w najbliższej MAKROmapie.

Treść komunikatu po posiedzeniu RPP oraz wypowiedzi prezesa NBP na dzisiejszej konferencji są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »