RPP wzmacnia ostry ton, wskazuje na czynniki proinflacyjne - komunikat po RPP

Na sierpniowym posiedzeniu RPP utrzymała zdanie komunikujące, że dyskutuje nad czynnikami wzmacniającymi presję inflacyjną. Dodatkowo zaostrzyła ton wskazując na czynniki, które mogą w przyszłości wpływać proinflacyjnie, a usunęła z komunikatu czynniki działające przeciw presji cen.

"Rada przeprowadziła dyskusję nad czynnikami, które w średnim okresie mogą wzmacniać presję inflacyjną" - napisała RPP w komunikacie.

CPI W GÓRĘ DZIĘKI VAT, ENERGII i ŻYWNOŚCI

RPP w komunikacie podała, że inflacja będzie rosnąć przez wzrost cen żywności, energii oraz wzrost stawek VAT.

"W lipcu 2010 r. roczna inflacja CPI obniżyła się do 2,0 proc., kształtując się poniżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Spadek rocznego wskaźnika CPI wynikał głównie z ujemnych efektów bazy związanych z silnym wzrostem cen paliw oraz wyrobów akcyzowych przed rokiem.

Jednocześnie nastąpił spadek wszystkich miar inflacji bazowej. W kierunku stopniowego podwyższenia inflacji w kolejnych miesiącach może oddziaływać wzrost cen żywności i energii. W pierwszych miesiącach 2011 r. poziom cen może zostać podwyższony przez zapowiadaną zmianę stawek podatku VAT. Wpływ tej zmiany na inflację powinien jednak być niewielki" - napisano.

Reklama

RPP APELUJE O POWSTRZYMANIE AKCJI KREDYTÓW WALUTOWYCH

Nowością w komunikacie RPP jest jej apel o podjęcie działań o zapobieżenie szybkiemu wzrostowi kredytów w walutach.

"Według Rady, dla stabilności makroekonomicznej ważne jest także podejmowanie działań, które zapobiegną szybkiemu wzrostowi kredytów walutowych dla gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie.

GOSPODARKA ROZWIJA SIĘ STABILNIE

Według RPP wzrost gospodarki osiągnął stan stabilizacji.

"Dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Kontynuowany jest szybki wzrost produkcji przemysłowej i powolny wzrost produkcji budowlano-montażowej. Rosnące zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz spadek stopy bezrobocia (także po usunięciu czynników sezonowych) wskazują na stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy, której dotychczas nie towarzyszyło jednak narastanie presji płacowej. W II kw. br. utrzymał się stopniowy spadek dynamiki wynagrodzeń w gospodarce, mimo pewnego podwyższenia dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw. Akcja kredytowa dla przedsiębiorstw pozostaje ograniczona, głównie z przyczyn leżących po stronie popytu na kredyt" - napisała RPP.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Rada Polityki Pieniężnej | VAT | NAD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »