Sprzedano prawdziwą polską perłę!

Resort skarbu poinformował, że Uzdrowisko Iwonicz na Podkarpaciu zostało sprzedane za ponad 15 milionów 200 tysięcy złotych.

Nabywca to Uzdrowiska Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych reprezentowany przez BPS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Ten sam podmiot kupił też uzdrowiska Kamień Pomorski i Konstancin Zdrój. MInisterstwo Skarbu Państwa sprzedało ponad 90 procent akcji Uzdrowiska Iwonicz, pozostała część akcji należących do Skarbu Państwa zostanie udostępniona uprawnionym pracownikom spółki. Zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej, kupujący zobowiązał się do utrzymania działalności uzdrowiskowej oraz do realizacji pakietu inwestycyjnego. O jego szczegółach nie poinformowano. Największe bogactwo Iwonicza Zdroju stanowią lecznicze wody mineralne, które służą do inhalacji, kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji iwonickiej soli leczniczej i kosmetyków.

Reklama

_ _ _ _ _

Iwonicz Zdrój

Największe i najstarsze uzdrowiskiem w województwie podkarpackim, od lat przyciąga uwagę kuracjuszy nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Lecznicze walory występujących tutaj wód mineralnych opisał już w 1578 roku Wojciech Oczko, nadworny medyk Stefana Batorego. Wtedy też zaczęto zwracać uwagę na doskonały klimat uzdrowiska.

W XVII wieku zakład zdrojowy cieszył się dużą popularnością w kraju i za granicą. O walorach leczniczych kurortu i jego osobliwościach pisano w ówczesnej Europie przypisując wodom mineralnym wręcz cudowne właściwości.

W XVIII stuleciu w wyniku ogólnego upadku kraju zmniejszyło się zainteresowanie starym uzdrowiskiem, a z czasem Iwonicz Z. popadł w całkowite zapomnienie.

Dynamiczny rozwój, który nastąpił w XIX wieku, zawdzięcza Iwonicz Z. swoim właścicielom - hrabiom Załuskim, którzy budując w pięknym parku pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty nadali mu charakter europejskiego kurortu. W dwudziestoleciu międzywojennym Iwonicz Z. stał się bardzo popularny wśród bywalców "wód" i taki pozostał do dziś.

Poddany troskliwej opiece konserwatorskiej urzeka pięknem architektury Starego Pałacu, Starych Łazienek, Pijalni Wód Mineralnych, Domu Zdrojowego, Białego Orła i innych budynków. Równocześnie w początku lat osiemdziesiątych XX wieku oddano do użytku jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakład przyrodoleczniczy, który stworzył możliwość korzystania z wszystkich rodzajów zabiegów uzdrowiskowych. Iwonicz Zdrój jest prężnie działającym i nadal rozwijającym się ośrodkiem sanatoryjno-wypoczynkowym, który dzięki ograniczonej rozbudowie nie stracił swoistej atmosfery i uroku. Teraz rocznie leczy się i wypoczywa w uzdrowisku około 50 tys. osób.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: perła | Polskie | uzdrowisko | Polska | MSP | prywatyzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »