Tarcza antykryzysowa: Pożyczka łatwa do umorzenia

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w kwocie 5 tys. zł może być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania działalności gospodarczej. Nowelizacja tarczy antykryzysowej zniosła warunek utrzymania zatrudnienia.

W przypadku działalności zatrudniających pracowników nie będzie wymagane utrzymanie stanu zatrudnienia, jeśli  firma chce wnioskować o umorzenie pożyczki. Jedynym warunkiem będzie tak jak w przypadku samozatrudnionych - prowadzenie działalności przez 3 miesiące.

We wcześniejszej wersji tarczy był zapis uzależniający umorzenie pożyczki  od tego czy mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia. Nowelizacja, która weszła w życie w sobotę usunęła ten warunek i umorzenie jest możliwe pod warunkiem utrzymania prowadzenia działalności. 

Reklama

-  Obecnie jedynym warunkiem umorzenia pożyczki jest utrzymanie działalności przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki czyli jeśli nawet firma zwolniłaby pracowników, ale działała dalej, to może wnioskować o umorzeni.

Teoretycznie wcześniej obowiązujący warunek miał motywować do utrzymania zatrudnienia, ale ten zapis został usunięty w nowelizacji i najwidoczniej ustawodawca doszedł do wniosku, że jest to na tyle niska kwota, że nie ma sensu stawiać takiego wymogu - mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy InFakt. Warto zaznaczyć też, że umorzona pożyczka nie stanowi przychodu.

O pożyczkę mogą się starać również prowadzący działalność gospodarczą bez pracowników.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Pożyczka jest udzielana ze środków Funduszu Pracy i może być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. O jej udzielenie wnioskuje się  we właściwym dla siebie Urzędzie Pracy.

Eksperci uczulają, żeby nie przegapić terminu, w którym trzeba złożyć wniosek o umorzenie pożyczki, a trzeba to zrobić w ciągu 14 dni po upływie trzech miesięcy od momentu jej udzielenia.

- Ten termin jest nieprzekraczalny i pamiętajmy o nim i najlepiej nie czekać do ostatniego możliwego dnia - podkreśla Juszczyk.

Ta mikropożyczka to tylko jedna z rożnych form pomocy. Została wprowadzona już w ramach pierwszej tarczy czyli na początku kwietnia, a teraz przepisy zostały znowelizowane. Firmy mogą korzystać też z innych form oraz źródeł pomocy.

Niedługo wystartuje tarcza finansowa PFR, która jest skierowana zarówno do mikro jak małych i średnich oraz dużych firm.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »