Telewizja dla emigrantów

Jak Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii i Irlandii może oglądać polską telewizję.

Chcesz mieć dostęp do wszystkich polskich kanałów, najlepiej sprowadź sobie z Polski pełny pakiet jednego z trzech operatorów Cyfra+, Cyfrowy Polsat, platforma N, a nawet TV Trwam. Trzeba zmienić współrzędne anteny, ale my zrobimy to za ciebie - od ogłoszeń tej treści aż roi się na różnych forach internetowych, odwiedzanych przez Polaków mieszkających w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ich autorzy bardzo często określają się, jako polscy monterzy, którzy pomogą ustawić antenę satelitarną tak, aby odbierała z satelity polskie programy.

Reklama

Korzystanie z dekoderów i anten satelitarnych polskich platform cyfrowych - czyli Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ i platformy N - to jedyny sposób, aby mieć na Wyspach dostęp do pełnej oferty polskich programów, a także zagranicznych tłumaczonych na język polski. W ten sposób można więc odbierać TVP1, TVP2, Polsat, TVN, czy na przykład kanały tematyczne takie, jak Polsat Sport, TVN Style, czy Canal+Sport, HBO, TVN24, czy TVN7. A więc wszystkie kanały, do jakich dostęp mają też klienci platform w Polsce.

Dekoder tylko w Polsce

Problem polega jednak na tym, że ten jedyny sposób nie jest do końca legalny. W regulaminach operatorów satelitarnych istnieje przepis, zakazujący wywożenia dekoderów za granicę. Powód? Nadawcy programów, czyli w Polsce na przykład TVN lub Polsat, a w przypadku zagranicy ? na przykład Eurosport, czy HBO, zastrzegli sobie w umowach z polskimi platformami, że nie mogą one dystrybuować ich sygnału poza granicami Polski. W innych krajach mają oni bowiem umowy z tamtejszymi dostawcami telewizji satelitarnej. Jeśli Polacy oglądają więc HBO w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem polskiej platformy, wchodzi ona w konflikt interesów z platformą, która dostarcza ten kanał na Wyspach. I płaci za to kolosalne pieniądze. Teoretycznie polskie platformy mogłyby stworzyć ofertę specjalnie dla Polaków na Wyspach. Ale musiałaby zapłacić za to nadawcom znacznie więcej pieniędzy, niż te, które płacą w Polsce. Z punktu widzenia biznesowego, taki projekt - zdaniem platform - nie miałby racji bytu.

Ci, którzy odbierają w ten sposób telewizję na Wyspach, podpisali umowę z działającym w Polsce operatorem i po prostu wyjechali z całym zestawem tj. dekoderem i anteną satelitarną. Sami operatorzy podkreślają oficjalnie, że jest to złamanie regulaminu, za co grożą kary finansowe określone w umowach. W praktyce jednak, choć nikt tego nie przyzna, przymykają na to oko.

- Jeśli abonament jest płacony regularnie, nie ma powodu, żeby wypowiedzieć taką umowę. Jest to niemożliwe także dlatego, że nie ma możliwości technicznej, aby ustalić, czy dekoder jest na terytorium Polski, czy gdzieś indziej ? dowiedzieliśmy się u operatorów.

Jakie są stuprocentowo legalne sposoby odbioru polskiej telewizji w Wielkiej Brytanii ?

Gdzie można oglądać telewizję w Internecie?

Michał Fura - Więcej: Gazeta Prawna 8.02.2008 (28) ? str.18

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: telewizje | HBO Max | telewizja | Polsat | TVN SA | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »