Testowa emisja sygnału DVB-T2 w Krakowie i Katowicach

3 września br. ruszyła testowa emisja sygnału w standardzie DVB-T2 z dwóch nadajników naziemnych w Krakowie (Chorągwica) i Katowicach (Kosztowy).

Emisja testowa z kanału 27. z multipleksu oznaczonego jako MUX5-Test zawiera trzy kanały, w tym dwa w rozdzielczości HD - TVP Polonia HD, TVP Kultura HD oraz TVP Rozrywka w rozdzielczości SD. Co ciekawe do testów wybrano nowy kanał w HD, czyli TVP Polonia HD, a także TVP Kultura w HD.

3 września uruchomiono eksperymentalny multipleks TVP DVB-T2 z RTCN Katowice/Kosztowy na częstotliwości 522 MHz (k. 27.) z mocą 30 kW ERP w polaryzacji poziomej oraz z RTCN Kraków/Chorągwica na częstotliwości 522 MHz (k. 27.) z mocą 80 kW ERP w polaryzacji poziomej.

W skład eksperymentu wchodzą: TVP Kultura HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka SD. Aby odbierać testową emisję, konieczny jest telewizor z dekoderem DVB-T2 z kodekiem H.265/HEVC lub zewnętrzny odbiornik DVB-T/HEVC.

Należy dodać, że na rynku spotyka się telewizory i dekodery DVB-T2, ale niekoniecznie mają H.265/HEVC, a jedynie H.264/MPEG-4 i wtedy odbioru kanałów z tego testu nie uda się uzyskać.

Testy z dwóch nadajników pracujących na tych samych częstotliwościach w tzw. emisji synchronicznej SFN. Emisja umożliwi przetestowanie odbioru sygnału w systemie SFN, oraz sprawdzenia zgodności telewizorów lub tunerów DVB-T2/HEVC. Standard DVB-T2 w Polsce zostanie wprowadzony w połowie 2022 roku.

Reklama

Parametry techniczne:

DVB-T2 - Kraków, Katowice:

Kraków (Chorągwica) - kanał 27, częstotliwość 522 MHz, pol. H, moc 80 kW
Katowice (Kosztowy) - kanał 27, częstotliwość 522 MHz, pol. H, moc 30 kW

Możliwe kolejne testowe nadajniki DVB-T2

Z opublikowanej przez UKE listy pozwoleń radiowych z 21 sierpnia br, TVP uzyskała też zgodę na eksperymentalną emisję DVB-T2 w Warszawie / PKiN na k. 31. z mocą ERP 3 kW oraz w Gdańsku / Chwaszczynie na k. 44. z mocą ERP 100 kW. Możliwe, że wkrótce i tam będą podobne testy do tych w Krakowie i Katowicach.

Otrzymaliśmy kilka istotnych informacji dotyczących dźwięku w testowanych kanałach:

  • Dźwięk podstawowy stereo jest kodowany w Dolby Digital Plus 128 kbit/s zamiast dotychczasowego MPEG 1 Layer II 192 (160) kbit/s
  • Dźwięk 5.1 jest kodowany w Dolby Digital Plus 256/kbit/s
  • Audiodeskrypcja jest kodowana w Dolby Digital Plus z przepływnością 96 kbit/s (jest to mix nadawcy, nie jest wykorzystywane miksowanie AD w odbiorniku z dźwiękiem podstawowym)
  • W TVP Kultura HD jest nadawany dodatkowy strumień AC-4 z przepływnością 96 kbit/s. Jest to dźwięk podstawowy stereo zakodowany w AC-4. Można porównywać Dolby Digital Plus 128kbit/s i AC-4 96 kbit/s
  • Fonia AC-4 nadawana w TVP Kultura HD umożliwia sprawdzenie odbiorników telewizyjnych i dekoderów UHD odbierających programy DVB-T2. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 7 października 2019 roku (poz 2125 Dz. U.), powinny one obsługiwać audio nadawane w AC-4


Autor: Janusz Sulisz | źródło: Forum Emitel/satkurier.pl

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: telewizja | naziemna telewizja cyfrowa | Kraków | Katowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »