UE prawa pacjenta: NFZ zwróci koszty leczenia za granicą

To jest precedensowy wyrok. Pacjent wygrał proces z Narodowym Funduszem Zdrowia o zwrot kosztów za leczenie za granicą. Chodzi o unijną dyrektywę o leczeniu transgranicznym.

To może być precedensowy wyrok. Mieszkaniec podkrakowskich Krzeszowic wygrał proces z Narodowym Funduszem Zdrowia. NFZ musi mu oddać 4 tysiące złotych. To zwrot kosztów leczenia za granicą. Pan Józef Bereza domagał się od narodowego ubezpieczyciela zapłaty za operację, powołując się na dyrektywę unijną o leczeniu transgranicznym.

Zgodnie z przepisami pieniądze za operacje powinien zwrócić mu narodowy ubezpieczyciel. NFZ nie chciał tego zrobić, więc sprawa trafiła do sądu.

Okazało się, że prawo stoi po stronie pacjenta. - Ja zapłaciłem za operację zaćmy z własnej kieszeni, a powinno zapłacić państwo. Płace składki na ubezpieczenie i to jest rola państwa. Jeżeli jest taka dyrektywa to trzeba z niej korzystać dla naszego zdrowia - podkreślał w rozmowie z IAR Józef Bereza.

Reklama

Wyrok nie jest prawomocny, więc urzędnicy NFZ zapowiedzieli odwołanie się od decyzji sądu. "Niestety nie ma jeszcze jednoznacznych regulacji jak będzie wyglądało finansowanie leczenia za granicą. Nie możemy wypłacać przez to pieniędzy - mówi Aleksandra Kwiecień z krakowskiego oddziału NFZ. Odpowiednich rozporządzeń nie wprowadziło jeszcze ministerstwo zdrowia.

Bartosz Arłukowicz mówi IAR, że skoro wyrok zapadł, NFZ będzie musiał go wykonać i przypomina, że ustawa transgraniczna jest już w Sejmie. Nowe prawo będzie opisywało, które świadczenia pacjenci będą mogli wykorzystywać za granicą, a na które będą potrzebowali zgody.

- Prawo musi być skonstruowane tak, żeby wszyscy ci, których nie stać na leczenie za granicą, mogli w pełni korzystać ze świadczeń medycznych w Polsce - mówił minister zdrowia.

- Ta sprawa to przykład niegospodarności ze strony NFZ - komentuje doktor Krzysztof Łanda z Fundacji Watch Health Care.

Jego zdaniem Ministerstwo Zdrowia specjalnie opóźnia wejście w życie przepisów umożliwiających zwrot kosztów za zagraniczne leczenie. - Boją się, że jeżeli wypłacą pieniądze jednemu pacjentowi to przyjdą do nich setki o zwrot kosztów za leczenie w innych krajach - twierdzi doktor Krzysztof Ładna - "Procesy są ewidentną niegospodarnością dlatego, że NFZ wiedział, że przegra w sądzie. Prawo Unii Europejskiej stoi nad polskim prawem".

Czy warto się leczyć za granicą?

Krakowski sąd obarczył również NFZ kosztami procesu. W przypadku pana Józefa to prawie 800 złotych. W całej Polsce już kilkudziesięciu pacjentów, którzy zdecydowali się na leczenie za granicą pozwało Narodowy Fundusz Zdrowia, gdy ten odmówił im zwrócenia kosztów.

Józef Bereza za zabieg usunięcia zaćmy w czeskiej klinice zapłacić około 2,5 tysiąca złotych. Taka sama operacja w Polsce przez NFZ wyceniania jest o 500 złotych więcej.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »