UNWTO: Jedna trzecia najbardziej popularnych kierunków niedostępna dla turystów

Prawie jedna trzecia kierunków na całym świecie jest obecnie całkowicie zamknięta dla międzynarodowej turystyki z powodu pandemii koronawirusa - ogłosiła w tym tygodniu w swym raporcie Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO).

Gdy w ubiegłym roku rządy zaczęły łagodzić ograniczenia w podróżowaniu, "pojawienie się nowych wariantów wirusa" i "poważna sytuacja epidemiczna", odwróciły ten trend - podano w raporcie organizacji mającej swą siedzibę w Madrycie.

Na początku lutego br. 69 z 217 najbardziej popularnych na świecie kierunków turystycznych, czyli 32 procent, było całkowicie zamkniętych, w tym 30 w Azji i na Pacyfiku, 15 w Europie i 11 w Afryce.

Oznacza to spadek w porównaniu z najszerszym zamknięciem granic w maju 2020 roku, gdy 75 procent kierunków na całym świecie zostało całkowicie zamkniętych, lecz wzrost od listopada, gdy zamknięto jedynie 27 proc. miejsc docelowych turystyki.

Reklama

UNWTO zwróciła uwagę na "bardziej zniuansowane, oparte na dowodach i stopniu ryzyka podejście" do ograniczeń w podróżowaniu, takich jak wymóg, aby zagraniczni turyści po przylocie przedstawiali negatywny wynik testu na koronawirusa.

Prawie jedna trzecia (32 procent) destynacji na całym świecie wymaga obecnie przedstawienia wyników "testu PCR lub testu antygenowego" po przybyciu, któremu często towarzyszy kwarantanna.

- Ograniczenia w podróżowaniu były szeroko stosowane w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Teraz, gdy staramy się ożywić turystykę, musimy przyznać, że ograniczenia stanowią tylko część rozwiązania - podkreślił w komunikacie dyrektor UNWTO Zurab Polilikaszwili.

Rok 2020 był "najgorszym rokiem w historii turystyki" na świecie - podaje UNWTO. Liczba turystów była mniejsza o 74 procent w porównaniu z rokiem 2019, czyli prawie o miliard.

Pandemia wygenerowała w ubiegłym roku straty branży turystycznej w wysokości 1,3 biliona dolarów, co stanowi niedobór 11 razy większy niż podczas światowego kryzysu finansowego w 2009 roku.

Portugalia

Poprawa sytuacji firm z branży turystycznej, w tym hoteli i placówek gastronomicznych, nastąpi dopiero wiosną 2022 r., przewiduje w rozmowie z PAP szef portugalskiego stowarzyszenia hotelarzy AHETA Eliderico Viegas, wskazując, na rekordowo niskie zainteresowanie usługami turystycznymi na całym terytorium UE.

- Z badań przeprowadzonych w ostatnich tygodniach w UE przez stowarzyszenia turystyczne wynika, że zaledwie 50 proc. osób rozważa ewentualną możliwość udania się na wakacyjny urlop - powiedział Viegas.

Portugalski przedsiębiorca i ekspert ds. turystyki odnotował, że nie tylko restrykcje epidemiczne i nawracające fale koronawirusa prowadzą do rekordowo niskich wpływów hoteli i placówek gastronomicznych, ale też występujący w świadomości obywateli państw UE lęk przez zakażeniem.

- Możemy mówić o swego rodzaju traumie związanej z pandemią, która przejawia się unikaniem miejsc, w których znajduje się duża liczba osób, w tym takich jak kurorty turystyczne czy kompleksy wczasowe w okolicy dużych miast- wskazał Eliderico Viegas.

Odnotował zmiany zachodzące w inwestycjach turystycznych, szczególnie większe przedsięwzięcia firm tego sektora w małe placówki wynajmowane przez całe rodziny na prowincji.

Zauważył, że notowane na poziomie 70-80 proc. straty hoteli w krajach o silnej turystyce, takich jak Portugalia i Hiszpania, będą zjawiskiem utrzymującym się jeszcze przez kilka miesięcy.

- Dopiero we wrześniu, wraz z kontynuacją masowych szczepień w Europie możemy spodziewać się powstania dużej odporności grupowej - powiedział Viegas, sceptyczny wobec szybkiego porozumienia w UE w sprawie tzw. zielonego paszportu, umożliwiającego podróżowanie na podstawie wykonanych szczepień na Covid-19.

Portugalczyk uważa, że tegoroczna jesień nie przyniesie poprawy sytuacji w europejskiej branży turystycznej. Tej spodziewa się dopiero przed Wielkanocą 2022 r.

W ocenie szefa stowarzyszenia AHETA zanim turystyka i gastronomia wrócą w Europie na właściwe tory nastąpi nasilenie zjawiska konsolidacji kapitału w tych branżach.

- Już teraz, po roku pandemii, tysiące firm obu sektorów, głównie rodzinnych spółek, ogłasza bankructwa i zamyka swoje obiekty. Placówki te niebawem ruszą ponownie, ale już kierowane przez nowych właścicieli - wskazał Viegas, oczekując, że rynek turystyczny zdominują duże koncerny.

Hiszpania

Rząd Hiszpanii spodziewa się, że władze unijne zgodzą się na obowiązywanie koronapaszportów wydawanych osobom, które przeszły szczepienia przeciwko koronawirusowi. Według przewidywań gabinetu Pedra Sancheza dokumenty takie byłyby wydawane już od maja, służąc swobodnemu podróżowaniu po UE.

Jak poinformowała w środę hiszpańska minister przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto, okazją do sprawdzenia działania koronapaszportów mogą być targi Fitur. Organizowana w Madrycie impreza wystawiennicza adresowana jest dla branży turystycznej.

W rozmowie z telewizją Antena 3 minister zaznaczyła, że gabinetowi Sancheza zależy na jak najszybszym odblokowaniu turystyki, stanowiącej kluczowy sektor hiszpańskiej gospodarki.

- Targi Fitur (rozpoczynające się 19 maja - PAP) mogą stać się początkiem wdrażania w naszym kraju koronapaszportów - zapowiedziała Reyes Maroto.

Wraz z koronakryzysem wywołanym przez pandemię w 2020 r. do Hiszpanii przybyło zaledwie 19 mln urlopowiczów, czyli aż o 77 proc. mniej niż w roku wcześniejszym. Nastąpił też rekordowy spadek wpływów od zagranicznych turystów. Wyniosły one 19,7 mld euro, co oznacza, że były mniejsze o 78,5 proc. w stosunku do 2019 r.

 Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


PAP
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | paszporty covidowe | Portugalia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »