Utrudnienia na kolei zniknęły. Z internetu

Wygaszenie przez PKP Informatyka wyszukiwarki połączeń Sitkol odcięło dostęp do ważnej funkcjonalności - zestawienia utrudnień w ruchu na sieci kolejowej. Na szczęście w podstawowej wyszukiwarce rozkładu wdrażana będzie taka opcja.

Jak pisaliśmy w lutym, portal Sitkol, służący planowaniu podróży został zamknięty. PKP Informatyka, która zarządza stroną, tłumaczyła, że Sitkol powielał funkcjonalności innych stron z rozkładem i generował tylko koszty.

Brak informacji o utrudnieniach

Jednak na podstawowej promowanej przez grupę PKP stronie rozklad-pkp.pl brakuje jednej, dość istotnej funkcjonalności znanej z Sitkolu - zestawienia utrudnień na sieci kolejowej. Zakładka "utrudnienia" jest wciąż dostępna na stronie old.rozklad-pkp.pl, ale brakuje w niej informacji, bo nie jest aktualizowana.

PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą wprawdzie Portal Pasażera, na którym można znaleźć informacje o utrudnieniach. Jest on jednak tak mało znany, że nawet biuro prasowe spółki na pytanie o możliwość znalezienia informacji na temat utrudnień w internecie odesłało nas do PKP Informatyki. Do tego funkcjonalność, którą można znaleźć pod podstroną twój pociąg/na trasie pokazuje tylko utrudnienia dotyczące poszczególnych pociągów.

Reklama

W rozkładzie Sitkol i poprzedniej wersji strony rozklad-pkp.pl, były za to informacje o utrudnieniach w konkretnych lokalizacjach, ich przyczynach i planowanej godzinie ich zakończenia. Teraz strony, która podsumowuje ta informacje, nie ma.

Będzie podgląd "na żywo"

- Zakładka "utrudnienia" w wyszukiwarce połączeń kolejowych była aktualizowana przez dyspozytorów PKP PLK - mówi "Rynkowi Kolejowemu" rzeczniczka PKP Informatyki Ewa Jońska.

Jak informuje Jońska, trwają prace związane z integracją systemów zarządzanych przez PKP PLK z wyszukiwarką PKP Informatyki. Celem jest udostępnienie pasażerom informacji o utrudnieniach w czasie rzeczywistym. - Wewnętrznie nową funkcjonalność zaczniemy testować już w kwietniu - zapowiada rzeczniczka.

Jakub Madrjas, Rynek Kolejowy

Pobierz darmowy PIT 2015

--------

PLK: Portal Pasażera zawiera szczegółowe informacje o utrudnieniach

Portal Pasażera zbudowany i utrzymywany przez PKP PLK SA dostarcza kompleksowej informacji o utrudnieniach nie tylko występujących na liniach kolejowych (tak jak to było w SITKOL), ale także związanych z taborem.

Utrudnienia są bardzo szczegółowo prezentowane nie tylko jako samodzielne "wydarzenie" na mapie, ale także zostają na bieżąco uwzględniane w trasie pociągu, którego dotyczą. Informacje o utrudnieniach dostępne są w wyszukiwarce połączeń pociągu (w tym, w szczegółach poszczególnych połączeń), na trasie (na stacji oraz na wykazie opóźnionych pociągów) oraz na mapie. Wszystkie utrudnienia grupowane są z podziałem na: komunikację zastępczą, utrudnienia pierwotne, utrudnienia wtórne (np. opóźniony pociąg może spowodować również opóźnienie innego pociągu), prognozowane (utrudnienia, które mogą ale nie muszą wystąpić) oraz pogodowe.

Użytkownik Portalu Pasażera nie musi samodzielnie wyszukiwać utrudnień i identyfikować ich ze swoim pociągiem. Aplikacja automatycznie wyszukuje za użytkownika występujące utrudnienia i przypisuje je z dokładnością do poszczególnych przystanków do trasy wyszukanego pociągu wraz z ich odpowiednim pogrupowaniem.

Za wdrożenie aplikacji umożliwiającej śledzenie w czasie rzeczywistym położenia pociągów pasażerskich PLK zostały nagrodzone Lokomotywą Rynku Kolejowego w kategorii "Dla Pasażera" podczas 11. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2015, które odbyły się w dn. 22- 25.09.2015 r. w Gdańsku.

Rynek Kolejowy
Dowiedz się więcej na temat: PKP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »