Uwaga: Już 13 ognisk tej choroby w Polsce

Kolejne trzy ogniska ptasiej grypy w Polsce stwierdzono w woj. lubuskim oraz jedno w województwie małopolskim - poinformował Główny Lekarz Weterynarii we wtorek na stronie internetowej. W sumie w naszym kraju odnotowano już 13 ognisk tej choroby.

Na podstawie wyników badań Instytutu Weterynaryjnego w Puławach stwierdzono wystąpienie dziesiątego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie położonym w miejscowości Borek (gmina Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie) utrzymującym ponad 60 tys. kaczek pekin.

Jedenaste ognisko ptasiej grypy (typu H5N8) wyznaczono w gospodarstwie położonym w miejscowości Maszewo (gmina Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie), gdzie przebywa ponad 7 tys. indyków.

Dwunaste ognisko wykryto natomiast w gospodarstwie utrzymującym 22 kaczki i 19 kur, położonym w miejscowości Czuszów (gmina Pałecznica, powiat proszowicki, województwo małopolskie).

Reklama

Trzynaste ognisko stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym ponad 27 tys. indyków, położonym w miejscowości Karnin (gmina Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie).

Jak informuje Inspekcja Weterynaryjna, służby weterynaryjne wdrażają w tych gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia grypy ptaków u drobiu.

Jednocześnie, z uwagi na występujące obecnie bardzo poważne zagrożenie zakażenia drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa na całym terytorium Polski, a także z uwagi na pojawiające się nowe ogniska choroby zarówno w kraju, jak i innych państwach europejskich,

Główny Lekarz Weterynarii apeluje o stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji. Dotyczy to zarówno gospodarstw przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również większych ferm komercyjnych, gdzie hodowla odbywa się w systemie zamkniętym.

Przede wszystkim należy wstrzymać się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, jak również zabezpieczyć budynki, w których przebywa drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt.

W gospodarstwie powinna być stosowana specjalna odzież i obuwie ochronne, a także należy wyłożyć maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

.............................

W Japonii wykryto kolejne ognisko ptasiej grypy, w wyniku czego trzeba wybić ponad 90 tys. sztuk drobiu. Od listopada w pięciu prefekturach wybito już ponad milion sztuk drobiu - poinformowało we wtorek japońskie ministerstwo rolnictwa.

Nowe ognisko pojawiło się w prefekturze Kumamoto na wyspie Kiusiu. Wcześniej ognisko ptasiej grypy na tej wyspie wykryto w prefekturze Miyazaki. Pozostałe trzy pojawiły się w prefekturach Niigata i Aomori na głównej japońskiej wyspie Honsiu, a także w jednej z prefektur na leżącej na północy wyspie Hokkaido.

Wybicie na mocy rządowej decyzji 93 tys. sztuk drobiu w nowym ognisku podniesie do blisko 1,07 mln łączną liczbę wybitego drobiu w pięciu prefekturach.

Według japońskiego resortu rolnictwa w zeszłym tygodniu w 13 prefekturach znaleziono ponad 70 padłych dzikich ptaków, u których stwierdzono tego samego wirusa H5N6.

Ptasia grypa po raz pierwszy pojawiła się w Polsce w 2006 r., kolejne ogniska stwierdzono także w 2007 r. Ptasia grypa przynosi duże straty dla branży drobiarskiej. Wystąpienie choroby oznacza wstrzymanie eksportu drobiu do krajów pozaunijnych. Polska jest największym producentem drobiu w UE i dużym eksporterem.

Ważne:

Trzy ogniska ptasiej grypy wykryte w ostatnich dniach w gospodarstwach przyzagrodowych w gminach Książ Wielki (pow. miechowski) i Pałecznica (pow. proszowicki) zostały w trybie natychmiastowym zlikwidowane - poinformował we wtorek małopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

Chodzi o ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8.

- Służby weterynaryjne wdrożyły w wyżej wymienionych ogniskach wszystkie procedury zwalczania choroby, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu, oraz działania dezynfekcyjne i administracyjne - poinformowano w komunikacie małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Agnieszki Szewczyk-Kuty.

W obrębie 3 km wokół ognisk choroby zostaną przeprowadzone perlustracje - przeglądy gospodarstw posiadających drób - przez wyznaczonych do tego celu lekarzy weterynarii. Stada drobiu na tych obszarach zostaną poddane eutanazji.

W dniach 21-24 grudnia dokonano już perlustracji 331 gospodarstw (z czego drób stwierdzono w 178). W chwili obecnej prowadzona jest perlustracja terenu zapowietrzonego w powiecie proszowickim - napisano w komunikacie.

W związku z wystąpieniem choroby zostało wydane stosowne rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Miechowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem grypy ptaków, które obejmuje swoim zasięgiem tereny gmin sąsiadujących z gminą Książ Wielki. Zostanie też wydane rozporządzenie wojewody małopolskiego obejmujące swym zasięgiem obszar związany z wykryciem trzeciego ogniska HPAI (powiat proszowicki).

We wtorek w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się również doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez wojewodę małopolskiego, poświęcone wystąpieniu w Małopolsce grypy ptaków podtypu H5N8.

Wirusa podtypu H5N8 przenoszą ptaki wodne migrujące. W związku z tym małopolski wojewódzki lekarz weterynarii apeluje o: unikanie kontaktu bezpośredniego z odchodami ptaków dzikich, zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie obiektów hodowlanych przed kontaktem z ptakami dzikimi i ich odchodami, chronienie obiektów i ich otoczenia przed zakażeniem przez pośrednie wektory, jakimi mogą być: sprzęt zootechniczny, środki transportu, dzikie zwierzęta.

W przypadku chowu drobiu w systemie wolnowybiegowym zaleca się, aby sprzęt do pojenia i karmienia znajdował się wewnątrz obiektów inwentarskich. W przypadku gdy ptaki migrujące odpoczywają na zbiorniku wodnym, w obrębie wybiegu należy ograniczyć ptakom hodowlanym dostęp do wody.

W celu zabezpieczenia pozostałych gospodarstw utrzymujących drób oraz powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby, wojewódzki lekarz weterynarii polecił, aby hodowcy zgłaszali do odpowiednich osób i instytucji każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków zaatakowała w 2016 r. wiele państw Unii Europejskiej: Szwajcarię, Niemcy, Danię, Holandię, Polskę, Austrię i Słowację. Wirus ulega zniszczeniu podczas standardowej obróbki cieplnej jaj i mięsa drobiowego.

Jak podkreślono w komunikacie, dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego, ma jednak niezmiernie istotne znaczenie pod względem ekonomicznym.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: drób | Wirus H5N1 | ogniska | ptasia grypa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »