W 2020 r. powinien popłynąć prąd z elektrowni jądrowej

Prąd z polskiej elektrowni jądrowej powinien popłynąć w 2020 r. - powiedział premier Donald Tusk. Podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier przedstawił harmonogram prac związanych z budową siłowni atomowej.

 Prąd z polskiej elektrowni jądrowej powinien popłynąć w 2020 r. - powiedział premier Donald Tusk. Podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier przedstawił harmonogram prac związanych z budową siłowni atomowej.

Tusk powiedział, że ustalenie lokalizacji elektrowni to poważne wyzwanie o charakterze społecznym, ale teraz, inaczej niż w latach 80-90 ub. stulecia, samorządy ścigają się o taką inwestycję, a nie odpychają ją od siebie.

- Zakładamy, że towarzyszyć tym inwestycjom będzie raczej duże zainteresowanie i entuzjazm wspólnot lokalnych, a nie niechęć czy opór - powiedział szef rządu.

Poinformował, że wykonanie projektu technicznego i wymaganych prawem uzgodnień - m.in. środowiskowych - zaplanowano na lata 2014-2015; potem zacznie się "prawdziwa budowa".

- Zakładamy, że od początku roku 2016 r. rozpocznie się cykl prac związanych bezpośrednio z inwestycją, czyli pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektorowi jądrowej, a także rozpoczęcie budowy kolejnych bloków i elektrowni - powiedział Tusk. Dodał, że latach 2020-2030 nastąpi rozbudowa projektu o kolejne bloki i kolejną, drugą elektrownię jądrową.

Reklama

- - - - -

Do końca czerwca przepisy prawne dot. energetyki jądrowej

- Do 30 czerwca przyjęte zostaną wszystkie przepisy prawne konieczne do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

- Przyjęliśmy ambitny, ale realistyczny plan, zgodnie z którym do końca czerwca 2011 roku przyjmiemy, we współpracy z parlamentem, wszystkie przepisy prawne niezbędne dla rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej - powiedział Tusk.

Poinformował, że następnie w drugim etapie trwać będzie ustalenie lokalizacji i zawarty zostanie kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej.

- Nastąpi to po przyjęciu przepisów, w okresie od lipca 2011 roku do grudnia 2013 roku - powiedział premier.

Dodał, że w latach 2014-15 wykonany będzie projekt techniczny i uzyskane będą wymagane prawem uzgodnienia, m.in. pozwolenia środowiskowe.

Koszt budowy 6 tys. MW w dwóch elektrowniach atomowych może wynieść 100 mld zł.

Rząd przyjął we wtorek informację Ministerstwa Gospodarki na temat stanu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej i informacje na temat działań podjętych przez Polską Grupę Energetyczną, planowanego inwestora elektrowni.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetytka | Donald Tusk | elektrownie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »