W Polsce nadal straszą białe plamy!

Czy nadal, pomimo kryzysu możemy mówić o tendencji wzrostowej w sektorze telekomunikacyjnym? Czy tzw. "białe plamy" mogą świadczyć o zacofaniu polskiego rynku względem państw zachodnich?

Szczycący się opinią odpornego na kryzys sektor telekomunikacyjny przez inwestorów giełdowych postrzegany jest jako tzw. defensywny. Firmy świadczące usługi telekomunikacyjne zazwyczaj nie odczuwają tak mocno spadków przychodów podczas załamania gospodarki. Odczuwają natomiast spadek inwestycji bo te związane są z dostępem do finansowania, o które w kryzysie jest zdecydowanie trudniej.

Z tego też powodu kryzys jest odczuwalny przez spółki świadczące usługi budowlano/wykonawcze dla telekomów. Na szczęście widać już pewne oznaki, że kryzys zaczyna ustępować. Operatorzy zaczynają wracać do rozmów o nowych inwestycjach - mówi Tomasz Bartel, Wiceprezes Spółki Novainvest SA, po czym dodaje - W naszej Grupie odczuliśmy spadek zamówień na usługi budownictwa telekomunikacyjnego w stosunku do lat poprzednich: 2008 oraz początku 2009 roku, jednak najgorsze już chyba mamy za sobą.

Reklama

Spółka dla przykładu wykorzystała czas gorszej koniunktury na budowę infrastruktury spółek portfelowych: Interlandii i PT Croscarrier. Jest to jeden z elementów synergii, na którym skupia się Grupa, gdyż jak tłumaczy Tomasz Bartel - W docelowym modelu szacujemy, że w okresach dekoniunktury spółki wykonawcze w Grupie będą miały zapewnione stałe zamówienia pochodzące z wewnątrz Grupy, dzięki czemu łatwiej będzie zachować odpowiedni poziom przychodów i rentowności grupy.

Efekt rzeczonej synergii jest tym, czym Grupa uznała za czynnik wyróżniający ją spośród konkurencji. Dzięki posiadaniu pełnego zaplecza inwestycyjnego, z którego firma może korzystać przy budowie infrastruktury telekomunikacyjnej spółek operatorskich wchodzących w skład Grupy, firma ma większą kontrolę nad kosztami i całym procesem budowy. Powoduje to, w konsekwencji większą ilość pozyskanych klientów oraz nawiązanie i utrzymanie ciepłych, pozytywnych relacji, gdyż spółka nie musi dekoncentrować swojej uwagi na np. budowaniu działów technicznych.

Likwidacja "białych plam"

Skazanie Polski na monopol jednego operatora przez wiele lat oraz szereg czynników politycznych nie miało pozytywnego wpływu na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju. W przeciągu ostatnich dwudziestu lat dokonał się znaczący postęp w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Mimo tego na terenie Polski nadal występują tzw. "białe plamy" - problem, który państw zachodnich niemal nie dotyczy, gdyż tam telekomunikacja rozwija się nieprzerwanie od dziesięcioleci. Sądzę że nie powinniśmy popadać w tym temacie w skrajny pesymizm. W związku z "białymi plamami" sporo się dzieje w naszym kraju. Programy unijne, strategie rozwoju regionalnego nakierowane na likwidację tych obszarów zaczynają wchodzić w fazę realizacji. Mamy już pierwsze pozytywne przykłady np. województwo łódzkie gdzie właśnie zakończył się pierwszy w kraju przetarg na wykonanie pilotażowej instalacji sieci szerokopasmowej. Również TP SA po latach konfliktu z regulatorem zawarło porozumienie i realizuje strategię likwidacji "białych plam". My jako Grupa również aktywnie uczestniczymy w tym procesie po pierwsze wyszukując i budując naszą własną infrastrukturę na tych terenach, po drugie uczestnicząc w projektach budowy sieci dla innych podmiotów - mówi Wiceprezes Novainvest.

Sposób na konkurencję

Z uwagi na fakt, że Grupa składa się z kilku spółek działających na różnych płaszczyznach w branży telekomunikacyjnej i IT, określenie bezpośredniej konkurencji nie jest takie proste i jednoznaczne. Naszą konkurencję możemy definiować na kilku poziomach. Dla Novainvest teoretycznie konkurencją są wszystkie podmioty, które działają w obszarze inwestycji po branżę telekomunikacyjną oraz IT. W zasadzie można by tu wymienić większość podmiotów typu Venture Capital działających w Polsce. Jest to czysto teoretyczne podejście gdyż nasza działalność różni się od typowych VC tym, że mamy bardzo wąską specjalizację, a naszym głównym celem jest budowa silnej grupy telekomunikacyjnej. - przekonuje Wiceprezes Bartel.

Posiadanie kilku spółek w portfelu może okazać się skutecznym sposobem na walkę z konkurencją, przykładowo firma, która jest konkurencją dla jednej ze spółek może okazać się intratnym klientem dla innej. Operator telekomunikacyjny, który konkuruje na danym rynku z Interlandią równie dobrze może być klientem którejś z naszych spółek wykonawczych (Tele B, Optonet) - wyjaśnia Wiceprezes Spółki.

Cele strategiczne

Podstawowym celem strategicznym Novainvest jest budowa silnej grupy telekomunikacyjnej. W związku z czym, w najbliższym czasie planowany jest rozwój części operatorskiej, który będzie sfinansowany z części kapitału pozyskanego z emisji prywatnej. Głównym beneficjentem tych środków jest spółka Interlandia, która właśnie rozpoczęła sprzedaż oraz uruchomiła nowe biuro obsługi klienta w Skarżysku Kamienna. Jest to już trzeci obszar, na którym działa młoda spółka a Wiceprezes Bartel zapewnia - Wszystkie ambitne cele biznesowe realizowane są przy silnym wsparciu Novainvest. Jest to zatem kolejny przykład wykorzystania synergii polegający na współpracy spółek portfelowych w celu uzyskania efektywniejszych działań i zwiększenia stabilności dochodów dla całej Grupy.

Długofalowym celem grupy jest stworzenie dwóch grup biznesowych skupionych w sektorach: operatorskim i wykonawczym, których zadaniem będzie generowanie stabilnych dochodów dla całej spółki. Nieustannie monitorowane są dwie spółki Tele B i Optonet, odpowiedzialne za sektor wykonawczy, których zadaniem jest budowa portfela zamówień. Zarządy tych spółek, w pierwszym półroczu tego roku, podjęły działania mające na celu ograniczenie kosztów stałych, licząc tym samym na poprawę rentowności w drugiej połowie roku.

Dodatkowo spółka nieustannie przeprowadza działania mające na celu pozyskanie nowych firm, do portfela grupy Novainvest - Prowadzimy szereg rozmów z mniejszymi i średnimi podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie dostarczania telewizji, Internetu i telefonu - dodaje Wiceprezes Bartel.

Duże znaczenie dla Grupy ma przede wszystkim dział IT/Internet. Firma Optonet Sp. z o.o. wygrała przetarg na budowę sieci dostępu do Internetu w Województwie Łódzkim. W ramach Projektu Pilotażowego spółka wybuduje sieć teleinformatyczną w technologii WiMax na terenie 5 gmin: Parzęczew, Zgierz, Dalików, Wartkowice i Łęczyca. Prace rozpoczną się w III kwartale 2010 i zostaną zakończone do końca 2010.

W ostatnim czasie Spółka podjęła decyzję o zmianie profilu działalności firmy Invitum.pl z agencji interaktywnej na inwestycyjną. Powód tej decyzji uzasadnia Wiceprezes Bartel - Chcemy skupić się na inwestycjach typu seed, które swoim profilem będą przystawały do koncepcji działania całej grupy. Również w tym obszarze liczymy na synergię. Mamy już kilka projektów o których rozmawiamy. Efekty tych rozmów powinny się pojawić do końca roku.

Spółka inwestycyjno-doradcza Novainvest zadebiutuje na NewConnect w sierpniu 2010 roku. Autoryzowanym Doradcą Spółki Novainvest S.A. jest EFICOM S.A, spółka również notowana na NewConnect i specjalizująca się w pozyskiwaniu kapitału na rozwój dla innowacyjnych firm z branży IT i ochrony środowiska. EFICOM realizuje kilka strategicznych projektów doradczych w obszarze szerokopasmowego Internetu dla sektora publicznego jak sieć szerokopasmowa w Polsce Wschodniej czy w woj. pomorskim i jest przekonany o sukcesie Novainvest, w którą to spółkę EFICOM sam zainwestował.

Redakcja IPO.pl

IPO.pl
Dowiedz się więcej na temat: firma | kryzys | budowa | białe plamy | infrastruktura | plamy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »