W radiu będzie więcej polskiej muzyki

W 2013 roku usłyszymy w eterze więcej polskich piosenek. I to w dzień , a nie nocą. Nowe prawo nakazuje przeznaczenie na ich emisję co najmniej jednej trzeciej czasu, jaki miesięcznie na antenie zajmuje muzyka.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dodatkowe wsparcie otrzymują debiutujący polscy autorzy. Czas nadawania w takim przypadku jest liczony podwójnie. To powinno zachęcić nadawców do częstszego sięgania po utwory premierowe.

Dodatkowo, by chronić rodzimych twórców, 60 proc. polskojęzycznych piosenek ma być nadawanych między 5 rano a północą - przypomina przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jan Dworak zauważył, że obowiązujące wcześniej, łagodniejsze wymogi były obchodzone przez nadawców. "Wypychano" polskie piosenki z audycji dziennych w godziny najniższej słuchalności, między drugą w nocy a piątą więc prawie nikt ich nie słuchał. Jan Dworak przewiduje, że wprowadzone ograniczenie nie wszystkim będzie się podobało, mimo iż łagodniej potraktowano programy specjalistyczne, na przykład jazzowe czy poświęcone klasyce.

Reklama

Dziennikarz muzyczny Marek Niedźwiecki nie podziela tych obaw, przynajmniej jeśli chodzi o słuchaczy radiowej Trójki. Przypomina, że Polskie Radio wypromowało wiele polskich przebojów, chętnie granych później przez stacje komercyjne. Trójka co pewien czas nadaje też "dzień polski", na który bardzo żywo reagują słuchacze. - Okazało się, że polska piosenka to wcale nie jest "kula u szyi" - podsumował Marek Niedżwiecki.

Sprawdź bieżące informacje z rynku mediów na stronach Biznes INTERIA.PL

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nowe prawo | radio | polska muzyka | Polska | muzyka | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »