Warren Buffett. Człowiek, który trafnie inwestuje w ciężkich czasach

Holding Warrena Buffetta, sędziwego amerykańskiego inwestora, radzi sobie w tym roku lepiej niż większość spółek notowanych na Wall Street. Miliarder stawia ostatnio na branżę paliwową (zaliczaną w USA do sektora energetycznego). Jest także zadowolony z długoletniego inwestowania w takie giganty rynku jak Apple, Coca-Cola i Bank of America.

  • W latach 2019-22 najważniejszymi inwestycjami Buffetta były Occidental Petroleum i Chevron Corporation
  • "Wyrocznia z Omaha" najbardziej ceni spółki wypłacające wysokie dywidendy, takie jak Apple i Coca-Cola
  • Miliarder bardzo dużo zarobił na chińskiej spółce BYD produkującej samochody elektryczne, której akcje kupował już w 2008 roku

Buffett jest jedynym w swoim rodzaju przedsiębiorcą. Miliarder z Omaha w stanie Nebraska pod koniec sierpnia skończył 92 lata, a mimo to ciągle jest aktywny na rynku inwestycyjnym. Rozwinął swoją firmę, Berkshire Hathaway, czyniąc z upadającego zakładu tekstylnego międzynarodowy konglomerat. Teraz jego majątek jest szacowany na około 100 miliardów dolarów.

Reklama

Po pierwsze energetyka

Berkshire Hathaway jest notowany na nowojorskiej giełdzie pod symbolem BRK-B. Od początku roku spółka radzi sobie dużo lepiej niż reszta rynku - jej akcje potaniały o kilka procent, podczas gdy indeks S&P500 zniżkował o kilkanaście procent.

Jednak Warren Buffett wydaje się przygotowywać do nieuchronnej recesji. Jego firma w drugim kwartale tego roku znacznie zmniejszyła kwotę zainwestowanych pieniędzy w porównaniu z pierwszym kwartałem i odkupiła własne akcje.

W latach 2019-22 Warren Buffett inwestował przede wszystkim w energetykę. W ostatnich miesiącach jego najważniejszym posunięciem było nabycie udziałów w Occidental Petroleum. Buffett zaczął kupować akcje tej firmy w 2019 roku. Wolumen zakupów gwałtownie wzrósł zwłaszcza w tym roku. W rezultacie udział Berkshire Hathaway w Occidental Petroleum przekroczył 20 proc. Zdaniem niektórych komentatorów, Warren Buffett mógłby całkowicie kontrolować tę spółkę.

Pod koniec 2020 roku miliarder z Nebraski zainwestował w kolejną firmę z sektora energetycznego - Chevron Corporation. Ma w spółce nieco ponad 8 proc. udziałów, które dzięki gwałtownie rosnącym cenom akcji z sektora energii osiągnęły wartość ponad 25 miliardów dolarów.

Inne firm, które Warren Buffett włożył w tym roku do swojego portfela to: HP, Paramount Global, Citigroup, Activision Blizzard, Formula One Group i General Motors.

Ulubieńcy miliardera: Apple, Coca Cola i BofA

Dla Buffeta szczególnie cenne są podmioty oferujące sowite dywidendy. Dlatego przywiązany jest do spółki Apple. Stanowi ona prawie 42 proc. jego portfela (147 mld dol.). Holding Berkshire Hathaway z udziałem rzędu 5,5 proc. jest teraz trzecim największym inwestorem instytucjonalnym w Apple.

Buffett szczególnie docenia fakt, że Apple jest w stanie wypłacać inwestorom dywidendy w łącznej wysokości ponad 10 miliardów dolarów rocznie. W dodatku, spółka często przeprowadza skup akcji - od 2013 roku odkupiła walory warte ponad 500 miliardów dolarów.

Szef Berkshire Hathaway jest bardzo przywiązany także do Coca-Cola Company, którego akcje stanowią około 7,3 proc. (26 mld dol.) jego portfela. W walory producenta słynnego napoju "Wyrocznia z Omaha" zaczął inwestować już w 1988 roku. I tym wypadku koronnym argumentem stały się wysokie dywidendy.

Z kolei Bank of America stanowi prawie 10 proc. (35 mld dol.) portfela Berkshire Hathaway. Warren Buffett w 2011 roku po raz pierwszy zainwestował w ten jeden z największych amerykańskich banków, znany z dywidendowej hojności.

Miliarder z Nebraski zajmuje również znaczącą pozycję w US Bancorp, który jest połączeniem głównych banków regionalnych na Zachodzie USA. Oba banki czerpią duże korzyści z rozwoju cyfryzacji finansów, a także z rosnących stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Po technologii, finanse są drugim ulubionym sektorem Warrena Buffetta.

Buffett i chińska motoryzacja

O tym, jak wielki wpływ na inwestorów ma "Wyrocznia z Omaha" świadczy fakt, że pod koniec sierpnia rzucili się oni do sprzedaży akcji spółki BYD - chińskiej firmy notowanej na giełdzie, która zajmuje się produkcją pojazdów. Stało się to po tym, jak Berkshire Hathaway zmniejszył udziały w konglomeracie - z 20,04 do 19,92 proc.

Firma Buffetta po raz pierwszy kupiła 225 milionów walorów BYD we wrześniu 2008 roku za około 230 milionów dolarów. Od tego czasu akcje spółki notowane w Hongkongu poszybowały w górę o ponad 2000 proc. Dla inwestorów BYD, największy chiński producent samochodów elektrycznych, jest wyznacznikiem całego sektora. Firma odnotowała skokowy wzrost zysku w pierwszej połowie roku, ponieważ rekordowa produkcja i sprzedaż ochroniły ją przed zakłóceniami wywołanymi przez Covid-19 i opóźnienia w łańcuchach dostaw.

Plan miliardera na resztę życia

"Wyrocznia z Omaha" żyje oszczędnie. Jeździ samochodem nie pierwszej młodości i wciąż mieszka w domu, który kupił kilkadziesiąt lat temu. Prawie codziennie jada śniadanie w McDonald’s drive-thru i wykorzystuje przy tym kartę, która daje mu prawo do darmowych posiłków.

- Jeśli miałbym okazję oddania znaczącej części mojego majątku w zamian za kilka dodatkowych lat życia lub za możliwość robienia tego co lubię, zrobiłbym to w sekundę - oświadczył ostatnio Warren Buffett.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warren Buffett | inwestycje | NYSE | giełda nowojorska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »