Więcej czasu dla Grecji nie rozwiąże jej problemów

- Zapewnienie Grecji więcej czasu na realizację koniecznych reform nie rozwiąże problemów, natomiast wiązałoby się z dodatkowymi nakładami finansowymi - powiedział w czwartek minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla radia Suedwestrundfunk.

Ustalając warunki przyznania Grecji drugiego pakietu ratunkowego w 2011 roku, "doszliśmy do granicy tego, co jest możliwe do zaakceptowania pod względem gospodarczym" - zaznaczył minister.

Dlatego obecnie, "po pół roku nie można po prostu powiedzieć: +To nie wystarczy+, bo wtedy nigdy nie zdobędzie się zaufania rynków finansowych. Z tego powodu zapewnienie (Grecji) więcej czasu nie jest odpowiedzią na problemy" - podkreślił Schaeuble.

Według niemieckiego ministra nie chodzi o wykazanie się w sprawie Grecji "mniejszą czy większą wspaniałomyślnością", ale o znalezienie sposobu na wyprowadzenie eurolandu z kryzysu zaufania, by "strefa euro jako całość nie stała się przedmiotem spekulacji".

Reklama

Do tego jednak - zastrzegł Schaeuble - potrzebna jest znajomość najnowszego raportu trojki (Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) na temat postępów poczynionych przez Grecję w realizacji reform, do których zobowiązała się w zamian za pomoc. Raport ukaże się we wrześniu.

Wypowiedź Schaeublego miała miejsce przed zaplanowanym na piątek spotkaniem w Berlinie greckiego premiera Antonisa Samarasa z kanclerz Angelą Merkel. W sobotę Samaras będzie rozmawiał w Paryżu z prezydentem Francois Hollande'em.

Grecja zobowiązała się do obniżenia deficytu budżetowego z 9,3 proc. PKB w ubiegłym roku do 3 proc. PKB do końca 2014 roku. Władze w Atenach zabiegają obecnie o przedłużenie o dwa lata tego terminu, uzgodnionego już z UE i MFW. Greckie ministerstwo finansów argumentuje, że dodatkowe dwa lata pozwoliłyby odbić się od dna greckiej gospodarce, która od pięciu lat jest w recesji. Szacuje się jednak, że Ateny potrzebowałyby dodatkowych 20 mld euro na realizację tego planu, co zdaniem ekspertów mogłoby oznaczać konieczność przyjęcia przez UE i MFW kolejnego, trzeciego już pakietu ratunkowego. Poprzednie dwa pakiety wyniosły 110 i 130 mld euro.

_ _ _ _ _

Premier Grecji Antonis Samaras zapewnił w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung", że jego kraj zwróci wszystkie otrzymane z zagranicy kredyty. Ostrzegł, że wyjście Grecji ze strefy euro miałoby "katastrofalne skutki" dla całej UE.

- Niemcy dostaną swoje pieniądze z powrotem, ręczę za to osobiście. Wszystkim innym też zwrócimy pieniądze. Wypełnimy wszystkie zobowiązania - powiedział Samaras na łamach wydawanej w Monachium gazety.

Podczas swojej pierwszej oficjalnej podróży zagranicznej Samaras spotka się z piątek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a dzień później odwiedzi Paryż.

Samaras wyjaśnił, że postulowane przez niego przesunięcie o dwa lata terminu redukcji deficytu budżetowego do 3 proc. PKB z 2014 na 2016 rok nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów. "Nie chcemy więcej pieniędzy. Ta dyskusja jest całkowicie chybiona" - powiedział szef greckiego rządu. "Zamiast tego musimy szybciej uzdrawiać gospodarkę" - wyjaśnił.

Premier zwrócił uwagę, że grecka gospodarka skurczyła się w czasie kryzysu o 27 procent, recesja trwa od pięciu lat, a bezrobocie wśród młodzieży sięga 50 procent. "Potrzebne nam jest światełko na końcu tunelu" - powiedział.

Zdaniem Samarasa wyjście Grecji ze strefy euro miałoby dla jego kraju "katastrofalne skutki". Jak wyjaśnił, bezrobocie skoczyłoby wówczas do 40 procent, a standard życia, który już teraz niższy jest w porównaniu z okresem sprzed kryzysu o 35 procent, uległby dalszemu obniżeniu.

Samaras uważa, że taki rozwój wypadków odbiłby się negatywnie nie tylko na Grecji, lecz byłby także "fatalny dla całej Europy". Ostrzegł przed możliwymi społecznymi niepokojami w Grecji, które mogłyby "zainfekować" inne kraje i wywołać w Europie "głęboką traumę".

Premier wskazał na geopolityczne położenie Grecji. "Usiłujemy zatrzymać na naszej granicy tsunami nielegalnych imigrantów" - wyjaśnił, dodając, że ze względu na swe geograficzne położenie Grecja "nie może ulec destabilizacji". Niektórzy politycy chcieliby widocznie, by Grecka stała się "piętą achillesową Europy" - powiedział Samaras.

Grecja pogrążona jest od lat w głębokim kryzysie. Władze kraju zobowiązały się do obniżenia deficytu budżetowego z 9,3 proc. PKB w ubiegłym roku do 3 proc. PKB do końca 2014 roku. W wrześniu spodziewany jest raport trojki - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - zawierający ocenę dotychczasowych greckich reform. Pozytywna ocena jest warunkiem kontynuowania opiewającego na 130 mld euro drugiego programu pomocowego. Pierwszy program wynosił ok. 110 mld euro.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »