Wielka Brytania wprowadza nowy pakiet sankcji na Białoruś

Wielka Brytania wprowadzi nowy pakiet sankcji gospodarczych na Białoruś w związku ze wspieraniem przez ten kraj rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zapowiedział w poniedziałek brytyjski rząd.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Nowe sankcje na Białoruś


W ramach nowych sankcji zakazany zostanie eksport na Białoruś produktów służących do rafinacji ropy naftowej, komponentów zaawansowanych technologii, takich jak te używane w obliczeniach kwantowych, towarów luksusowych, w tym dzieł sztuki, a także import z tego kraju żelaza i stali.

Ponadto Wielka Brytania ograniczy dostęp Białorusi do usług finansowych, zakazując większej liczbie białoruskich spółek emisji długu i papierów wartościowych w Londynie. Wartość handlu towarami objętymi nowymi sankcjami wynosi 60 mln funtów rocznie.  

Reklama

Jak wyjaśnił brytyjski rząd, reżim białoruski aktywnie ułatwiał inwazję, pozwalając Rosji wykorzystywać swoje terytorium do stacjonowania rosyjskich wojsk, wystrzeliwania z niego pocisków oraz na przelot rosyjskich odrzutowców przez białoruską przestrzeń powietrzną. Ponadto białoruski lider Alaksandr Łukaszenka otwarcie wspiera narrację Kremla, twierdząc, że Kijów "prowokuje Rosję", co ma usprawiedliwić inwazję.

Brytyjski rząd przypomniał, że już wcześniej w ramach sankcji wprowadzonych w związku z inwazją na Ukrainę podniósł cła na szereg towarów pochodzących z Białorusi, a jeszcze wcześniej objął sankcjami Łukaszenkę i wysokich urzędników jego reżimu za notoryczne łamanie praw człowieka i tłumienie demokracji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Pas przygraniczny odżyje?

30 czerwca 2022 roku zakończył się zakaz przebywania na określonym terenie w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w Podlaskiem i Lubelskiem. Był on - jak od początku tłumaczono - spowodowany kryzysem migracyjnym przy granicy z Białorusią. Początkowo od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy, potem od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. obowiązywało właśnie rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania na tym obszarze, które było potem przedłużone do 30 czerwca.

W rozporządzeniu MSWiA uzasadniano, że dalszy zakaz przebywania przy granicy jest konieczny, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego jej przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego. Od 1 lipca do 15 września obowiązuje w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.

Zmiany od 1 lipca wprowadzane wydanym już wcześniej rozporządzeniem wojewody podlaskiego oznaczają, że na teren przygraniczny mogą np. przyjeżdżać turyści. Od wielu miesięcy nie mieli takiej możliwości.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sankcje na Białoruś | wojna w Ukrainie | Białorus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »