Wrogie przejęcie PKN

Rosyjski gigant naftowy Jukos może już wkrótce przejąć kontrolę nad większością polskiego rynku paliw. Stanie się tak, jeśli dojdzie do forsowanej przez lewicowy rząd fuzji PKN Orlen z węgierskim MOL-em. Wówczas dojdzie do realnego zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Tajny raport MSZ potwierdza wcześniejsze doniesienia RMF o zagrożeniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Rosjanie bardzo poważnie myślą o przejęciu kontroli w węgierskim MOL-u. A jeśli ? jak przewidują analitycy - MOL połączy się z Orlenem, to wówczas rosyjski koncern Jukos, przejmując węgierską firmę, przejmie także Orlen. Przed takim scenariuszem przestrzega w tajnym raporcie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Raport cytuje dziś -Gazeta Wyborcza. Z dokumentu wynika, że Polsce po wejściu do Unii Europejskiej bardzo trudno będzie uniezależnić się od dostaw rosyjskiego surowca. Rosjanie zdobywając wpływy w ekonomii, będą się starali dyktować nam warunki polityczne. Dlatego autorzy raportu ostrzegają, przed pochopnymi decyzjami w sprawie prywatyzacji branży paliwowej, rurociągów i rafinerii.

Reklama

Z kolei -Rzeczpospolita donosi, że rząd ponaglany przez wpływowego akcjonariusza PKN Orlen Jana Kulczyka planował połączyć polski koncern z węgierskim MOL-em jeszcze przed 1 maja. Gdyby decyzje zapadły po naszym wejściu do Unii Europejskiej, umowę musiałaby zatwierdzić Komisja Europejska. A to - jak łatwo się domyślić - nie jest zgodne z interesem jednego z dużych akcjonariuszy spółki, Kulczyk Holding.

Bruksela może połączenie zablokować lub zażądać od firm pozbycia się przez nie części majątku. Tak właśnie zdarzyło się niedawno, gdy BP, jeden z największych światowych koncernów paliwowych, przejmował Aral. Komisja zmusiła go do odsprzedania części stacji benzynowych w Niemczech. W Kulczyk Holding spodziewają się, że Komisja postawi teraz podobne warunki, domagając się od firm biorących udział w fuzji, aby ograniczyły swoje udziały na krajowych rynkach. Węgrzy - dominujący na rynku stacji benzynowych u siebie i na Słowacji - mogą nie przystać na takie warunki, a więc i na połączenie.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: mol | przejęcia | Orlen | Jukos | przejęcie | MOL | rząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »