Wskaźnik inflacji wzrósł

- Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrósł o 0,4 pkt - podał badający koniunkturę instytut BIEC.

- Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrósł o 0,4 pkt - podał badający koniunkturę instytut BIEC.

"Połowa składowych wskaźnika działa w kierunku wzrostu cen, zaś druga połowa w kierunku ich spadku. Na rynkach od kilku miesięcy panuje duża niepewność, zaś wysoka zmienność kursów walutowych podraża koszty transakcji. Trudny do przewidzenia jest również wpływ ostatniej powodzi na kształtowanie się przyszłej inflacji, szczególnie w efekcie możliwego wzrostu cen żywności" - napisano w komentarzu do badań.

Z badań wynika, że w maju w kierunku wzrostu cen działy: ceny usług transportu i magazynowania, deprecjacja złotego - szczególnie silna wobec dolara, wzrost jednostkowego kosztu produkcji oraz umiarkowany wzrost zadłużania się gospodarstw z tytułu kredytów. Stabilizująco z kolei na inflację działały: ograniczenie oczekiwań co do wzrostu cen producentów, spadek jednostkowych kosztów pracy, nieco mniejszy odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle, niższe ceny importu oraz stabilizacja wielkości długu skarbu państwa.

Reklama

Wzrost cen żywności w maju wyniósł ok. 1 proc.

w ujęciu miesięcznym - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W bieżącym roku w miesiącach letnich sezonowy spadek cen żywności może być mniejszy niż w roku ubiegłym.

"Przewidywania zmian cen w najbliższych miesiącach są bardzo utrudnione ze względu na utrzymujące się niekorzystne warunki pogodowe" - napisała w raporcie Krystyna Świetlik, ekspert IERiGŻ.

Jej zdaniem można przypuszczać, że w maju ceny żywności zwiększyły się w stopniu podobnym do notowanego przed rokiem. "To jest o ok. 1 proc. (mdm - PAP), a w czerwcu będą się kształtować na poziomie zbliżonym do poprzedniego miesiąca. Spodziewany w miesiącach letnich sezonowy spadek cen żywności może być mniejszy niż w roku ubiegłym" - uważa Świetlik.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wskaźnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »