Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu we wrześniu wyniósł 43 pkt.

Opublikowano najnowszy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu. Choć we wrześniu odnotował najwyższą wartość od trzech miesięcy, nie przekroczył neutralnego progu 50,0. Indeks uwzględniający czynniki sezonowe wzrósł z sierpniowego poziomu 40,9 do 43,0 pkt., rejestrując ujemną wartość piąty miesiąc z rzędu.

We wrześniu polski sektor przemysłowy wciąż się kurczył. Dane S&P Global PMI pokazują fatalne nastroje w polskim przemyśle.

Warunki gospodarcze nie sprzyjają producentom

Warunki gospodarcze nie sprzyjały producentom, co uwidoczniał kolejny gwałtowny spadek produkcji i nowych zamówień. Presje inflacyjne były wciąż widoczne (koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od trzech miesięcy), a optymizm biznesowy utrzymał się na niskim poziomie - informuje S&P Global PMI.

Tempo redukcji miejsc pracy w polskich fabrykach też przyspieszyło.

Gwałtowny spadek nowych zamówień sprzyja dalszemu kurczeniu sektora

Gwałtowny spadek nowych zamówień sprzyja dalszemu kurczeniu sektora - czytamy w komunikacie S&P Global PMI.

Reklama

Co więcej, na niekorzyść zmienia się także sytuacja na rynku pracy: "Presja kosztowa i coraz mniej pewne warunki makroekonomiczne w okresie zimowym zaważyły na decyzjach odnośnie zatrudnienia. Redukcja etatów nasiliła się, a ilość miejsc pracy w sektorze spadła czwarty miesiąc z rzędu, w dodatku w największym stopniu od maja 2020. Firmy nie uzupełniały braków kadrowych w swoich zakładach. Miało to jednak niewielki wpływ na zdolności produkcyjne w polskich fabrykach. Według najnowszych danych zaległości spadły we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu i ponownie w historycznie szybkim tempie" - czytamy w komunikacie.

Optymizm biznesowy jest wciąż niewielki

Komentując najnowsze wyniki badań ekonomista S&P Global Market Intelligence Paul Smith, powiedział: - Wrzesień był kolejnym trudnym miesiącem dla polskich producentów. Wskaźnik Produkcji i Wskaźnik Nowych Zamówień znów odnotowały bardzo słabe wyniki. Niepewna gospodarka to aktualnie powszechny problem, nie tylko na rynkach, lecz również wśród samych producentów. Optymizm biznesowy jest wciąż niewielki, a firmy coraz szybciej redukcją miejsca pracy, aby mieć większą kontrolę nad kosztami w obliczu wysokiej presji inflacyjnej. Szczególnie niepokojące dla firm będzie ponowne przyspieszenie inflacji kosztów produkcji, która wzrosła we wrześniu po raz pierwszy od marca wraz z galopującymi cenami energii.

***

Komentarz Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

W najbliższych miesiącach czeka nas wyraźne spowolnienie w przemyśle - koniec roku przyniesie wyniki bliskie stagnacji. Zagrożeniem jest wzrost kosztów produkcji i cen energii - napisali analitycy PIE.

Indeks PMI wzrósł we wrześniu z 40,9 pkt do 43,0 - jego wartość wciąż utrzymuje się poniżej progu 50 pkt, co sygnalizującego kurczenie się sektora. Pesymistyczne nastroje widoczne są w całej Europie.

Komentarz wskazuje na niską ocenę zarówno wśród przyszłych zamówień oraz bieżącej produkcji. Słabsze są też oceny zatrudnienia. Ponad to przedsiębiorcy dostrzegają słabnącą konsumpcję klientów. Istotnym problemem utrudniającym funkcjonowanie sektora pozostają rosnące koszty. Perspektywę dodatkowo pogarsza wzrost cen energii oraz obawy o przerwy w zasilania w trakcie nadchodzącej zimy.

Słabe wyniki widoczne są również w badaniach koniunktury GUS. Najgorzej radzą sobie przedsiębiorcy z sektora budowlanego i przemysłu. Pomimo pesymizmu ankietowanych przedsiębiorców aktywność przemysłowa wciąż pozostaje dość wysoka. W sierpniu produkcja wzrosła o 10,9 proc. Lepsze wyniki uzyskało 30 z 34 branż. Spadki zamówień odnotowują przede wszystkim producenci dóbr trwałych: dostawcy elektroniki, przedsiębiorstwa z branży meblarskiej. Spodziewamy się wyraźnego spowolnienia w przemyśle w IV kwartale. W listopadzie i grudniu wzrost produkcji będzie niewielki, a wyniki zbliżone będą do około 1.5 proc. r/r. - czytamy w komentarzu PIE.

***





INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Indeks PMI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »