Wysoka zmienność cen na rynku owoców i warzyw

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 21.12.2018, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 5,1 mln t (+62% r/r). Tym samym ukształtowały się one na najwyższym poziomie w historii. Z kolei, susza silnie obniżyła ubiegłoroczne zbiory warzyw. Ceny ich biją kolejne rekordy. Zdaniem analityków to jeszcze nie koniec.

Najsilniejszy wzrost zbiorów został odnotowany w przypadku owoców z drzew, które wyniosły ok. 4,5 mln t (+69% r/r), podczas gdy zbiory owoców jagodowych ukształtowały się na poziomie ok. 0,6 mln t (+21% r/r). Silnemu wzrostowi zbiorów owoców w ujęciu rocznym sprzyjały efekty niskiej bazy z 2017 r. związane z przymrozkami, jak również wyjątkowo korzystne ubiegłoroczne warunki agrometeorologiczne dla wegetacji owoców (łagodna zima, duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury).

W przypadku owoców z drzew, zbiory jabłek oceniane są na poziomie ok. 4,0 mln t (+64% r/r), wiśni na ok. 200 tys. t (+179% r/r), śliwek na ok. 121 tys. t (+107%), gruszek na ok. 90 tys. t (+63% r/r) oraz czereśni na ok. 60 tys. ton (+205% r/r). W przypadku owoców jagodowych zbiory porzeczek ogółem szacowane są na ok. 165 tys. t (+28% r/r), truskawek na ok. 196 tys. t (+10% r/r), malin na ok. 116 tys. t (+11% r/r) oraz agrestu na ok. 12 tys. t (+26% r/r).

Reklama

Pierwsze informacje na temat tegorocznych zbiorów owoców GUS opublikuje 30 maja br.

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 21.12.2018, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 4,1 mln t i były o ok. 11% niższe niż w 2017 r.

Spadek zbiorów warzyw gruntowych był efektem niekorzystnych warunków agrometeorologicznych dla ich wegetacji (niewystarczające opady). W konsekwencji ubiegłoroczne zbiory kapusty oceniane są na 900 tys. mln t (-11% r/r), kalafiorów na ok. 220 tys. t (-8% r/r), cebuli na ok. 565 tys. t (-15% r/r), marchwi na ok. 730 tys. t (-12% r/r), buraków ćwikłowych na ok. 300 tys. t (-11% r/r), ogórków na ok. 245 tys. t (-2% r/r), a pomidorów na ok. 253 tys. t. (-1% r/r).

Zgodnie z prognozą Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ubiegłoroczne zbiory warzyw spod osłon ukształtowały się na poziomie 1,2 mln t, czyli poziomie o 4% wyższym niż w 2017 r.

Produkcja pomidorów spod osłon wyniosła ok. 671 tys. t (+4%), a ogórków spod osłon ok. 311 tys. t (+6%). Pierwsze informacje na temat tegorocznych zbiorów warzyw GUS opublikuje 30 maja br. Ze względu na rekordowe ubiegłoroczne zbiory owoców i ich nieurodzaj w 2017 r. wywołany przymrozkami obserwujemy obecnie deflację cen w tej kategorii.

Uważamy, że utrzyma się ona do II kw. 2019 r. Przy założeniu przeciętnych na tle historycznym tegorocznych zbiorów owoców, w II poł. 2019 r. prognozujemy wyraźny wzrost ich cen w ujęciu rocznym, wspierany przez efekty niskiej bazy sprzed roku. Ze względu na niższe zbiory warzyw związane z ubiegłoroczną suszą, obserwujemy obecnie silny wzrost ich cen w ujęciu rocznym. Naszym zdaniem utrzyma się on do II kw. 2019 r.

Przy założeniu przeciętnych na tle historycznym tegorocznych zbiorów warzyw, w II poł. 2019 r. dojdzie do wyraźnego spadku tempa wzrostu cen wspieranego przez efekty wysokiej bazy sprzed roku.

Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy cen owoców i warzyw są warunki agrometeorologiczne w 2019 r.

Departament Analiz Makroekonomicznych

Credit Agricole Bank Polska S.A.

.......................

Warzywa krajowe biją rekordy

Warzywa nadal drożeją, dotyczy to zwłaszcza kapusty białej, cebuli, pietruszki, buraków ćwikłowych i marchwi. Cena kapusty białej bije kolejne rekordy. (cena 3 zł/kg)- to najwyższy poziom cen obserwowanych na rynku Bronisze od 2000 r.

Hurtownicy przewidują dalszy wzrost cen cebuli do około 4 zł/kg w najbliższych tygodniach. Stabilne ale wysokie są ceny marchwi 1,5-2 zł/kg; pietruszki 7-9 zł/kg; kapusty czerwonej 3-3,85 zł/kg. Obecnie cena pietruszki np. w Biedronce kosztuje ponad 11 zł/kg. W porównaniu z ceną ze lutego ubiegłego roku wzrost ceny korzenia pietruszki jest szokujący.

Wg. danych rynku hurtowego Bronisze - ceny warzyw w lutym br.:

Jak tłumaczą eksperci rynku z giełdy warzywnej, powodem wysokich cen są niższe krajowe zbiory w 2018 r ale również i w UE, z której import który miał zawsze ma działanie hamujące dla nadmiernych wzrostów cen. - Eksport warzyw świeżych w grudniu 2018 r. wyniósł 31,2 tys. t, a jego wartość 19,8 mln EUR. W porównaniu z grudniem 2017 r. wolumen sprzedanych warzyw świeżych wzrósł o 14 proc., a jego wartość zwiększyła się o 38 proc.

opr.mzb

Pobierz: program PIT 2018

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny żywności | polska żywność | warzywa | owoce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »