Wzrost gospodarczy na koniec roku powinien przekroczyć 4 proc.

Dane GUS dotyczące PKB za II kwartał potwierdzają przewidywania Pracodawców RP, że wzrost gospodarczy na koniec roku przekroczy 4 proc.

Dane GUS dotyczące PKB za II kwartał potwierdzają przewidywania Pracodawców RP, że wzrost gospodarczy na koniec roku przekroczy 4 proc.

- Zauważalny jest wreszcie wzrost nakładów na środki trwałe. Oczywiście za ich znaczną część odpowiadają inwestycje publiczne, jednak w II kwartale więcej musiały inwestować także firmy prywatne. Tyle tylko, że ożywienie w tym obszarze może okazać się incydentalne - kryzys fiskalny w Europie może skutecznie zniechęcić nasz biznes do rozpoczynania nowych przedsięwzięć - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Jego zdaniem niepokojąca jest informacja o wyhamowaniu dynamiki konsumpcji prywatnej. Może to wynikać z utrzymującej się wysokiej inflacji, zdecydowanie przekraczającej cel inflacyjny. Z tego samego powodu zdaniem Pracodawców RP w krótkim okresie nie należy spodziewać się obniżenia stóp procentowych przez RPP.

Reklama

Zdaniem Pracodawców RP wiele zależy od dalszego rozwoju sytuacji w strefie euro. Ewentualne pogłębienie się kryzysu fiskalnego spowoduje bowiem wyhamowanie inwestycji oraz zastój na polskim rynku pracy, a to z kolei będzie impulsem do dalszego hamowania dynamiki konsumpcji prywatnej. - Do tego należy dodać dalsze osłabienie złotego, które wpłynie co prawda pozytywnie na możliwości eksportowe, ale może się okazać, że na nasze konkurencyjne cenowo towary nie będzie po prostu popytu - mówi Piotr Rogowiecki.

Jak widać, w krótkim okresie większość czynników decydujących o naszym dalszym rozwoju znajduje się poza granicami naszego kraju. Niemniej jednak dane o polskim PKB są optymistyczne.

Pracodawcy RP

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | rp. | Pracodawcy RP | PKB | wzrost gospodarczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »