Za litr benzyny zapłacimy 6 złotych na większości stacji

Z informacji Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że w przypadku benzyny 95 średnia cena litra w detalu nie przekroczyła 6 złotych, ale za litr benzyny premium zapłacimy powyżej 6 złotych na większości stacji.

Przed Świętami w niektórych miejscach kraju ceny paliw mogą jeszcze wzrosnąć. Dyrektor do spraw analiz rynku paliw w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk zaznacza, że na giełdach międzynarodowych ceny benzyny są najwyższe w historii. A to - jak dodaje - prędzej czy później będzie miało odbicie w tym, co się dzieje na naszym rynku.

Krzysztof Romaniuk uważa, że w najbliższym czasie podwyżek można się spodziewać głównie przy największych trasach przelotowych. Podkreśla jednak, że operatorzy stacji będą się starali robić wszystko, by obecne ceny paliw utrzymać jak najdłużej.

Reklama

Wyjaśnia, że wyższa cena paliw może przełożyć się na mniejszy popyt i mniejsze zakupy w sklepach przy stacjach, co nie jest bez znaczenia w okresie przedświątecznym i świątecznym.

_ _ _ _ _

Niemiecki urząd do spraw karteli rozpoczął postępowanie przeciwko pięciu koncernom paliwowym, które dzielą między sobą rynek paliw w Niemczech.

Urząd podejrzewa firmy o działanie na szkodę mniejszych stacji benzynowych. Kontrola zbiega się w czasie z gorącą dyskusją na temat rekordowo wysokich cen paliw. Urzędnicy wzięli pod lupę firmy BPAral, Esso, Shell, Jet i Total.

Powodem kontroli były skargi właścicieli małych stacji benzynowych, którzy oskarżają paliwowych gigantów o działanie na ich niekorzyść m.in o zawyżanie kosztów dostaw paliwa.

Sprawa uczciwej konkurencji na rynku paliw to gorący temat w Niemczech.

W ostatnich dniach ceny benzyny znowu wyraźnie podskoczyły, co kierowcy wiążą ze zbliżającą się Wielkanocą i falą świątecznych wyjazdów.

O możliwości obniżenia rekordowo wysokich cen paliw debatowano nawet w Bundesracie. Politycy domagają się większej przejrzystości w procesie ustalania cen. Tymczasem jak pokazują sondaże z powodu drożyzny na stacjach Niemcy coraz częściej zostawiają samochody w garażach i przesiadają się na rowery.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: benzyna | benzyna paliwo podwyzki | ropa naftowa | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »