Założenie fundacji - jakie niesie za sobą korzyści?

W pewnych okolicznościach fundacja - zarówno ta założona w Polsce, jak i w dowolnym niemal raju podatkowym - może stanowić bardzo korzystną podatkowo formułę prowadzenia działalności. Może być też tarczą chroniącą majątek przed wierzycielami oraz narzędziem planowania sukcesji majątkowej.

W pewnych okolicznościach fundacja - zarówno ta założona w Polsce, jak i w dowolnym niemal raju podatkowym - może stanowić bardzo korzystną podatkowo formułę prowadzenia działalności. Może być też tarczą chroniącą majątek przed wierzycielami oraz narzędziem planowania sukcesji majątkowej.

Należy pamiętać, że wnoszenie środków do specyficznego podmiotu, jakim jest fundacja prawa polskiego jest dużo bardziej efektywne podatkowo niż wspomaganie spółki prawa handlowego gotówką bądź aportem. Czemu? Bo nabycie przez fundację, na drodze darowizny, praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn! O czym mówi art. 16 ustawy o fundacjach.

Poza tym fundacja, odpowiednio "ustawiona" (ustrukturyzowana), nie zapłaci ani złotówki podatku dochodowego od swojej działalności. Wolne od podatku są bowiem dochody podatników, których celem statutowym jest m. in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, czy ochrony środowiska. Przepisy prawa polskiego odnoszące się do fundacji nie mówią nic o tym, że cele statutowe mają być jedynymi celami działalności. Prawa do ulgi podatkowej nie są więc uzależnione od intensywności działalności gospodarczej osoby prawnej. Są jednak uzależnione od tego, jak bardzo kosztochłonna jest działalność statutowa fundacji.

Reklama

Zysk wypracowywany w ramach działalności gospodarczej fundacji może zostać przeznaczony na pokrycie kosztów funkcjonowania fundacji. To oznacza, że fundator ma bardzo dużą elastyczność w gospodarowaniu środkami fundacji.

Osoby zamożne, które interesują się inwestowaniem na giełdzie powinny pamiętać, że dochód fundacji przeznaczony na jej cele statutowe jest zwolniony z podatku dochodowego, tak że można go wykorzystać na lokatę kapitału przez nabycie papierów wartościowych. Zatem fundacja jest świetnym wehikułem do inwestowania w akcje spółek notowanych na parkietach, w Polsce i za granicą!

Osoby, które zdecydują się na optymalizację podatkową przy pomocy fundacji polskiej muszą jednak pamiętać, że nie można wykorzystać fundacji jako podmiotu wykonującego jedynie działalność gospodarczą. Czyli nie można zaniedbać realizacji celów umieszczonych w statucie fundacji.

Fundacja zagraniczna (funkcjonująca najczęściej jako fundacja prywatna) daje jeszcze większe możliwości optymalizacji podatkowej. Od początku 2015 roku obowiązuje prawo, które daje polskiemu fiskusowi możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych w zagranicznych spółkach kontrolowanych. Podmiotu typu fundacja nie można jednak zaklasyfikować jako spółki. Oczywiście, na wszelki wypadek, dobrze jest założyć taką fundację w kraju, który niekoniecznie ma ściśle uregulowany status wymiany informacji podatkowej z Polską. W zależności od kraju, w którym została założona taka forma prawna, będzie ona całkowicie lub częściowo zwolniona z podatku.

Warto zwrócić uwagę, że raje podatkowe zazwyczaj nie ujawniają tożsamości fundatorów (i beneficjentów) w dokumentach założycielskich fundacji.

Fundacja, zarówno polska, jak i zagraniczna, może być również świetną tarczą chroniącą majątek przed wierzycielami. Kapitał wnoszony do fundacji przez fundatora nie podlega bowiem windykacji. Dłużnik może więc schować w fundacji swoje dobra. Problem w tym, że sądy w niektórych krajach mogą zakwestionować oświadczenie woli fundatora o wniesieniu majątku do fundacji z uwagi na to, że zostało ono dokonane z pokrzywdzeniem wierzyciela.

Fundator może przy pomocy fundacji ochronić majątek przed... prawowitymi spadkobiercami. Co prawda jest to wyjątkowa i rzadka sytuacja, ale z pewnością od czasu do czasu występująca. Warto więc wiedzieć, że spadkobiercy fundatora, który przekazał cały swój majątek do fundacji, będą mieć prawo tylko do tych świadczeń, które zostały określone. Ponieważ majątek fundacji nie jest wliczany do masy spadkowej. Przy tym, co ważne, spadkobiercy nie muszą mieć wpływu na bieżącą działalność fundacji. W dodatku nawet jeśli liczba spadkobierców po śmierci fundatora wzrośnie, to i tak pełne prawdo do majątku będzie mieć fundacja (a prawdo do dysponowania nim - odpowiedni organ fundacji, najczęściej rada lub zarząd).

Warto także pamiętać, że założenie fundacji w jurysdykcji takiej, jak Malta, Luksemburg czy Liechtenstein, daje szansę na lokowanie majątku w bankach zupełnie innej jurysdykcji. Po takim ruchu dostęp do najznamienitszych banków austriackich lub szwajcarskich staje się o wiele łatwiejszy.

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizujące się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: fundacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »