Zmiana dekodera DVB-T2. Jak nie dać się oszukać przy zakupie sprzętu do telewizji naziemnej?

W najbliższych miesiącach w Polsce pojawi się nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2, co dla niektórych odbiorców może oznaczać konieczność wymiany dekodera, z którego dotychczas korzystali. Wybierając sprzęt, który sprosta wymaganiom technicznym nowego standardu nadawania, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

  • Do połowy 2022 roku DVB-T2/HEVC stanie się jedynym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy. 
  • Oznacza to, że część odbiorców będzie musiała wymienić stary sprzęt, żeby nadal oglądać telewizję. 
  • We wtorek Sejm uchwalił ustawę, które przewiduje świadczenie w wysokości 100 zł na zakup dekodera dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na ten cel to 280 mln złotych.

Kto musi wymienić dekoder do odbioru DVB-T2?

Jak wskazuje Daniel Niewiadomski, kierownik Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej w Instytucie Łączności - Państwowym Instytucie Badawczym, pierwsze przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2 są planowane 28 marca, w związku z tym warto już teraz zweryfikować, czy nasz odbiornik telewizyjny jest zgodny z nowym standardem.

Reklama

- Zgodność odbiornika z nowym standardem można zweryfikować w dwojaki sposób: jeżeli widz znajduję się w zasięgu emisji testowej DVB-T2, należy w odbiorniku uruchomić wyszukiwanie\skanowanie kanałów, a następnie zweryfikować, czy nasz odbiornik poprawnie wyświetla program testowy nadawany w standardzie DVB-T2. Natomiast jeżeli nie mamy możliwości odbioru emisji testowej, parametry odbiornika należy zweryfikować w instrukcji obsługi posiadanego odbiornika telewizyjnego lub na stronach producenta lub importera - tłumaczy Niewiadomski.

- Jeżeli nasz odbiornik nie jest zgodny z nowym standardem, nie oznacza to konieczności wymiany odbiornika. Rozwiązaniem jest zakup przestawki tzw. "set-top-box" (zgodnej z nowym standardem), która pozwoli odebrać telewizję w nowym standardzie na starszych lub niekompatybilnych odbiornikach telewizyjnych - dodaje.

Ekspert przypomina, że w przypadków telewidzów korzystających z telewizji kablowej, satelitarnej lub IPTV nie są wymagane żadne działania, odbiór treści telewizyjnych pozostaje bez zmian.

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców sprzętu do odbioru do DVB-T2

W przepisach ustawy, która we wtorek trafiła do Senatu, przewidziano kary finansowe dla przedsiębiorców sprzedających klientom sprzęt, który nie będzie odbierał programów nadawanych w DVB-T2/HEVC. Kara może wynieść do 3 proc. przychodu danego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Nałoży ją prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Ustawowe sankcje pojawiły się nieprzypadkowo, istnieje bowiem ryzyko, że niektórzy przedsiębiorcy będą chcieli pozbyć się przestarzałego sprzętu i wystawią go na sprzedaż. O takiej sytuacji poinformował ostatnio na Twitterze Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując nowy dekoder, żeby nie dać się oszukać?

W przypadku chęci zakupu odbiornika telewizyjnego lub przestawki tzw. "set-top-box", zgodnej z nowym standardem DVB-T2, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne. Aby odbiornik poprawnie odebrał telewizję w nowym standardzie powinien:

zapewniać odbiór dźwięku kodowanego w standardzie MPEG-2 audio warstwa 2 i DOLBY E-AC- 3,

  • w przypadku odbiorników z możliwością podłączenia do Internetu powinien obsługiwać standard HBBTV w wersji przynamniej 2.0.1. - radzi Niewiadomski.

Jak dodaje, w przypadku odbiorników umożliwiających odbiór programów o ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4k), sprzęt powinien spełniać dodatkowe wymagania:

  • zapewniać odbiór obrazu w standardzie HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,

  • zapewniać odbiór dźwięku w wersji DOLBY AC-4.


Kiedy zmiany w DVB-T2 w Polsce? Ważne daty

Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,

  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,

  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,

  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Dominika Pietrzyk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dekoder | naziemna telewizja cyfrowa | telewizja | telewizja cyfrowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »