Zmiana sprzedawcy gazu: Jak to zrobić?

Częściowe uwolnienie sektora gazowego w Polsce pozwala klientom na zmianę sprzedawcy błękitnego paliwa. Oszczędności w niektórych przypadkach mogą sięgnąć nawet 10 proc. rocznie. Podpowiadamy jak zrobić to szybko i w bezpieczny sposób.

Częściowe uwolnienie sektora gazowego w Polsce pozwala klientom na zmianę sprzedawcy błękitnego paliwa. Oszczędności w niektórych przypadkach mogą sięgnąć nawet 10 proc. rocznie. Podpowiadamy jak zrobić to szybko i w bezpieczny sposób.

Odbiorcy mogą korzystać z sieci lokalnego dostawcy w celu otrzymania gazu od dowolnego sprzedawcy. Oznacza to, że każdy odbiorca, także indywidualny, ma dzisiaj możliwość zmiany sprzedawcy gazu (ale nie dystrybutora). Liberalizacja rynku gazu w Polsce de facto nie została jeszcze zakończona. Wciąż funkcjonują taryfy na gaz określane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Tym niemniej, częściowe uwolnienie sektora pozwala klientom na zmianę sprzedawcy błękitnego paliwa, a już to może generować oszczędności w budżecie domowym.

Oszczędności w domowym budżecie

Reklama

Oszczędności z tytułu zmiany sprzedawcy gazu ziemnego mogą sięgać nawet 10 proc. w skali roku. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ten krok, wciąż jednak trudno mówić o efekcie skali.

Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na zmianę sprzedawcy błękitnego paliwa. Jest to dobry znak wzrostu konkurencyjności sektora, który pierwsze znamiona liberalizacji uzyskał w 2007 roku. Jeszcze w 2011 r. na zmianę sprzedawcy zdecydowało się tylko kilka osób. Obecnie na koniec II kwartału 2016 r. mieliśmy już 48 tys. skumulowanych zmian. W ciągu 6 pierwszych miesięcy br. na wybór alternatywnego sprzedawcy gazu zdecydowało się blisko 18 tys. odbiorców.

Liberalizacja wymusiła konieczność konkurowania firm gazowych między sobą, które od tej pory zaczęły rywalizować o względy klienta. W założeniu regulatorów ma to wpłynąć na jakość świadczonych usług, a wzrost podmiotów na rynku oferujących tę samą usługę przekłada się zaś na spadek cen gazu. O ile? To zależy od polityki danej firmy. Taryfy określające ceny maksymalne ustala prezes URE. Końcowa cena zależna jest jednak od sprzedawcy. Gospodarstwa domowe w sposób świadomy, bardziej elastyczny i efektywny mogą - dzięki zmianie sprzedawcy - zarządzać swoimi budżetami. Możliwe do uzyskania oszczędności na błękitnym paliwie są szczególnie istotne z perspektywy odbiorców, którzy wykorzystują gaz przykładowo do ogrzewania.

Jak zmienić sprzedawcę gazu?

Procedura zmiany sprzedawcy sama w sobie wydaje się skomplikowana, w praktyce jest jednak bardzo prosta. Warto przy tym pamiętać, że zmiana jest całkowicie bezpłatna, tj. ani stary sprzedawca, ani nowy nie może pobrać za sam proces "przełączenia" żadnych dodatkowych opłat. Nie jest wymagana także zmiana instalacji czy wymiana licznika. Wszystkie podmioty na rynku korzystają z tej samej infrastruktury.

Co ważne, procedura zmiany nie może trwać dłużej niż trzy tygodnie od dnia złożenia powiadomienia o decyzji zmiany sprzedawcy.

Cały proces zaczyna się od podpisania umowy z nowym - wybranym przez konsumenta - sprzedawcą i rozwiązaniu dotychczasowej. Ważne, by dzień wygaśnięcia obowiązku świadczenia usługi sprzedaży przez jedną spółkę był tym samym, w którym nowy podmiot rozpocznie sprzedaż. Niedopuszczalne jest, by między tymi dwoma terminami pojawiła się luka. Umowy nie mogą się też dublować.

W zasadzie odbiorca może przestać się interesować procesem zmiany sprzedawcy od razu po podpisaniu umowy, której zwykle towarzyszy pełnomocnictwo, na podstawie, którego nowy sprzedawca dokona wszystkich niezbędnych formalności. To tak jak w przypadku zmiany operatora sieci komórkowej, wystarczy wybór odpowiedniej oferty, podpisanie umowy, pełnomocnictwa i w ciągu kilku tygodni można korzystać z usług nowej firmy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »