Zmiany w ustawie antykryzysowej - będzie łatwiej o pomoc

Ustawa antykryzysowa niekoniecznie stała się "lekiem na całe zło". Trudności z jej zastosowaniem dotyczyły zwłaszcza tych postanowień, w których wymagane było spełnienie kryteriów "przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych". Wszystko wskazuje na to, że najważniejsze z tych kryteriów zostaną zmienione.

Ustawa antykryzysowa niekoniecznie stała się "lekiem na całe zło". Trudności z jej zastosowaniem dotyczyły zwłaszcza tych postanowień, w których wymagane było spełnienie kryteriów "przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych". Wszystko wskazuje na to, że najważniejsze z tych kryteriów zostaną zmienione.

Ustawa nie taka popularna jak oczekiwano

Po prawie rocznym okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej przyszedł czas na wnioski dotyczące jej funkcjonowania. Wynika z nich, że stopień wykorzystania przewidzianych w ustawie środków finansowych jest niewielki, ponieważ firmy korzystają z nich w bardzo niewielkim zakresie. Jako powód takiego stanu rzeczy wskazuje się na zbyt rygorystyczne kryteria, które muszą spełnić przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, aby uzyskać świadczenia na podstawie ustawy.

Zamiast 20 proc. tylko 10 proc.

Projektodawcy proponują zatem złagodzenie jednego z głównych kryteriów, jakim jest spadek obrotów gospodarczych. Dotychczas jednym z kryteriów do przyznania pomocy finansowej był spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25 proc. Spadek miał wystąpić w ciągu 3 kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.

Proponowane rozwiązania mają na celu ułatwienie dostępu do środków przeznaczonych na pomoc poprzez: zmniejszenie progu spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorców z 25 do 10 proc.

Reklama

Zdaniem projektodawców to zbyt wysoki pułap spadku obrotów aż o 25 proc. ograniczył możliwość stosowania ustawy. Okazało się, że tak duży spadek obrotów w wielu przypadkach oznacza trwałą niewypłacalność przedsiębiorstw.

Pracownik krócej chroniony

Obecnie ustawa antykryzysowa zabrania wypowiadania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania przez niego świadczenia na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego oraz w okresie 6 miesięcy przypadających bezpośrednio po okresie pobierania tych świadczeń. W uzasadnieniu do projektu wskazano, że tak długi okres ochrony pracowników, do których skierowane zostały świadczenia na podstawie ustawy, stanowi przesłankę zniechęcającą przedsiębiorców do korzystania z rozwiązań ustawy.

Zmiana ma na celu złagodzenie nałożonych na przedsiębiorców obowiązków, polegających na skróceniu okresu ochronnego zatrudniania pracowników objętych świadczeniami. Po zmianach zakaz wypowiadania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika będzie dotyczył okresu pobierania przez pracownika świadczenia na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego oraz 3 miesięcy przypadających bezpośrednio po okresie pobierania tych świadczeń.

Beckinfonbiznes
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | przedsiębiorcy | trudności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »