Kurs zależny od wahań

Przy braku ważniejszych publikacji makroekonomicznych z naszego podwórka oraz niewielkiej aktywności inwestorów zagranicznych na giełdzie w Warszawie (sądząc po niskich obrotach), w mijającym tygodniu kurs złotego zależał od wahań za granicą.

Przy braku ważniejszych publikacji makroekonomicznych z naszego podwórka oraz niewielkiej aktywności inwestorów zagranicznych na giełdzie w Warszawie (sądząc po niskich obrotach), w mijającym tygodniu kurs złotego zależał od wahań za granicą.

POLSKI RYNEK

Odbiło się to na cenie dolara, bowiem amerykańska waluta przez cały tydzień silnie umacniała się za granicą i w piątek po południu handlowano nią po 2,21 PLN. W ujęciu tygodniowym to wzrost o 2,4 proc. Znacznie spokojniej zachowywały się kursy walut europejskich. Funt podrożał o 1 proc. do poziomu 4,30 PLN w wyniku silnego wzrostu inflacji producenckiej na wyspach. Z kolei tygodniowe zmiany euro i franka zamknęły się w granicach 0,3 proc. Pod koniec tygodnia handlowano nimi po odpowiednio 3,39 i 2,10 PLN.

Reklama

ZAGRANICZNE RYNKI

Podaż dolara w ostatnim tygodniu została zdecydowanie zdominowana przez popyt, co przełożyło się na silne umocnienie amerykańskiej waluty. W stosunku do euro, dolar podrożał o blisko 3 proc. i na poziomie 1,53 USD jest najdroższy od ponad trzech miesięcy. Impulsem do tej zwyżki było poniedziałkowe wystąpienie Bena Bernanke, który nie tylko uspokoił inwestorów jeśli chodzi

o kondycję amerykańskiej gospodarki, ale również wyraził zaniepokojenie wysoką inflacją. Dla rynku jest to nieformalna zapowiedź podwyżki stóp procentowych. Co więcej, zwyżce dolara służyły czwartkowe i piątkowe dane, a konkretnie wyższa od prognoz sprzedaż detaliczna oraz wyższa inflacja. W przyszłym tygodniu euro zapewne odrobi część strat, ale w dłuższej perspektywie jego nowe trzymiesięczne minimum jest zapowiedzią kontynuacji spadków. Równie dynamicznie w stosunku do amerykańskiej waluty osłabiał się jen, pomimo że spadające ceny akcji i surowców na pewno nie zachęcały do zawierania transakcji carry trade. Kurs pary USD/JPY wzrósł o 3,1 proc. do poziomu 108,10 USD.

kursy NBP	 kupno	sprzedaż
USD/PLN      2,1794      2,2234
EUR/PLN      3,3581      3,4259
CHF/PLN      2,0839      2,1259

Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »