Emeryci mogą stracić na wypisaniu się z OFE

Jak się dowiedzieliśmy, w przyszłym tygodniu posłowie zgłoszą w Sejmie projekt ustawy, który zobowiąże ZUS do podawania kalkulacji wysokości emerytury w zależności od tego, czy ubezpieczony wybierze tzw. emeryturę mieszaną wypłacaną wyłącznie z ZUS czy kapitałową i okresową pochodzącą z dwóch filarów.

Ma to zapobiec obecnej sytuacji, w której świadczeniobiorca, nie wiedząc, ile wyniosłoby jego świadczenie z ZUS, a ile z ZUS i OFE, musi podjąć decyzję o jego wyborze. Dzięki proponowanej zmianie ZUS poda mu wyliczenie i będzie on mógł podjąć najlepszą dla siebie decyzję, tj. wybrać wyższą emeryturę.

Można wypisać się z OFE

Od 5 lutego tego roku obowiązuje ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 8, poz. 38). Zmieniła ona m.in. brzmienie art. 183 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. A przepis ten decyduje o sposobie wypłaty tzw. emerytury mieszanej.

Reklama

Przysługuje ona osobom kończącym wiek emerytalny w latach 2009-2013. W praktyce są to kobiety, które w tym czasie skończą 60 lat. Ich świadczenia z ZUS będą obliczane częściowo na nowych, a częściowo na starych zasadach. Na przykład dla osób, które ukończą wiek emerytalny w 2009 roku, 80 proc. emerytury będzie obliczone na starych, a 20 proc. na nowych, kapitałowych zasadach. Te osoby, które ukończą wiek emerytalny w 2010 roku, będą miały obliczane świadczenia odpowiednio w proporcjach 70 proc. do 30 proc., a np. te, które ukończą ten wiek w 2013 roku - 20 do 80 proc.

Do 4 lutego, aby zyskać prawo do takiej emerytury, nie można było być członkiem OFE. Nowelizacja przesądziła jednak, że od 5 lutego osoby, które mają prawo do emerytury mieszanej, ale przynależność do OFE uniemożliwia im skorzystanie z tego świadczenia, mogą, na swój wniosek, występować z OFE. A takich osób jest około 80 tys. Wtedy ich pieniądze z funduszu trafiają do budżetu, a ZUS traktuje je, jakby nigdy nie należały do II filaru. Przez to nie otrzymują emerytury okresowej z OFE. Świadczenie wypłaca im wyłącznie ZUS. Jak tłumaczy Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej, rząd chciał w ten sposób zrekompensować takim osobom skutki panującej od ponad roku bessy na giełdzie.

Kto może stracić pochopnym wyjściu z OFE? Ile zapytań wysłał ZUS do tej pory do OFE o kapitał, jaki zgromadziły w II filarze osoby ubiegające się o emerytury okresowe? O czym powinny pamiętać kobiety występujące z OFE i wracające do ZUS?

Więcej: Gazeta Prawna 26.02.2009 (40) - str.9

Bartosz Marczuk

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | ZUS | emerytura | ustawy | wiek emerytalny | emeryci | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »