Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Kiedy można eksmitować?

Gazeta Prawna
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Eksmitować wolno nie tylko lokatora wynajmującego cudze mieszkanie, ale nawet właściciela domu. Wystarczy, że przez długi czas rażąco narusza porządek domowy i zmęczeni jego zachowaniem sąsiedzi złożą pozew do sądu.

Kiedy można eksmitować?
AFP

Wczoraj do domu zakonnego Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym wkroczyli komornicy i wezwali przebywające tam nielegalnie siostry zakonne do opuszczenia posesji. Wyroki eksmisji wobec byłych betanek wydał w maju i czerwcu Sąd Rejonowy w Puławach, lecz siostry się do nich nie zastosowały. Dlatego komornicy wraz z policją mają prawo usunąć, nawet siłą, bezprawnie znajdujące się tam osoby.

Kiedy można eksmitować

Eksmitować można tylko osoby, które korzystają z lokalu, nie mając do niego żadnego tytułu prawnego. Może się to wiązać z samowolnym zajęciem cudzego mieszkania, jak również ustaniem stosunku najmu czy użyczenia. Wyjątkowo dopuszczalna jest nawet eksmisja osoby, która posiada uprawnienia do zajmowania lokalu (np. jest jej właścicielem).

Lokator, który utracił prawo do korzystania z mieszkania, ma obowiązek niezwłocznie się z niego wyprowadzić. W zdecydowanej większości przypadków odbywa się to dobrowolnie. Zdarza się jednak, że lokator celowo kontynuuje bezprawne zamieszkiwanie. Wówczas jedynym sposobem na dochodzenie uprawnień właścicielskich jest wystąpienie do sądu z powództwem o przymusowe opróżnienie lokalu. Z takim żądaniem może wystąpić zarówno właściciel lokalu, jak również inne upoważnione do tego osoby.

WAŻNE

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o eksmisję jest sąd rejonowy dla miejsca zamieszkania pozwanego (wydział cywilny). Wnosząc taki pozew, należy uiścić opłatę stałą w wysokości 200 zł.

Gdy lokator nie płaci

Przyczyny wypowiedzenia umów uprawniających do odpłatnego korzystania z mieszkania można podzielić na zależne i niezależne od postępowania lokatora. Najczęściej spotykaną w praktyce przyczyną wypowiedzenia jest zaleganie z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu (np. opłat za media czy składek na fundusz remontowy). Jeżeli lokator zalega z płatnościami co najmniej za trzy pełne okresy rozliczeniowe, właściciel ma prawo pisemnie powiadomić go o zamiarze wypowiedzenia najmu i ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy termin do uregulowania zaległości.

Lokator musi się też liczyć z wypowiedzeniem umowy najmu, gdy rozporządza mieszkaniem bez wymaganej zgody właściciela. Chodzi tutaj o przypadki wynajęcia, podnajęcia lub oddania do bezpłatnego używania lokalu osobom trzecim.

Przyczyny wypowiedzenia umowy najmu mogą być również niezależne od postępowania lokatora. Rozwiązanie stosunku prawnego jest dopuszczalne, np. gdy osoba używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

WAŻNE

Brak tytułu do zajmowania mieszkania nie zwalnia lokatora od obowiązku płacenia za korzystanie z niego. Wtedy zamiast czynszu powinien płacić właścicielowi odszkodowanie.

Eksmisja na wniosek sąsiada

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów lokator lub właściciel innego lokalu znajdującego się w tym samym budynku może żądać eksmisji innego lokatora. Powodem takiego żądania może być rażące i uporczywe łamanie porządku domowego, które to zachowanie utrudnia korzystanie z innych lokali znajdujących się w budynku. W tym celu musi złożyć do sądu pozew o rozwiązanie stosunku prawnego uprawniającego lokatora do używania mieszkania wraz z żądaniem opróżnienia nieruchomości. Jednocześnie musi wykazać, że zakłócanie porządku domowego jest rażące (o dużym nasileniu złej woli) lub uporczywe (często powtarzające się mimo upomnień). Mało tego, dodatkowo utrudnia zamieszkiwanie. Taka uciążliwość nie musi jednak oznaczać niemożliwości zamieszkiwania.

Powództwo o nakazanie eksmisji w wyroku sądowym może wytoczyć także sam współlokator. Żądanie to może być skierowane w stosunku do innych uprawnionych do korzystania z tego samego mieszkania, a w szczególności do małżonka lub byłego małżonka lokatora. Podstawą do wytoczenia powództwa współlokatorowi może być tutaj jedynie jego rażąco naganne zachowanie, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Naruszanie porządku domowego musi być wielokrotne i charakteryzować się szkodliwością dla innego współlokatora. Dodatkową konsekwencją dla współlokatora, który znęca się nad rodziną, oprócz wydania wyroku eksmisyjnego, jest odebranie uprawnień do lokalu socjalnego. Znęcanie się nie musi być stwierdzone wyrokiem skazującym.

Z podobnych powodów do eksmisji współlokatora może także dojść w wyniku postępowania rozwodowego. Z oczywistych względów chodzi tutaj wyłącznie o byłego małżonka.

WAŻNE

Lokator lub właściciel innego lokalu znajdującego się w tym samym budynku może żądać eksmisji innego lokatora. Powodem takiego żądania może być rażące i uporczywe łamanie porządku domowego.

Wykonanie wyroku

Osoba bezprawnie zajmująca lokal powinna go opuścić zaraz po wydaniu wyroku eksmisyjnego. Jeżeli nie chce tego zrobić, właściciel mieszkania powinien zwrócić się do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności i z takim orzeczeniem udać się do komornika. Wtedy komornik wyznacza osobie zobowiązanej do opróżnienia lokalu mieszkalnego termin, do którego ma wydać nieruchomość. Jeżeli dłużnik tego nie zrobi, organ egzekucyjny może zastosować środki przymusu potrzebne do wprowadzenia właściciela lokalu w posiadanie. W tym celu powinien skorzystać z pomocy policji.

WAŻNE

Od 5 lutego 2005 r. polskie prawo zakazuje tzw. eksmisji na bruk. Komornik musi wstrzymać opróżnienie lokalu do czasu, gdy dłużnikowi, który nie posiada prawa do lokalu socjalnego, nie zostanie udostępnione pomieszczenie tymczasowe lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Wyprowadzka razem z rodziną

Jeżeli termin wyznaczony przez komornika upłynął bezskutecznie i dłużnik nie opróżnił lokalu mieszkalnego, na komorniku ciąży obowiązek dokonania wszystkich czynności, które umożliwią wprowadzenie wierzyciela w posiadanie. Do tych czynności niewątpliwie należy usunięcie z mieszkania także innych osób zajmujących je wspólnie z eksmitowanym lokatorem.

Źródło informacji:

Więcej o:
wypowiedzenia,
rzeczy,
dłużnik,
pozew,
właściciel,
komornik,
lokator,
mieszkanie
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
29%

Oddać za darmo

 
12%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
51%

Nie zbierać wcale

 
5%Głosów: 4893

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (85)

Dodaj komentarz

~najemca -

czy własciciel moze wyzucic rodzine z 2 dzieci na ulice w okresie ochronnym,gdzie niema umowy najmu iz niezostała ona przedłuzona?

~nekana -

z mieszkania wlasnosciowego mozna kogos wyrzucic bo trzaska drzwiami po 22 i chodzi glosno?

~zofia -

w trakcie rozwodu sąd ustalił,że nasze wspólne mieszkanie należy sprzedać i podzielić zyski równo po połowie.zostałam z dwójką dzieci i nie chcę sprzedawać mieszkania,ponieważ nie będzie mnie stać na kupno nowego,nawet mniejszego lokalu.dlatego nie wymeldowałam się i nie chcę się wyprowadzać.czy były mąż może sprzedać je bez mojej wiedzy i zgody?czy mam się obawiać,że zostaniemy wyesmitowani i zamieszkamy pod mostem?proszę o poradę osoby,które miały podobną sytuację

~wkurzona -

mieszkam w bloku , mam mieszkanie własnościowe jak wiekszośc lokatorów . niedawno rodzina T również wykupiła mieszkanie , sa to ludzie upierdliwi , kłótliwi , wszedzie szukają zwady . my jako sasiedzi ( kilka rodzin ) stale jesteśmy włuczeni po komendach i sądach bo ludzie ci wszedzie szukają kłótni . oskarzaja nas ( sąsiadów ) o odgrazanie sie , o robienie na złośc a tymczasem to oni robią wszystko by obrzydzić nam życie . zaklejają zamki klejem , po pijemu wyzywają nas . nadmienie ze obydwoje doroscli mają kuratora sądowego za brak opieki na dzieckiem a to juz nie świadczy na ich kozyść . wystawiają psa na balkon by tam sie załatwił i wszystkie fekalia spływaja na niższe piętra . nocami libacje i głośna muzyka . ordynarnie oddzywają sie do naszych dzieci , no słowiem nie da sie żyć z takimi ludzmi ! wiec tu moje pytanie , czy mozna takich ludzi eksmitowac na podstawie skarg skłądanych u administratora budynku ? co trzeba zrobić by odzyskac spokój ?

~Jan P -

jestem włascicielem lokalu mieszkalnego i 1/5 cześci nieruchomości wspólnej, nabycie przed 05.12.1990r. Pozostała cześć nieruchomości , stanowi własność Skarbu Państwa. Nieruchomość to budynek mieszkalny 6 lokalowy .Na 4/5 stara sie uwłaszczyć Kompania Węglowa , bez skutku bowiem naruszone zostałyby prawa osób trzecich. Zarząd nad nieruchomością sprawuje prawem kaduka Kompania Weglowa. Zarządca nie został umocowany zgodą właścieli, zarządca nie robi nic poza zbieraniem czynszu . Wystąpiłem do sądu o przyznanie zarządu. Sąd zawiesił sprawę ,aż do uwłaszczenia się Kompani na tej nieruchomości . Czy nie mam żadnych praw do zarządu na nieruchomością.

~kamienicznik przez przypadek -

lokatorzy z przydziałem administracyjnym z przed lat, nie chce aby dłuzej korzystali z mojej właności ( otrzymałem kamienice w spadku 2 lata temu ) , jak szybko opróznic kmienice.Może ktos wie

~MARCIN -

3 lata jestem zameldowany u dziadka od 2 lat z nim mieszkalem on pol roku temu umarl. mam meldunek na okres staly,mieszkanie jest komunalne,wszystkie oplaty na czas zrobione. czy moga mnie wyrzucic? jesli tak to czy przysluguje mi lokal z miasta? PROSZE O PODPOWIDZ. POZDRAWIAM.

~Kowalski -

Mieszkam w willi. Moj sasiad tez w willi co sobote tak baluje do poniedzialku ze w kolo we willach spac nie mozna. Juz pisalismy na policje i do urzedu miasta ale nie pomaga. Ciekawe czy tez mozemy zlozyc wniosek o eksmisje.?

~MARCIN -

3 lata jestem zameldowany u dziadka od 2 lat z nim mieszkalem on pol roku temu umarl. mam meldunek na okres staly,mieszkanie jest komunalne,wszystkie oplaty na czas zrobione. czy moga mnie wyrzucic? jesli tak to czy przysluguje mi lokal z miasta? PROSZE O PODPOWIDZ. POZDRAWIAM.

~Policjant -

masz prawo do rozporządzania własnym mieniem jak chcesz, jak jesteś właścicielem lokalu i masz tytuł prawny to bierzesz kolegów lub firmę ochroniarską i wchodzisz z drzwiami po wyrzuceniu oczywiście bez przemocy zakładasz nowe zamki i po kłopocie wtedy przyjeżdża Policja i poucza wyrzuconego aby poszedł do Sądu a tam on przegra i po sprawie.